10 mitów na temat latania samolotem, które Cię zaskoczą


Strach przed lataniem? Reisefieber przed każdymi wakacjami? W życiu codziennym i popkulturze nie brakuje bzdurnych teorii na temat podniebnych podróży, które wywołują lęk u podróżujących. Najwyższa pora rozprawić się z mitami! Skonfrontujmy najpopularniejsze absurdy na temat latania samolotem z twardymi faktami. Będziesz zaskoczony, jak wiele potocznych przekonań ma się nijak do rzeczywistości.

Od czasów Dedala i Ikara podniebne podróże obrosły wieloma mitami. Zwykle są to opowieści wyssane z palca i przekazywane w celu wywołania taniej sensacji. Tymczasem u sporej grupy ludzi wywołują one autentyczny lęk i poczucie, że latanie samolotem jest bardzo niebezpieczne. Jeśli i Ty należysz do grona panikujących podróżników, dobrze się składa, że czytasz ten tekst. Mamy dla Ciebie sprawdzone informacje, które pomogą Ci racjonalnie spojrzeć na kwestię podróżowania samolotem i pokonać swoje lęki.

 

1. Krążenie nad portem lotniczym

Wielu z nas jest przekonanych, że krążenie samolotu nad lotniskiem oznacza problemy techniczne i zbliżającą się wielkimi krokami katastrofę z powodu awarii maszyny, albo wyczerpania się rezerw paliwa. Tymczasem tzw. holding jest standardową procedurą, często spotykaną zwłaszcza w popularnych portach lotniczych. Zdarza się, że samoloty, które muszą ustawić się "w kolejce" do wylądowania, krążą nad lotniskiem nawet godzinę. To z pewnością uciążliwa sytuacja, ale nie ma podstaw, abyś czuł zaniepokojenie - może wykorzystasz ten czas na drzemkę?  

 

2. Paliwa tylko “na styk”

Z powyższym mitem łączy się kolejny – wielu ludzi jest święcie przekonanych, że samolot zabiera tylko tyle paliwa, aby mógł przebyć konkretną trasę. A jeśli z jakichś powodów będzie znajdował się w powietrzu dłużej, to zapasy się wyczerpią, a stalowy ptak spektakularnie się rozbije… Bez obaw - tankowanie “na styk” to bzdura, każdy samolot musi posiadać sporą rezerwę na wypadek gorszych warunków pogodowych albo wspomnianej konieczności czekania na swoją kolej do lądowania.

 

3. Lot a pogoda

Panuje mylne przekonanie, że samolot może wzbić się w niebo czy bezpiecznie wylądować tylko wówczas, gdy warunki pogodowe są doskonałe. Gdyby faktycznie tak było, loty odbywałyby się bardzo rzadko, a jesienią i zimą byłyby w ogóle niemożliwe! Oczywiście zdarza się, że lot jest przesunięty czy odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jednak współczesne samoloty są wyposażone w doskonałe systemy, które pozwalają pilotom spokojnie wylądować nawet przy bardzo złej widoczności. 

 

4. Niepokojące turbulencje

Turbulencje w samolocie nie należą do przyjemnych doznań, ale to normalne i powszechne zjawisko. Maszyna jest tak skonstruowana, że nawet silne wstrząsy nie są w stanie naruszyć jej konstrukcji. Nie da się ukryć, że turbulencje stanowią duży dyskomfort dla części pasażerów, ale na pewno nie są zwiastunem zbliżającej się katastrofy. Piloci porównują je do wybojów na drodze - i tak właśnie najlepiej o nich myśleć. Innym sprawdzonym sposobem jest odtworzenie na słuchawkach swojego ulubionego utworu, skupienie się na jego rytmach i odprężenie. 

 

5. Otwarcie drzwi podczas lotu 

Krążą legendy, że możliwe jest otworzenie drzwi samolotu podczas lotu. Obdarzeni bujną wyobraźnią podróżujący obawiają się, że ktoś wpadnie na taki “genialny” pomysł i.. wszyscy zostaną wyssani z maszyny. Oczywiście nie ma takiej opcji - hydraulicznie otwierane drzwi, wielopoziomowy system zabezpieczeń, a przede wszystkim ciśnienie w kabinie uniemożliwiają przeprowadzenie takiej akcji. Drzwi w samolocie nie da się otworzyć podczas lotu, więc przestań patrzeć podejrzliwe na współpasażerów udających się do toalety!

 

6. Ptak w silniku 

Pewnie nieraz słyszałeś, że wpadający do silnika ptak, spowodował jego uszkodzenie i w rezultacie awarię samolotu? To kolejny straszak, który nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Oczywiście zdarza się, że do silnika wpadają nawet całe stada ptaków, ale nie zagraża to bezpieczeństwu lotu. Każda maszyna przed dopuszczeniem do przewozu pasażerów przechodzi liczne testy, podczas których bada się reakcję silnika na obecność obcych obiektów. Zresztą, nawet jeśli jeden z silników przestanie prawidłowo pracować, maszyna z powodzeniem może kontynuować lot, korzystając z drugiego silnika. 

 

7. Telefon a praca urządzeń pokładowych 

Czy włączone telefon zaburza pracę samolotu - to pytanie, na które wciąż nie znamy jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest, że fale emitowane przez nasze smartfony nie wpływają na działanie urządzeń nawigacyjnych. Z tego powodu coraz częściej pozwala się pasażerom na korzystanie z komórki w trybie samolotowym. Jednak - co ciekawe -  wielu ekspertów uważa, że zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych w samolocie ma sens, bo… dzięki niemu pasażerowie są w stanie skupić się na instrukcjach personelu pokładowego. Biorąc pod uwagę, jak wiele wypadków na drogach jest powodowanych przez pieszych i kierowców zapatrzonych w ekrany, trudno z tym polemizować. 


8. Możliwości autopilota 

Wielu ludzi jest przekonanych, że pilot na pokładzie samolotu jest właściwie zbędny, a maszyna poradzi sobie sama, lecąc na autopilocie. Nim zaczniesz wyobrażać sobie, że zaraz po wzbiciu się w powietrze kapitan zapada w drzemkę albo rozwiązuje krzyżówki i popija kawę, uświadom sobie, że autopilot służy wspieraniu pracy pilotów, a nie odwrotnie. Zdarza się, że korzysta się z jego możliwości na wysokości przelotowej, ale nie zwalnia to kapitana z kontrolowania przebiegu lotu. Jeśli do latania zniechęca Cię brak zaufania do autopilota, pamiętaj, że wszystkie manewry są wykonywane przez doświadczoną załogę.

 

9. Lot nad Trójkątem Bermudzkim

Trójkąt Bermudzki, znany Ci doskonale z wielu filmów grozy, to obszar budzący zaciekawienie i lęk. Według bardzo nośnego mitu na jego obszarze znikają samoloty i statki....Teorii dotyczących Trójkąta Bermudzkiego powstawało mnóstwo. Myślisz, że z ich powodu istnieje surowy zakaz poruszania się po tym obszarze? Nie, nie ma powodu: samoloty i statki mogą tam spokojnie latać i pływać, bez ryzyka zniknięcia w morskich przestworzach czy… porwania przez UFO. Jeśli zatem marzysz o podróży na Karaiby - leć i baw się dobrze, nic Ci nie zagraża. 

 

10. Lepsze i gorsze miejsca w samolocie

Wielu pasażerów zastanawia się, gdzie najlepiej usiąść w samolocie, aby przeżyć ewentualną katastrofę? Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć ostrzeżenie: tylko nie siadaj z przodu! Tymczasem - nie jest to informacja, która Ci się spodoba - w samolocie nie ma miejsc w samolocie, które gwarantują przeżycie katastrofy. Zamiast denerwować się wydumanym problemami, uspokój się myślą, że wypadki lotnicze są rzadkością. Jak wyliczyli mistrzowie statystyki, by mieć okazję skonfrontować się z tym problem, musiałbyś latać codziennie przez... 7,5 tys. lat. Raczej nie będziesz miał okazji. ;)


Pewnie wiele razy słyszałeś, że samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Choć może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, istnieje większa szansa na śmierć podczas spadania z łóżka niż podczas lotu. Statystycznie bardziej prawdopodobne jest także, że zginiesz zaatakowany przez hipopotama niż w katastrofie lotniczej. Takich (przyznajmy, nieco makabrycznych) zestawień nie brakuje. 


Nie chodzi jednak o to, aby swój lęk przed lataniem przenieść na strach przed spadnięciem z łóżka czy atakiem hipopotama, ale o uświadomienie sobie, że wiele popularnych teorii nt. latania jest po prostu nieprawdziwych. I w związku z tym nie powinny być dla Ciebie powodem do rezygnacji z możliwości, jakie daje podróżowanie samolotem.

Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem?Odszkodowanie za opóźniony lot –...

Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?

Odwołany lot może zepsuć każde wakacje – zarówno te, które zostały...