Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy krok po kroku

Oprac. DelayFix

Opóźniony lot czarterowy może zepsuć każde wakacje – o ile samolot spóźniony o pół godziny nie robi zwykle nikomu dużej różnicy, o tyle już kilkugodzinne opóźnienie „zabiera” podróżnym czas, który normalnie przeznaczyliby na poznawanie hotelu i aklimatyzację w nowym otoczeniu.

W takim przypadku dobrą wiadomością jest to, że każdy pasażer linii lotniczej, której lot został opóźniony (nawet w przypadku wycieczki zorganizowanej) ma prawo do ubiegania się o rekompensatę. Jak reklamować opóźniony lot, w jakich okolicznościach można dochodzić swoich praw i co zrobić, by otrzymać zadośćuczynienie również od organizatora wakacji? O tych i o innych rozwiązaniach sytuacji opóźnienia lotu czarterowego piszemy poniżej. Zapraszamy do lektury!

 

Reklamacja za opóźniony lot czarterowy – do kogo skierować wniosek?

Loty czarterowe to loty realizowane przez konkretną linię lotniczą na zlecenie operatora turystycznego, czyli biura podróży, w którym wykupuje się wycieczkę. Samolot oraz usługi osób pracujących na jego pokładzie są niejako „wynajmowane” do transportu podróżnych – klientów biura. Wielu podróżujących myśli, że opóźnienia takiego lotu można reklamować wyłącznie w biurze podróży. To błąd! Wedle unijnych przepisów dotyczących praw pasażerów, każdy klient – niezależnie od tego, czy korzysta z lotu czarterowego, czy rejsowego danej linii lotniczej – ma prawo do ubiegania się o stosowne odszkodowanie za opóźnienie samolotu – zarówno u przewoźnika, lub – jeśli takie rozwiązanie go nie satysfakcjonuje – w biurze podróży, na podstawie dokumentu określanego jako „tabela frankfurcka”, która wyszczególnia sytuacje będące podstawą do ubiegania się o odszkodowanie (wśród nich jest również opóźniony lot).

 

Jakie informacje należy przygotować przed złożeniem wniosku/reklamacji opóźnionego lotu?

Aby uzyskać odszkodowanie za opóźnienie lotu czarterowego, pasażer musi dowiedzieć się, jaka linia realizowała dany lot. Oprócz tego samo opóźnienie musi wynikać z winy przewoźnika (jeśli nie przyczynił się on do opóźnienia, wówczas rekompensata nie zostanie przyznana). Warto, by już w momencie otrzymania informacji o opóźnieniu lotu klient dowiedział się, ile potrwa to opóźnienie i czym jest ono spowodowane (może spróbować pozyskać informacje o czasie opóźnienia zarówno od biura podróży, jak i od pracowników przewoźnika – jeśli wie, jaka linia lotnicza realizuje połączenie). To znacząco ułatwi cały proces ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy.

Dodatkowo należy zastanowić się, czy walka o należne pieniądze ma spocząć na naszych barkach, czy może wolimy powierzyć ją ekspertom mającym doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących praw pasażerów. Więcej informacji o tej opcji znajduje się w artykule Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem?

Wszystkie osoby, które miały problem z opóźnionym lotem czarterowym, a które jednocześnie chcą otrzymać odszkodowanie, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

 

 

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy od linii przewoźnika?

Procedura uzyskiwania odszkodowania za opóźniony lot czarterowy od linii lotniczej jest dokładnie taka sama, jak w przypadku opóźnień rejsów regularnych. Jak zrealizować ją krok po kroku?

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot w przypadku czarteru? 

Zgromadź wszystkie informacje o danym locie (numer lotu), komunikat o opóźnieniu (jeśli masz go w wersji elektronicznej), bilet, kartę pokładową (jeśli ta została wydana) oraz informacje o planowanym wylocie i dane na temat przyczyny opóźnienia (jeśli takie posiadasz).

Wejdź na stronę internetową przewoźnika i wypełnij formularz reklamacji. Jeśli go nie znajdziesz, zadzwoń na infolinię biura obsługi klienta linii lotniczej obsługującej Twój lot – konsultanci powinni podpowiedzieć Ci, gdzie znaleźć wzór reklamacji lub jak napisać ją samodzielnie.

W formularzu umieść wszystkie informacje, jakie będą potrzebne do identyfikacji Ciebie jako pasażera, identyfikacji biura podróży, które wyczarterowało lot oraz informacje o samym opóźnieniu lotu oraz własne roszczenia.

Wyślij formularz poprzez stronę WWW lub tradycyjną pocztą (jeśli istnieje taka możliwość).

Poczekaj na odpowiedź. Gdy ta będzie pozytywna, możesz cieszyć się z przyznanego odszkodowania za Twój opóźniony lot czarterowy. Jeśli zaś odpowiedź na wniosek o odszkodowanie okaże się negatywna – pozostaje opcja skierowania sprawy do sądu (w takich przypadkach specjaliści Delayfix również są gotowi do udzielenia pomocy). Warto dodać, że już od samego początku procesu składania reklamacji pasażer może liczyć na pomoc w postaci interwencji eksperta z Delayfix. Specjalista pomoże klientowi wypełnić i złożyć wniosek o odszkodowanie, a także – jeśli reklamacja zostanie odrzucona – uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot na drodze polubownej (w formie ugody) bądź sądowej.

 

Jaką rekompensatę można uzyskać za opóźniony lot czarterowy?

W wyniku ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy można otrzymać od linii lotniczych 250, 300, 400, a nawet 600 euro zadośćuczynienia! Czynniki, które są brane pod uwagę przy określaniu wysokości należnej kwoty, to czas opóźnienia, odległość do pokonania w trakcie rejsu oraz lokalizacja destynacji w granicach UE lub poza nimi. Więcej informacji na temat tego, jakie prawa przysługują pasażerom przy opóźnieniach lotów (oprócz prawa do odszkodowania jest to również pomoc na lotnisku, zwrot uzasadnionych kosztów i inne przywileje) znajdziesz w artykule Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać? A jeśli wiesz już, że Twój czarterowy lot obsługiwany był przez linię Ryanair bądź WizzAir, to polecamy również lekturę kolejnych tekstów: Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot Ryanair oraz Odszkodowanie za opóźniony lot Wizz Air – jak je uzyskać krok kroku.

Podróżowanie samolotem z dziećmi - niezbędne wskazówki i rady

Podróżowanie z dziećmi może być...

Jak taniej podróżować? Odkrywaj więcej za mniej!

Podróżowanie otwiera przed nami drzwi do...