Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura


Rezygnacja z wcześniej zakupionego biletu – niezależnie od tego, czy był on zarezerwowany u taniego przewoźnika, czy były to bilety lotnicze z przesiadką, czy może bilet na lot czarterowy – może przytrafić się każdemu, z różnych powodów. W takiej sytuacji niezbędne będzie dopełnienie formalności i powiadomienie przewoźnika o zmianie planów. Czy jednak uda się uzyskać zwrot kosztów biletu? To oczywiście zależy od okoliczności, a także od regulaminu linii lotniczej oraz od tego, czy pasażer wykupił wcześniej ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego. W jaki sposób planować podróż, by „w razie czego” można było zwrócić zakupione bilety? Czy zawsze wybór najtańszej opcji biletu opłaca się najbardziej? O tych i innych zagadnieniach związanych ze zwracaniem zakupionych już biletów lotniczych piszemy poniżej...

Zwrot za bilety lotnicze – w jakich sytuacjach na pewno go otrzymasz?
 

Generalnie wyróżnia się kilka sytuacji, w których pasażer bez żadnego problemu może otrzymać zwrot pieniędzy za zakupiony bilet. Należą do nich m.in. opóźnienie lotu i jego odwołanie. Wówczas przewoźnik musi skontaktować się z pasażerem i powiadomić go o takiej zmianie. Większość linii lotniczych umożliwia w takich okolicznościach przebukowanie biletu (o którym więcej piszemy w artykule Jak przebudować bilet lotniczy), czyli jego zmianę na inny termin, a także zastosowanie vouchera – do wykorzystania również w innym terminie. Pasażer nie musi godzić się na żadną z powyższych opcji i wówczas otrzymuje od linii lotniczej pełny zwrot kosztów biletu.

 

Zdarzają się jednak sytuacje, w których to pasażer musi zmienić swoje plany. Jak wówczas starać się o zwrot za bilet lotniczy i jakie okoliczności z pewnością będą uwzględnione przez linię lotniczą?

 

 
Rezygnacja z biletu lotniczego – jak to wygląda w praktyce?
 

Jeśli rezygnacja z biletu lotniczego jest decyzją podróżującego (i nie jest spowodowana zmianami w rozkładzie lotów, opóźnieniami czy odwołaniem połączenia), wówczas zazwyczaj linia lotnicza nie będzie skłonna zwrócić pasażerowi uiszczonej opłaty. Istnieją jednak pewne wyjątki, które będą rozpatrywane indywidualnie przez pracowników przewoźnika.

 

Wyjątki te dotyczą zwykle smutnych bądź tragicznych okoliczności. Jeśli bowiem pasażer zdecydował się na odwołanie lotu ze względu na śmierć kogoś bliskiego bądź z uwagi na chorobę – swoją, współpasażerów, kogoś z rodziny – wówczas linia może przychylić się do wniosku o zwrot pieniędzy. Prawdopodobnie w korespondencji z przewoźnikiem konieczne będzie potwierdzenie zaistniałych okoliczności (w formie przesłania kopii aktu zgonu, zaświadczenia od lekarza o chorobie, leczeniu czy hospitalizacji lub innych dokumentów). Zazwyczaj takie wnioski rozpatrywane są pozytywnie.

 

Jeśli jednak podróżujący nie ma poważnego powodu odwołania lotu (nie dostał urlopu w pracy, znalazł lepszą ofertę na lot i inne), wtedy przewoźnik nie zwróci mu pieniędzy.

 

Więcej informacji o samej procedurze zwrotu biletów, a także o sytuacjach, w których zwroty pieniędzy będą realizowane lub – co zdarza się częściej – nie będą przyznawane, piszemy w artykule Anulowanie biletu lotniczego - jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy.

 

Zwrot biletu lotniczego – Ryanair, WizzAir i inne tanie linie
 

W przypadku tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair czy WizzAir, zwrot pieniędzy za bilet lub jego przebukowanie bez wyraźnej przyczyny w większości przypadków nie jest możliwe. Wynika to z polityki tanich linii, których model biznesowy co prawda opiera się na sprzedaży tanich biletów, ale jednocześnie sprzedaży tych biletów w ogromnych ilościach. Przy zakupie biletów należy więc dokładnie rozpatrzyć wszystkie możliwości, bowiem zarówno WizzAir, jak i Ryanair dają pasażerom różne opcje. W przypadku zakupu najtańszego biletu, czyli najniższej taryfy, pasażer nie może uzyskać zwrotu za bilet ani możliwości przebukowania w żadnym wypadku. Większa opłata, określana jako druga lub wyższa taryfa (w zależności od przewoźnika), umożliwia przebukowanie biletu w awaryjnych sytuacjach.

 

Warto tutaj dodać, że zarówno tanie, jak i droższe linie lotnicze stosują tak zwane opłaty manipulacyjne – dzięki ich uiszczeniu można przebukować lot bez podawania konkretnej przyczyny. Opłaty te jednak nierzadko przewyższają cenę biletów, więc jednocześnie skutecznie odstraszają od korzystania z tych opcji. Czasem przewoźnicy umożliwiają również anulację biletu do 24 godzin od jego rezerwacji (taka praktyka obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to wymagane przepisami prawa). Tych niuansów może być więcej, dlatego przed finalnym kliknięciem, informującym system o zakupie i rezerwacji biletu, warto czytać wszystkie regulaminy i informacje pojawiające się podczas poszczególnych etapów rezerwacji.

 

Rezygnacja z biletu lotniczego – LOT
 

Wbrew pozorom, nasz narodowy przewoźnik, czyli LOT, również stosuje progi taryfowe, które – za zwiększoną opłatą przy zakupie biletu – pozwalają pasażerowi elastyczniej dysponować swoją rezerwacją. I tak, dla najniższej taryfy, zwrot biletu nie będzie możliwy. W ramach wyższej taryfy (i wyższej opłaty) pasażer będzie mógł przebukować bilet, a przy najwyższej opłacie – może zdecydować się na anulowanie lotu z gwarantowanym zwrotem kosztów biletu, jednak… z potrąceniem opłaty manipulacyjnej.

 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego – sposób na odzyskanie pieniędzy
 

Fot. Kupując bilet na samolot, warto również wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego.

 

 

Oprócz możliwości uzyskania zwrotu pieniędzy bezpośrednio od linii lotniczej, można również wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego w konkretnym przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji, jeśli zaistnieją okoliczności zmuszające pasażera do odwołania swojego lotu, to właśnie ubezpieczyciel odda mu pieniądze. Przy wyborze konkretnej polisy należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie okoliczności ubezpieczyciel uwzględnia – może bowiem okazać się, że nie ma ich w katalogu wyznaczonym przez daną firmę. Więcej informacji o ubezpieczeniu kosztów biletu przy rezygnacji z lotu znajduje się w artykule Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – jak to działa?

 

 

Zapraszamy również do zakładki Twoje prawa, w której znajduje się wiele skondensowanej wiedzy na temat praw pasażera przysługujących mu w różnych sytuacjach podczas podróży.

Co z tą kwarantanną?

Wraz z sezonem wiosennym w ofercie biur podróży pojawia się nowa oferta wyjazdowa. Można już...

Anulowanie biletu lotniczego – jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy

Anulowanie biletu lotniczego może nastąpić z wielu...