Odszkodowanie za opóźniony lot – jakie dokumenty są potrzebne?


Opóźniony lot to zawsze duży stres dla pasażerów – niezależnie od tego, czy sytuacja ta dotyczy podróży służbowej, wylotu na wakacje, czy na krótki wyjazd typu city-break.

Zwykle osoby, które znalazły się w takich okolicznościach, nie wiedzą, że przysługuje im odszkodowanie za opóźniony lot – należy tylko zadbać o to, by w odpowiednim czasie wypełnić wniosek o rekompensatę i złożyć go do przewoźnika. W jakich sytuacjach przysługuje takie prawo? Jakie dokumenty są niezbędne do odszkodowania za opóźniony lot, jak złożyć reklamację i czy zawsze warto robić to samodzielnie? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot?

Złożenie wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot będzie uprawnione w sytuacji, w której start samolotu nastąpił po upływie więcej niż 3 godzin od zaplanowanej wcześniej godziny startu. Dodatkowo odszkodowanie należy się w sytuacji, w której opóźnienie spowodowane było działaniem zależnym od przewoźnika. Dla przykładu: jeśli opóźnienie wyniknęło z powodu strajku pracowników danej linii lotniczej, usterki powstałej na skutek niedopatrzenia załogi samolotu przewoźnika czy jego mechaników, a także z powodu niepożądanych praktyk, takich jak overbooking (udostępnianie większej liczby miejsc i biletów, niż wskazuje na to pojemność samolotu), to wówczas odszkodowanie jak najbardziej należy się pasażerom.

Wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot będzie z kolei odrzucony, jeśli samo opóźnienie powstało na skutek czynników niezależnych od przewoźnika. Zaliczają się do tego między innymi sytuacje, w których dane państwo ogłosiło obostrzenia w ruchu lotniczym, zostało zarejestrowane zagrożenie terrorystyczne, nastąpił strajk pracowników lotniska (za których linia lotnicza nie odpowiada) czy doszło do załamania pogody, uniemożliwiającego start samolotu o wyznaczonym wcześniej czasie. Więcej informacji o okolicznościach, które ewidentnie wskazują na winę przewoźnika w opóźnieniu samolotu znajduje się w artykule Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot, którego lekturę oczywiście polecamy. Dodatkowe wyjaśnienia zamieściliśmy również w zakładce Opóźniony lot.

 

Jakie odszkodowanie za opóźniony lot można uzyskać od przewoźnika?

 

Zdecydowanie warto walczyć o odszkodowanie za opóźniony lot, ponieważ kwota, jaką można uzyskać od przewoźnika, może wystarczyć na pokrycie kosztu kolejnego lotu lub opłaty części pobytu w następnej podróży. Jest to po prostu zadośćuczynienie, które ma zrekompensować pasażerowi stres i czas oczekiwania na opóźniony samolot. A więc: ile pieniędzy można uzyskać na drodze reklamacji? Jest to zależne od trasy, jaką pokonuje samolot w danym połączeniu, ale odszkodowanie mieści się w widełkach od 250 do nawet 600 euro na osobę – jest więc o co walczyć!

 

Jak napisać wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot?

Napisanie wniosku o odszkodowanie co prawda nie jest skomplikowane, jednak procedura jego składania może kosztować pasażera sporo nerwów i… pieniędzy. Dodatkowo różni się ona nieco w przypadku lotów bezpośrednich, realizowanych z przewoźnikiem i lotów czarterowych, za które odpowiedzialne jest biuro podróży (o tym, jak uzyskać odszkodowanie w takim przypadku, piszemy w tekście Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy – krok po kroku).

 

Fot. Informacje o odszkodowaniu za opóźniony lot i o tym, jakie dokumenty należy dostarczyć włącznie z wnioskiem o takie zadośćuczynienie, można uzyskać także na lotnisku – przy stanowisku danej linii lotniczej.

 

Formularz wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot zazwyczaj jest dostępny na stronach internetowych linii lotniczych – wystarczy pobrać go, wypełnić i przesłać pocztą elektroniczną lub tradycyjną do przewoźnika. Czasem taki dokument (w formie papierowej) można uzyskać również na lotnisku. Jeśli jednak formularz nie został udostępniony pasażerom, warto poszukać wzorów w Internecie i napisać wniosek samodzielnie. Muszą zostać w nim zawarte najważniejsze informacje, pozwalające przewoźnikowi zidentyfikować zarówno pasażera, jak i sam opóźniony lot.

 

Odszkodowanie za opóźniony lot – jakie dokumenty będą niezbędne?

 

Do sporządzenia kompletnego wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot należy zgromadzić:

 

•   bilet lotniczy (w formie elektronicznej lub papierowej),

•   kartę pokładową (o ile ta została już wydana),

•   potwierdzenie dokonania rezerwacji miejsc na dany rejs.

 

Oprócz tego warto mieć także paragony i rachunki potwierdzające poczynienie wydatków związanych z lotem (opłata za bilety komunikacji miejskiej czy taksówkę na lotnisko, posiłki spożyte w oczekiwaniu na opóźniony lot i inne wydatki z tej kategorii). Dodatkowo warto zachować całą korespondencję mailową z linią lotniczą, odnoszącą się do opóźnionego lotu (może znajdować się tam również przyczyna opóźnienia).

 

Wniosek o odszkodowanie został odrzucony – co dalej?
 

Jak zostało to już wspomniane, wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot należy złożyć do przedstawicielstwa linii lotniczej, za pomocą poczty elektronicznej, tradycyjnej lub osobiście – jeśli istnieje taka możliwość lub potrzeba. Warto mieć na uwadze również fakt, że wniosek może zostać odrzucony (jest to zresztą stosunkowo częstą praktyką przewoźników, którzy liczą na to, że pasażerowie zrezygnują z dalszej batalii o odszkodowanie). Wówczas pozostaje złożenie skargi do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), a jeśli i takie postępowanie nie odniesie skutku, wstępuje się na drogę sądowo-administracyjną (cała ścieżka została opisana w artykule Gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot – 3 możliwości). 

 

Żeby uniknąć przechodzenia przez wyżej wspomniane procedury i podnieść swoje szanse w starciu z korporacyjnymi prawnikami, warto skorzystać z reprezentacji pośrednika – specjalisty od prawa pasażerów z Delayfix. Prawnicy z Delayfix zdejmą z Twojej głowy kłopotliwe formalności związane ze wszelką dokumentacją i uczestnictwem w postępowaniu, a cały proces uzyskania odszkodowania przebiegnie sprawniej.

Co z tą kwarantanną?

Wraz z sezonem wiosennym w ofercie biur podróży pojawia się nowa oferta wyjazdowa. Można już...

Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura

Rezygnacja z wcześniej zakupionego biletu – niezależnie od tego, czy...