Gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot – 3 możliwości


Każdy przed lotem myśli o tym, by jego wakacyjny wypoczynek, podróż służbowa czy krótki wypad na city-break przebiegły bez zakłóceń i problemów. Niestety zdarza się tak, że sam rejs dostarcza podróżnym wiele stresu – przykładowo z powodu opóźnienia samolotu.

Co dzieje się w takiej sytuacji? Przewoźnik musi oczywiście zapewnić pasażerom lot alternatywny, natomiast w określonych przypadkach podróżni z powodzeniem mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kiedy może to nastąpić i gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot? Czy warto zrobić to samemu, czy może skorzystać ze wsparcia pośrednika? O tych i innych zagadnieniach dotyczących odszkodowania za opóźniony rejs samolotowy piszemy w poniższym artykule...

 

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?
 

Najważniejszym warunkiem, który musi zostać spełniony, by pasażer mógł ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot, jest zaistnienie winy przewoźnika za powstałe opóźnienie. Co to oznacza?

 

Jeśli dany rejs odbył się później niż o wyznaczonej godzinie z powodu strajków na lotnisku, krajowych obostrzeń związanych z ruchem lotniczym, złych warunków atmosferycznych czy zagrożenia terrorystycznego, podróżni nie otrzymają odszkodowania, ponieważ okoliczności opóźnienia były niezależne od przewoźnika.

 

Jeśli natomiast lot nie odbył się o zaplanowanej wcześniej godzinie z uwagi na strajki pracowników danej linii lotniczej lub usterki maszyny, która powstała w wyniku niedopełnienia obowiązków pracowników przewoźnika, pasażer jak najbardziej może ubiegać się o odszkodowanie. Z tego względu warto, jeszcze na lotnisku, zapytać pracownika linii lotniczej lub pracownika lotniska o powód opóźnienia – to ważna informacja, którą później należy uwzględnić w procesie reklamacyjnym, niezależnie od tego, w jakim trybie i gdzie składany będzie wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot.

 

Fot. Gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot? Są trzy opcje: reklamacja lotu u przewoźnika, skarga w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego lub postępowanie sądowe (najlepiej z pomocą prawnika specjalizującego się w zakresie praw pasażera).

 

Opcja nr 1 – formularz reklamacji skierowanej do przewoźnika lotniczego

 

Pierwsza opcja, z jakiej można skorzystać przy składaniu wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot, to złożenie pisma do samej linii lotniczej. Formularz takiego wniosku zazwyczaj znajduje się na stronie internetowej przewoźnika, a często można pobrać go także u pracowników lotniska. Jeżeli nie ma się pod ręką formularza o odszkodowanie, wniosek można napisać samodzielnie, korzystając ze wzorów dostępnych w Internecie.

 

We wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot należy oczywiście zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące samego rejsu (numer lotu, numer rezerwacji, karta pokładowa – jeśli została już wydana) oraz dane osobowe pasażera składającego reklamację – dzięki temu przewoźnik będzie w stanie zidentyfikować tożsamość podróżnego i sam lot. Oprócz tego należy wyszczególnić we wniosku przyczynę opóźnienia (jeśli takowa jest znana), a także roszczenia (czyli wysokość odszkodowania). Wniosek reklamacyjny za opóźniony lot można składać do roku po zdarzeniu, czyli jest na to dokładnie 12 miesięcy od daty opóźnionego lotu.

 

Reklamacja do linii lotniczych za opóźniony lot odrzucona – co można zrobić?

 

Bardzo często zdarza się, że reklamacja za opóźniony lot zostaje odrzucona przez linię lotniczą. Na szczęście to wcale nie musi oznaczać końca walki o prawa pasażera, istnieje bowiem dalsza droga, na którą można wkroczyć, by uzyskać zadośćuczynienie za opóźniony lot. Gdzie zatem można jeszcze złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot? Kolejnym krokiem może być złożenie reklamacji do prezesa urzędu lotnictwa cywilnego (ULC).


Opcja nr 2 – ULC i odszkodowanie za opóźniony lot

 

W przypadku wyczerpania procedury reklamacyjnej u przewoźnika (czyli – w praktyce – po odrzuceniu reklamacji w linii lotniczej) pasażer może złożyć skargę do Komisji Ochrony Praw Pasażerów, działającej przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC). Można to zrobić już po upływie 30 dni od daty zdarzenia (czyli od daty odbycia się opóźnionego lotu). Jeśli i w tej „instancji” skarga zostanie odrzucona, to wówczas nie pozostaje pasażerowi nic innego, niż wkroczenie na drogę administracyjno-sądową.

 

Opcja nr 3 – odszkodowanie od linii lotniczych za opóźniony lot z pomocą pośrednika

 

Cała opisana powyżej procedura może zająć naprawdę dużo czasu, a dodatkowo wymaga poświęcenia uwagi i – nierzadko – nerwów na kontakt z przedstawicielami linii lotniczej lub Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na szczęście istnieje sposób na to, by oszczędzić sobie tego trudu. Wystarczy skorzystać z pomocy pośrednika, takiego jak ci, którzy odpowiadają za prawa pasażerów w Delayfix. To wyspecjalizowani w sprawach lotniczych prawnicy, którzy w imieniu pasażera rozpisują i składają reklamacje czy skargi do przewoźników, a w razie odmowy linii lotniczej także do ULC oraz do sądu. Dzięki takiemu wsparciu pasażer nie tylko oszczędza czas i pieniądze (zwłaszcza jeśli dojdzie do procesu sądowego), ale również nerwy, które czasem warto „spożytkować” na planowanie kolejnych podróży zamiast na „szarpanie się” z przewoźnikiem.

Jeśli nadal nie wiesz, czy w procesie ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot skorzystać z pomocy pośrednika, zachęcamy do lektury artykułu Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem, a także do przeczytania tekstu Odszkodowania za opóźniony lot – jak wybrać pośrednika, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii zajmującej się prawami pasażera. W przypadku chęci skorzystania z naszej pomocy, zapraszamy do kontaktu z prawnikami Delayfix.

Co z tą kwarantanną?

Wraz z sezonem wiosennym w ofercie biur podróży pojawia się nowa oferta wyjazdowa. Można już...

Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura

Rezygnacja z wcześniej zakupionego biletu – niezależnie od tego, czy...