Odszkodowania za opóźniony lot – jak wybrać dobrego pośrednika


Rekompensata za opóźniony lot to prawo przysługujące pasażerom, którzy w konkretnych okolicznościach, następujących z winy przewoźnika, nie odbyli rejsu w określonym wcześniej czasie. Bardzo często zdarza się jednak, że za opóźnienie lotu odszkodowania nie są wypłacane – wynika to z niechęci pasażerów do podjęcia sądowej batalii z przewoźnikiem, a czasem nawet z nieświadomości, co do przysługujących pasażerom praw. Jak więc uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot? Jaka firma może pomóc w tym pasażerowi? O tych i innych aspektach wyboru pośrednika pomagającego w uzyskaniu odszkodowania za opóźniony lot piszemy poniżej...

 

Samodzielne ubieganie się o odszkodowanie za opóźniony lot

O odszkodowanie za opóźniony lot można ubiegać się na własną rękę – trzeba jednak pamiętać o tym, że o ile pierwszy krok całej procedury jest prosty, o tyle dalsze postępowanie może okazać się dla pasażera prawdziwym wyzwaniem...

Zazwyczaj procedura wygląda tak, że klient linii lotniczych, którego lot został opóźniony, odnajduje formularz reklamacji oraz kontakt do przewoźnika. Wypełnieniu go, zgłasza do linii lotniczych i czeka. Jeśli ma dużo szczęścia, otrzyma należną rekompensatę, najczęściej jednak przewoźnik odrzuca reklamację.  Na tym etapie wielu pasażerów rezygnuje z walki o odszkodowanie, mimo, że tak naprawdę mają rację co do roszczeń wypłaty zadośćuczynienia. Przeraża ich konieczność wniesienia sprawy do sądu, napisania pozwu, uczestnictwa w rozprawach... Istnieje jednak jeszcze jedno wyjście – całą sprawę, od początku do końca, można powierzyć wykwalifikowanemu pośrednikowi. Co może on zrobić dla pasażera i jak wybrać konkretną firmę tego typu?

[Młody mężczyzna z laptopem na kolanach, oczekujący na lotnisku na lot  - delayfix.com]

Fot. Zamierzasz ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? Swoich praw możesz dochodzić samemu. Jednak procedura jest prosta tylko na samym początku. Standardem jest odmowa uznania roszczeń ze strony przewoźnika. Powierzenie od początku sprawy kancelarii wyspecjalizowanej w odszkodowaniach lotniczych, znającej „zwyczaje” linii lotniczych i cały proces od podszewki, jest dobrym rozwiązaniem.   

 

Pomoc pośrednika w uzyskaniu odszkodowania za opóźniony lot

 

Przewoźnik – zgodnie z prawem – powinien zrekompensować pasażerom opóźnione loty. Odszkodowania są wypłacane na wnioski pasażerów, po stwierdzeniu okoliczności wskazujących ewidentnie na winę przewoźnika. Tak jak pisaliśmy powyżej, procedura ta nie jest jednak taka prosta – właśnie dlatego warto skorzystać ze wsparcia zewnętrznej firmy – kancelarii, określanej również mianem pośrednika. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej firmy?

 

 

Skuteczność pośrednika – jak ją zweryfikować?

 

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot? Szybko i skutecznie – tak powinien wyglądać cały proces. Jak jednak zweryfikować to, czy dana kancelaria faktycznie odnosi sukcesy w swojej działalności? Jeśli została nam zarekomendowana osobiście przez zadowolonego klienta, to w takiej sytuacji nie ma wątpliwości. Jeśli jednak szukamy jej na własną rękę, warto sprawdzić, czy w jej strukturach funkcjonują prawnicy doświadczeni w odzyskiwaniu odszkodowań, czy może firma posiłkuje się zlecaniem takich spraw na zewnątrz. Wyższą skuteczność będą oczywiście wykazywać kancelarie specjalizujące się w prowadzeniu sporów z przewoźnikami i liniami lotniczymi.

 

 

Prowizja na jasnych warunkach

 

Kolejny aspekt, który jest niezwykle ważny w przypadku podejmowania decyzji o powierzeniu swojej sprawy konkretnemu pośrednikowi, to wysokość prowizji – czyli opłaty dla kancelarii za usługę obsługi i pośrednictwa. Ważnym jest, aby zdecydować się na firmę jasno komunikującą cenę swoich usług, zachowującą jej niezmienność w trakcie trwania sprawy i zawierającą różne koszty – w tym koszty, które inne firmy ukrywają (należą do nich między innymi koszty tłumaczeń dokumentów czy koszty ekspertyz).

 

 

Opłata sądowa wliczona do kosztów prowizji

 

Kiedy sprawa wkracza na drogę sądową, wówczas niezbędne jest uiszczenie opłat sądowych – za złożenie pozwu, wydanie kopii dokumentów i innych. Dobra i uczciwa kancelaria wspierająca klienta w procesie odzyskania pieniędzy za opóźniony lot będzie komunikowała, że w cenę jej usług wliczone są już koszty opłat sądowych.

 

 

Możliwość załatwianie formalności online

 

Przy wyborze pośrednika warto także zwrócić uwagę na wygodę współpracy. Co to oznacza? Możliwość porozumienia zdalnego, a więc obsługę klienta online – przez Internet i/lub przez telefon. Niektóre kancelarie – w tym oczywiście Delayfix – oferują współpracę prowadzoną całkowicie zdalnie.

 

              

Jeden opiekun Twojej sprawy o odszkodowanie za opóźniony lot

 

Dobry pośrednik to pośrednik zapewniający indywidualnego opiekuna każdej z prowadzonych spraw, który bezpośrednio pilotuje wniosek oraz informuje o jego statusie klienta. O trybie i częstotliwości tych kontaktów powinien móc zdecydować sam klient.

 

Odszkodowanie za opóźniony lot – z pośrednikiem!

 

Sprawdzony pośrednik, który jasno i wyraźnie przedstawia zasady współpracy, „bierze na siebie” koszty opłat sądowych czy windykacji, ma w swoich zasobach wykwalifikowanych prawników specjalizujących się w prawach pasażerów linii lotniczych, a dodatkowo prowadzący wyłącznie takie sprawy i niepotrzebujący w tym pomocy ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego), to gwarant sukcesu w uzyskaniu odszkodowania za opóźniony lot.

 

Jeśli szukasz właśnie takiego wsparcia – uczciwego, rzetelnego, nastawionego na porozumienie – skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie i gotówkę na kolejne, wymarzone podróże.

Strajk personelu linii lotniczej a strajk pracowników lotniska - kiedy należy mi się rekompensata?

Kilka razy w roku zdarzają się...

Podsumowanie roku 2020

Słowo „koronawirus” zostało słowem roku 2020. Dla branży lotniczej był to najgorszy rok od...