Anulowanie biletu lotniczego – jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy


Anulowanie biletu lotniczego może nastąpić z wielu przyczyn i… z obu stron transakcji. Przelot może anulować bowiem również sam przewoźnik, przy czym pasażer ma prawo do zwrotu biletu. Niewiele osób jednak wie, że z takim zwrotem – w określonych okolicznościach – nie wiąże się zwrot pieniędzy. W jakich sytuacjach można więc anulować bilet lotniczy i mieć pewność odzyskania swoich pieniędzy? Czy opłaca się wykupić ubezpieczenie rezygnacji z biletu lotniczego? Jak takie sytuacje traktowane są przez najpopularniejsze linie lotnicze? O tych i innych aspektach odwoływania podróży piszemy poniżej...

Jak anulować bilet lotniczy i w jakich sytuacjach można to zrobić?

 

Procedura anulowania biletu lotniczego jest prosta – jeśli został on zakupiony przez Internet, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że jego anulacja może przebiec w taki sam sposób. Na stronach przewoźników, jak i pośredników w sprzedaży biletów, dostępne są różnego rodzaju formularze. To właśnie za ich pomocą można poinformować linię o zwrocie biletu. Większość przewoźników dopuszcza również opcję anulacji poprzez kontakt z infolinią.

 

Odzyskania pieniędzy za bilet lotniczy możemy być pewni wtedy, gdy to przewoźnik odwołuje nasz lot lub gdy zostanie on opóźniony. Wówczas linia lotnicza najczęściej oferuje pasażerowi voucher (nie trzeba oczywiście go przyjmować), zmianę terminu i godzin lotu na inne – dogodne dla podróżnego – lub właśnie zwrot pieniędzy. Warto skorzystać z tej ostatniej opcji, ponieważ wówczas można przeznaczyć gotówkę na dowolny, inny zakup – nie tylko na kolejną podróż.

 

Dobrze również wiedzieć, że zwrot pieniędzy za bilet lotniczy nastąpi w przypadku anulowania zakupu biletu przez pasażera z następujących powodów:

 

  • śmierci bliskiej osoby (najprawdopodobniej linia lotnicza będzie domagała się okazania kopii aktu zgonu na potwierdzenie przyczyny anulacji);
  • nagłej choroby (w tym przypadku prawdopodobnie konieczne będzie okazanie zaświadczenia lekarskiego na potwierdzenie powodu anulacji biletu lotniczego);
  • innego zdarzenia losowego, które uniemożliwia wykorzystanie biletu (takie okoliczności również muszą być uzasadnione i – w miarę możliwości – udokumentowane).

 

 
Anulowanie biletu lotniczego – czy przewoźnik zawsze musi zwrócić pieniądze?

 

Niestety, jeśli przyczyną anulowania biletu nie jest zdarzenie losowe (takie, jak wymienione powyżej), które niezaprzeczalnie uniemożliwia pasażerowi odbycie podróży, linia lotnicza ma prawo do tego, by nie zwracać klientowi pieniędzy za anulowany bilet. Istnieją jednak różne regulacje poszczególnych linii lotniczych, które warto poznać, przed dokonywaniem rezerwacji i zakupu biletu u konkretnego przewoźnika.

 

Jak wygląda anulowanie biletu lotniczego – WizzAir i inne tanie linie lotnicze

 

Przy zakupie biletów w tanich liniach lotniczych nie ma możliwości dokonania anulacji biletu ani jego przebookowania, czyli przeniesienia swojej rezerwacji na inny termin – chyba że podróżny zdecyduje się na zakup biletu w jednej z droższych opcji. Tanie linie lotnicze mają bowiem progi cenowe, w ramach których dodawane są kolejne usługi. Zazwyczaj drugi próg cenowy umożliwia pasażerowi przeniesienie biletu na inny termin, natomiast najwyższy – anulowanie biletu ze zwrotem pieniędzy lub (wymiennie) z otrzymaniem vouchera na lot. Warto tutaj dodać, że nawet, jeśli nasz bilet był wykupiony w wyższym progu cenowym (czyli w lepszej taryfie), anulowanie biletu może odbyć się do konkretnego terminu przed wylotem (najczęściej jest to 14 dni). Po tym terminie, nawet pomimo posiadania wyższej taryfy, za anulowanie biletu lotniczego nie będzie należał się zwrot pieniędzy. Takie i podobne regulacje zawsze znajdują się w regulaminie danej linii lotniczej – warto więc dokładnie przeczytać go przed zawarciem transakcji.

 

Jak wygląda anulowanie biletu lotniczego - LOT

 

Nasz rodzimy przewoźnik, podobnie jak opisane powyżej linie lotnicze, udostępnia pasażerom wybór taryf podróżnych. W pierwszej, w której płaci się za bilet najmniej, nie ma możliwości jego anulacji bądź zmiany terminu wylotu i przylotu. Druga taryfa – oczywiście odpowiednio droższa – a właściwie powiększona o opłatę manipulacyjną zakłada, że podróżny będzie mógł zmienić swoją rezerwację na inny dzień i godzinę. Trzeci taryfa – najdroższa – zapewnia możliwość anulacji biletu lotniczego, przy czym anulacja ta musi nastąpić nie później niż 24 godziny przed wylotem.

 

 
Ubezpieczenie od anulowania biletu lotniczego – co daje pasażerowi?

 

Ubezpieczenie od anulowania biletu lotniczego, a tak naprawdę ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, można zakupić często przez przewoźnika lub przez firmę organizującą wycieczkę (jeśli jest to wyjazd z biurem podróży). Osoby przemieszczające się samodzielnie mogą skorzystać z ofert ubezpieczycieli bezpośrednio w ich placówkach bądź przez Internet. Wykupienie takiego ubezpieczenia z pewnością opłaca się przy wyjeździe na wakacje, gdzie zarówno bilety, jak i opłacenie hotelu kosztowało nas naprawdę dużo. Wedle europejskich przepisów dotyczących praw pasażerów, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży wypłacane przez ubezpieczyciela może wynieść nawet do 5000 euro – to niebagatelna kwota, którą można wydać na kolejne podróże.

 

Fot. W ramach ubezpieczenia od anulowania biletu lotniczego można otrzymać nawet 5000 euro.

 

Warto tutaj jednak dodać, że każda firma ubezpieczeniowa ma inny katalog zdarzeń, które mogą stanowić przyczynę do wysuwania roszczeń w przypadku zmiany planów pasażera, co do terminu podróży. W katalogu tym zawierają się oczywiście zdarzenia losowe, jednak w praktyce wciąż anulowanie lotu bez wyraźnej przyczyny może okazać się sytuacją, w której nie uzyskamy odszkodowania. Więcej informacji dotyczących takiego ubezpieczenia znajduje się w artykule Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – jak działa , a także w zakładce Twoje prawa, dostępnej na naszej stronie WWW. Zapraszamy do zapoznania się z tymi informacjami oraz do korzystania z nich i z przysługujących pasażerom praw!

 

Co z tą kwarantanną?

Wraz z sezonem wiosennym w ofercie biur podróży pojawia się nowa oferta wyjazdowa. Można już...

Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura

Rezygnacja z wcześniej zakupionego biletu – niezależnie od tego, czy...