Bumping i overbooking – stałe praktyki tanich linii lotniczych


Odmowa wejścia na pokład to procedura, która może spotkać niemal każdego pasażera – zwłaszcza jeśli podróżuje on tanimi liniami lotniczymi. Jak to możliwe?

 Niewpuszczenie podróżującej osoby następuje nie tylko wtedy, jeśli jest ona pod wpływem alkoholu czy narkotyków, zachowuje się agresywnie i jest zagrożeniem dla otoczenia. Odmowa wejścia na pokład może nastąpić także wtedy, gdy… w samolocie nie ma już miejsc. Taka sytuacja wynika najczęściej z nieuczciwych praktyk tanich przewoźników, które określa się jako overbooking i bumping. Co to oznacza w praktyce i czy da się ochronić przed tymi zjawiskami? A jeśli już się wydarzą, to jak dochodzić swoich praw i uzyskać zadośćuczynienie? O tych i innych zagadnieniach związanych z etycznie wątpliwymi sposobami linii lotniczych na większy zarobek piszemy poniżej...

 

Overbooking w tanich liniach lotniczych – co to oznacza?

 

Nie od dziś wiadomo, że tanie linie lotnicze, by mogły proponować pasażerom niezwykle konkurencyjne ceny, muszą zarabiać na innych aspektach podróży. Stale podnoszą więc koszty przewozu bagażu, dodają opłaty klimatyczne i wymyślają inne sposoby na zwiększenie swoich zysków. Jedną z takich praktyk, zaliczanych do nieuczciwych, choć nieuregulowanych prawnie, jest overbooking. Na czym to polega? Linia lotnicza sprzedaje po prostu podróżującym większą liczbę biletów, niż ma miejsc w samolocie na danej trasie, licząc przy tym, że kilku pasażerów z danego lotu po prostu się na niego nie zgłosi lub całkowicie zrezygnuje z danego połączenia. Pod kątem finansowym ma to swoje uzasadnienie – najbardziej bowiem opłacalny lot to ten, w którym wszystkie miejsca zostały wykupione i przewoźnik dąży do takiego stanu rzeczy wszystkimi możliwymi sposobami.

Niestety żaden pasażer nie dowie się o tym, że został poddany procedurze overbookingu do momentu, w którym okaże się, że spotka go… bumping, czyli zjawisko będące bezpośrednią konsekwencją sprzedaży nadmiarowych biletów na lot. Czym się charakteryzuje?

 

Bumping – jak to wygląda w praktyce?

 

Jak zostało to wspomniane, bumping jest następstwem overbookingu i polega na przekazaniu pasażerom informacji o tym, że nie będą mogli dostać się na pokład samolotu. Zazwyczaj w takich sytuacjach pierwszeństwo mają ci podróżni, którzy dokonali wcześniej potwierdzenia rezerwacji lotu. Jeśli nikt tego nie zrobił, decyduje często kolejność zgłoszeń do odprawy. Przewoźnik musi wtedy zaproponować pasażerowi zwrot pieniędzy lub lot alternatywny na tej samej trasie. Niewiele osób jednak wie, że można się wówczas ubiegać o odszkodowanie za odmowę wejścia na pokład (oczywiście jeśli wina leży po stronie linii lotniczych).

 

Jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami tanich linii lotniczych?

 

Mimo iż zjawiska takie jak bumping i overbooking nie są regulowane prawnie, pasażerowie mogą podjąć pewne kroki, które ochronią ich przed negatywnymi skutkami nieuczciwych działań przewoźnika, a także dadzą narzędzia do uzyskania rekompensaty za opóźniony bądź odwołany (dla nich) lot. Na czym polegają te działania? O tym poniżej...

 

Potwierdzenie i rekonfirmacja biletu lotniczego

 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, przy zaistnieniu sytuacji overbookingu pierwszeństwo wejścia na pokład mają pasażerowie, którzy dokonali wcześniej potwierdzenia biletu lotniczego. W obecnych czasach, w dobie aplikacji mobilnych, można zrobić to przez Internet – na stronie WWW przewoźnika lub w przywołanej aplikacji, dostarczanej przez linię lotniczą. Jeśli bilet był kupiony osobiście, warto pamiętać o tym, by zadzwonić do przedstawiciela linii i potwierdzić swój lot. Niewiele osób wie również, że do ochrony przed overbookingiem konieczne będzie ponowne potwierdzenie biletu przed lotem powrotnym, czyli tak zwana rekonfirmacja biletu lotniczego (dokonuje się jej tą samą drogą, jaką zostało złożone potwierdzenie lotu na trasie do miejsca docelowego).

 

Bumping i overbooking a odszkodowanie – znaj swoje prawa!

 

Jeśli spotka Cię kiedykolwiek sytuacja spowodowana overbookingiem, a dodatkowo loty zaproponowane przez przewoźnika jako alternatywne nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące, możesz ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot. W tym celu należy wypełnić zgłoszenie reklamacyjne i dostarczyć je linii lotniczej (pocztą elektroniczną, tradycyjną lub – jeśli istnieje taka możliwość – osobiście). Warto do rozpoczęcia tej procedury zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty (bilety, potwierdzenia rezerwacji, karty pokładowe i inne) oraz… uzbroić się w cierpliwość i stalowe nerwy. Bywa tak, że batalia o odszkodowanie (którego wartość może sięgać nawet 600 euro) jest naprawdę wyczerpująca. Z tego względu warto zastanowić się z pewnością nad pomocą specjalistów – takich jak prawnicy z Delayfix, mający wieloletnie doświadczenie w dochodzeniu praw pasażerów.


Fot. Overbooking i bumping to sytuacja uprawniająca do tego, aby starać się o odszkodowanie od przewoźnika.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o odszkodowaniach za odwołany lot i nadal nie wiesz, czy decydować się na walkę z linią lotniczą samodzielnie czy może z pomocą wykwalifikowanego specjalisty, zachęcamy do lektury jednego z naszych artykułów na ten temat - Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem. Dodatkowe informacje znajdują się również w zakładce Odwołany lot. Zapraszamy do zapoznania się z nimi i do dzielenia się zdobytą wiedzą z rodziną lub znajomymi, którzy też mogą kiedyś znaleźć się w podobnej sytuacji.

Co z tą kwarantanną?

Wraz z sezonem wiosennym w ofercie biur podróży pojawia się nowa oferta wyjazdowa. Można już...

Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura

Rezygnacja z wcześniej zakupionego biletu – niezależnie od tego, czy...