Zakupy na lotnisku - praktyczny poradnik dla podróżujących


Ulubiona whisky w rewelacyjnej cenie, francuskie perfumy ze znaczną zniżką, czekoladowy przysmak za grosze - wielu z nas tak właśnie wyobraża sobie sklep wolnocłowy. Czy rzeczywiście zakupy na lotnisku są wyjątkowo opłacalne? Na co powinieneś zwrócić uwagę, aby nie przepłacić?

Podróże zagraniczne to dla większości z nas ogromna frajda. Jednak oczekiwanie na wylot potrafi się nieźle dłużyć. Zwłaszcza gdy okazuje się, że nasz samolot jest opóźniony, a my utknęliśmy na lotnisku i naszym jedynym zadaniem jest pilnowanie walizki. 

Na szczęście jest na to sposób - wiadomo, że czas szybciej płynie, gdy spędzamy go na przyjemnościach. A cóż jest przyjemniejszego niż możliwość kupienia ulubionych produktów w okazyjnych cenach? 

Buszowanie w duty free to również popularny sposób spędzania czasu między przesiadkami. Tak więc np. lot do USA z międzylądowaniem we Frankfurcie to dla wielu pasażerów doskonała okazja do odwiedzenia sklepów oferujących towary ekskluzywnych marek wolne od cła. 

Bo zakupy w tzw. strefie wolnocłowej to w potocznym wyobrażeniu wyjątkowe promocje i oszczędności na luksusowych produktach w ponadwymiarowych opakowaniach. A jak jest w rzeczywistości? Zerkając do statystyk, trudno nie zauważyć, że… nie tak dobrze, jak nam się wydaje.

 


Jak działają sklepy wolnocłowe?

Strefa wolnocłowa nazywana również bezcłową lub duty free, znajduje się na każdym lotnisku, obsługującym loty międzynarodowe.  To właśnie tam pasażerowie - po przejściu odprawy - oczekują na swój rejs. Nim Polska weszła do Unii Europejskiej mogliśmy robić zakupy w strefie bezcłowej podczas każdego wyjazdu za granicę. 

Teraz, aby móc w pełni skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT w sklepie wolnocłowym, musimy polecieć w nieco bardziej odległe regiony świat.  Okazując przy kasie kartę pokładową, z której wynika, że podróżujemy poza granice UE od ceny zakupionego towaru zostanie odliczony podatek. 

Sklepy znajdujące się w tej przestrzeni oferują rozmaite, często ekskluzywne, dobra: rozmaite trunki, słodkości, kosmetyki, perfumy, biżuterię czy odzież. Ich fenomen polega na tym, że sprzedają je bez nałożonego lokalnie podatku od produktów importowanych. 

Dodatkowo, w sklepach na lotnisku nie obowiązuje VAT - podatek, który jest częścią składową ceny każdego produktu sprzedawanego w Unii. Dlatego - przynajmniej w teorii - towary w strefie wolnocłowej powinny być tańsze nawet o ¼. 

 

Jak to się dzieje, że w różnych sklepach są różne ceny?

W praktyce ten sam towar na różnych lotniskach osiąga różne ceny, więc nie bądź zaskoczony, kiedy za to samo pudełko markowych czekoladek, w Nowym Jorku przyjdzie Ci zapłacić kilkadziesiąt zł więcej, niż w Warszawie. 

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze dlatego, że produkty sprzedawane w strefie bezcłowej nie są wolne od wszystkich podatków, np. podatku dochodowego. Po drugie, wysokość ceny wynika z takich czynników jak np. bieżący kurs waluty i lokalizacja sklepu. Po trzecie, część sprzedających po prostu winduje ceny, aby zarobić więcej. 

 


Jak kupować, żeby nie przepłacić?

To, ile zapłacisz za dany towar, zależy zatem od danego sklepu i lotniska. Dlatego przed zakupem określonej rzeczy warto zweryfikować cenę, porównując ją z cenami w sklepach. Sprawdzenie ceny w Internecie zajmuje kilka chwil, a pozwoli Ci szybko ustalić, czy faktycznie masz do czynienia z superpromocją.  W przeciwnym razie może się okazać, że za flakonik ulubionego zapachu zapłacisz więcej, niż w sieci popularnych drogerii… Takie sytuacje nie należą do rzadkości, bo ciągle wiele osób robi zakupy w ciemno, ufając, że skoro są w sklepie wolnocłowym, to musi być taniej.

 


Co opłaca się kupować?

Alkohol, papierosy czy kosmetyki to “pewniaki”, które faktycznie kupisz na lotnisku taniej albo chociaż nie przepłacisz. Słodycze i zabawki kosztują zazwyczaj o wiele więcej, więc jeśli masz ochotę, np. na tabliczkę czekolady z orzechami w podróży, to zaplanuj jej zakup przed wylotem - w zwykłym sklepie będzie Cię kosztowała mniej niż w tym wolnocłowym. Sprawdzaj ceny pamiątek - te kosztują na lotnisku nawet dwa razy więcej! Sklepy podnoszą ich ceny, wiedząc, że dla wielu turystów to ostatnia okazja, aby kupić pamiątkowe: magnesy, torby, t-shirty czy pocztówki... 

 


Czy mogę zrobić zakupy wolnocłowe online?

Coraz więcej sklepów oferuje również opcję zakupów duty free przez Internet. Dzięki temu możesz kupić upatrzone przedmioty bez pochopnych decyzji i długich kolejek do kasy, bo towary są dostarczane do Twojego domu lub na pokład samolotu. Taką usługę wprowadził już nawet nasz rodzimy przewoźnik. 

Pomimo wielu czyhających na nas pułapek uwielbiamy zakupy w strefie wolnocłowej i traktujemy je jako integralną część wakacji za granicą. W końcu strefa wolnocłowa to jedyne miejsce, w którym możemy nabyć ponadwymiarowe butelki ulubionych trunków, miniaturki perfum, kosmetyki podróżne czy rzadkie gatunku alkoholu. 

Ekskluzywne i unikalne towary to jednak nie wszystko. Być może najprzyjemniejszy jest ów stan “zawieszenia” między miastami, krajami i kontynentami, powodujący że w oderwaniu od codzienności oddajemy się przyjemności beztroskich zakupów.

 

Twój lot spóźnia się dłużej niż 3 godziny?

Kiedy już pobuszujesz po lotniskowym pasażu handlowym, pamiętaj, żeby wypełnić nasz formularz, który znajdziesz pod adresem: https://delayfix.com/form.  Zweryfikujemy Twój lot i pomożemy Ci odzyskać odszkodowanie od linii lotniczej, dzięki któremu pokryjesz koszty dokonanych zakupów z nawiązką! :-)

Masz jakieś pytania? Zadzwoń: 222 929 222.

Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem?Odszkodowanie za opóźniony lot –...

Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?

Odwołany lot może zepsuć każde wakacje – zarówno te, które zostały...