Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od SprintAir  

Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią SprintAir się nie odbył? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o jego odwołaniu? Ciężko jest uniknąć podobnych sytuacji, zatem jeśli klient staje w obliczu problemów w linii SprintAir, powinien wiedzieć, czego może się spodziewać i jakie kroki powinien wykonać, by uzyskać wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot ma kilkugodzinne opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne powody, od nierozsądnie przygotowanego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po warunki pogodowe. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć firma organizująca loty.

Wybierając ofertę SprintAir, każdy podróżny musi być gotowym na ewentualne opóźnienia. Naturalnie wszystkie linie lotnicze próbują zapobiegać tego typu zdarzeniom, ale niektóre rzeczy są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie może domagać się zadośćuczynienia.

Jeśli, w czasie podróży linią SprintAir, pasażer napotka problem w postaci spóźnionego lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i złożonych dokumentów. Musi po prostu przekazać nam konkretne dane lotu. Grupa osób dysponujących dużymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego dokona oceny sytuacji i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, więc konieczne jest tu indywidualne podejście. Główną kwestią jest to czy opóźnienie wynikło z winy SprintAir, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera bądź podobnej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w takiej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii SprintAir odwołanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia SprintAir zazwyczaj stara się – zgodnie z panującymi przepisami – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Oferta ta nie jest jednak dla konsumenta niczym obowiązkowym.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również SprintAir musi zapewnić lot alternatywny lub w sytuacji anulowania lotu ma obowiązek zagwarantować pasażerom lot zastępczy, bądź też wypłacić mu stosowne zadośćuczynienie. Klientowi przysługuje prawo do wyboru pomiędzy rozwiązaniem zaproponowanym przez linię albo odszkodowaniem.

Przewoźnik musi zapewnić alternatywny przelot na konkretnej trasie lub połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient może nie zgodzić się na warunki, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy fachowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sytuacją i są w stanie stworzyć plan działania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą także reprezentowali konsumenta w ewentualnym konflikcie z SprintAir.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot SprintAir kiedy problem z podróżą nie był zależny od linii. Dla przykładu są to przypadki takie jak:

  • Niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
  • Skomplikowany kłopot medyczny,
  • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
  • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach podróżny nie ma prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, ale pamiętajmy o tym, żeby dla pewności naszą sytuację rozpatrywać indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU znajdziemy zapisy pozwalające na określenie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

  • 250 euro – przy opóźnieniu lotu SprintAir wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
  • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie UE),
  • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Ta wartość ma prawo zostać obniżona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa ma więcej 3500 km.

Opóźnienie operacji lotniczej przekraczające pięć godzin to sytuacja, która pojawia się od czasu do czasu. Jest to granica, powyżej której linia SprintAir oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania klientom:

  • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na sporny lot,
  • pełnego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez problem z pierwszym,
  • lotu na lotnisko startowe,
  • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
  • darmowych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
  • zakwaterowanie oraz przejazd pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy występuje konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez klienta wynikająca z opóźnienia lotu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu SprintAir to bez wątpienia sytuacja irytująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy pasażer musi znać swoje prawa i obowiązki. W takich sytuacjach należy zachować spokój i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia naszego portfela jak i logistyki.

Trzeba równocześnie wiedzieć, że zwracając się do fachowców DelayFix, konsument może otrzymać sprawną pomoc. Potrzebne są po prostu podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, jakie rozwiązanie wybrać.

DelayFix posiada bogate doświadczenie w pomaganiu podróżnym których lot został nagle odwołany i doskonale wie, co należy zrobić aby bez skomplikowanych formalności otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą SprintAir, ponieważ będzie w tej kwestii w pełni reprezentowany przez firmę.

Wystarczy zatem wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych problemów uzyskać rekompensatę od SprintAir i uniknąć kłopotliwych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka jest pomocna dla każdego podróżnego, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie