6 pytań, które musisz sobie zadać, aby kupić bezpieczne i kompleksowe ubezpieczenie turystyczne


Czas wyjazdów, zwiedzania urokliwych zakątków świata, oderwanie się od codziennych, często trudnych spraw powinien być przede wszystkim beztroski. Rzeczywistość jednak często płata figle i nieodosobnione są przypadki, gdy ktoś łamie nogę, zatruwa się miejscową bakterią lub ląduje zamiast na plaży, w szpitalu. Takich sytuacji nie jesteś w stanie przewidzieć, jednak możesz się od nich ubezpieczyć. Z kiepską polisą jest trochę, jak z mało rzetelnym wspólnikiem: wielokrotnie okazuje się, że jesteś zdany sam na siebie, mogą pojawić się nieplanowane wydatki i nigdy nie wiesz, czego się spodziewać. O czym pamiętać, na co zwracać uwagę i czego unikać - dokładnie tego dowiesz się z naszego artykułu.

 

Ubezpieczenie turystyczne - co to właściwie jest?

To polisa, która gwarantuje Ci ochronę podczas samej podróży, jak i pobytu na wyjeździe. Dotyczy nie tylko wyjazdów stricte wakacyjnych, ale obejmuje również biznesowe wyjazdy zagraniczne, czy weekendowy wypad ze znajomymi za miasto. 

Ogromnie ważne jest, aby ubezpieczenie było dostosowane do Twoich potrzeb, było wręcz spersonalizowane oraz obejmowało wszystkie zagrożenia, jakie wynikają z charakteru wyjazdu. Pamiętaj, że tylko kiepskie biura ubezpieczeniowe oferują wszystkim takie same pakiety ubezpieczeń. 

 

Po co mi dodatkowe ubezpieczenie, skoro zamierzam leżeć cały tydzień plackiem na plaży?

To obiekcja, którą najczęściej słyszymy wśród znajomych. Kiedy ktoś decyduje się na wyjazd obejmujący jeżdżenie na nartach w Himalajach, nurkowanie z rekinami, czy wspinaczkę wysokogórską, kwestia zakupu polisy wydaje się uzasadniona.  Jednak i tu czyhają zasadzki, ponieważ może okazać się, że niektóre aktywności zwyczajnie nie są objęte ochroną ubezpieczeniową. W takiej sytuacji należy postarać się o rozszerzenie swojej polisy.

A co z typowymi turystami, którzy nastawieni są jedynie na wypoczynek, zwiedzanie okolicznych restauracji i kąpiele w morzu?

Odpowiedź jest prosta - też powinni wykupić polisę turystyczną. 

Być może słyszałeś o Polaku, który uderzony przez australijską falę doznał poważnej kontuzji kręgosłupa, a koszt jego transportu do domu wyniósł ponad 300 000 zł.
Australia to nie Twój kierunek? Czytaj dalej.


Kolejny przykład to historia rodziny, która zdecydowała się na rodzinne wakacje na jednej z hiszpańskich wysp. Wydawałoby się, że wybór padł na bezpieczną destynację, w końcu w kraju Unii Europejskiej. Niestety podczas kolacji ich córka zaraziła się groźną bakterią i konieczna była szybka interwencja lekarzy. Pewnie wyobrażasz sobie ogromny stres rodziców, jednak pomyśl co by było, gdyby jeszcze musieli na własną rękę organizować pomoc medyczną i opłacać ją? Dzięki dobrze dobranej polisie turystycznej nie zapłacili ani grosza.  

 

Czy warto ubezpieczyć się z biurem podróży?

Decydując się na wyjazd z biura podróży, niejako jesteś skazany na ich ubezpieczenie, a oni na zapewnienie Ci jakieś ochrony. No właśnie JAKIEŚ, a nie kompleksowej… 

Warto, abyś zainteresował się, co dokładnie proponowana polisa obejmuje i na jaką kwotę jesteś zabezpieczony - z doświadczenia wiemy, że te sumy najczęściej potrafią rozczarować klientów. 

Zapoznaj się dokładnie z OWU - Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To właśnie w nich znajdziesz wszystkie informacje, które dotyczą tego w jakich sytuacjach jesteś, a w jakich nie, objęty ubezpieczeniem. 

Bardzo ważne jest ubezpieczenie NWW - tzw. od następstw nieszczęśliwych wypadków. To właśnie dzięki niemu wszystkie koszty leczenia będą mogły być pokryte przez ubezpieczyciela. Co więcej, właśnie dzięki NWW będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie, z tytułu uszczerbku na zdrowiu. 

EKUZ zamiast ubezpieczenia turystycznego - czy to dobry pomysł?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to coraz bardziej popularne rozwiązanie ubezpieczeniowe, w szczególności, jeśli wybierasz się do krajów UE, Islandii, Norwegii, czy Szwajcarii. Jak podają statystyki tylko od 1.05.2018 r. do 31.08.2018 r. NFZ wydał ponad 275 tys. kart, czyli aż 60 proc. wszystkich wydanych kart w ubiegłym roku. Jej popularność wynika m.in. z tego, że jest bezpłatna i otrzymać może ją każdy, kto jest ubezpieczony w NFZ. 

EKUZ gwarantuje możliwość skorzystania z nagłej pomocy lekarskiej, jednak koszty leczenia, ratownictwa, czy zakup leków trzeba pokryć z własnej kieszeni i dopiero po powrocie można ubiegać się o ich zwrot. Warto jednak pamiętać, że EKUZ nie zapewnia kompleksowego ubezpieczenia i nie obejmuje, chociażby transportu medycznego, dlatego warto skorzystać z samodzielnie zakupionej polisy turystycznej. 


Na co szczególnie zwrócić uwagę zawierając polisę turystyczną?


Na temat tego, co powinna zawierać dobra polisa turystyczna można napisać naprawdę obszerną książkę. My jednak postanowiliśmy przygotować krótką checklistę tego, co dobre ubezpieczenie MUSI obejmować: 


1. Bezpłatna pomoc medyczna - bez znaczenia czy miałeś wypadek, rozchorowałeś się, czy doznałeś kontuzji.
2. Zapewnienie bezpłatnego transportu do Polski - nie zawsze stan podróżującego pozwala na powrót zwykłymi liniami. Często wymagana jest pozycja leżąca, dwa miejsca na pokładzie, a nawet podróż karetką z asystą lekarzy. Jak się pewnie domyślasz, koszty transportu rosną, przykładowo: powrót ambulansem lotniczym z Turcji to koszt ok. 70 000 zł.
3. Pokrycie szkód dokonanych przez Ciebie lub Twoje dziecko, czyli ubezpieczenie OC.
4. Ubezpieczenie NWW, które pokryje nie tylko działania lekarzy zagranicą, powrót do domu, ale także dalszą rehabilitację w kraju. 
5. Usługa Assistance - aktualnie większość polis ją zawiera, jednak warto wiedzieć, czy usługa obejmuje tylko odholowanie samochodu do mechanika, czy zapewnia auto zastępcze, pomoc kierowcy oraz wsparcie prawnika, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. 
6. Ubezpieczenie bagażu - zwrot Twoich prywatnych rzeczy będzie i tak opóźniony, jednak polisa da Ci możliwość kupienia najpotrzebniejszych rzeczy i otrzymania odszkodowania. 
7. Zapewnienie tłumacza - podróżując za granicę nie jesteś zobligowany do płynnego posługiwania się językiem obcym. Komunikacja jest trudniejsza, gdy  dochodzi stres związany z kradzieżą, wypadkiem, czy konieczność stosowania fachowego słownictwa. 
8. Zwrot za kradzież sprzętu - wyjeżdżając za granicę bierzemy różne, wartościowe, elektroniczne sprzęty: komputery, aparaty, drony, a o kradzieże, szczególnie w większych miastach nietrudno. Warto spać spokojnie i wiedzieć, że  przypadku kradzieży, otrzymasz zwrot pieniędzy.

 

To będzie sporo kosztować - od czego zależą koszty polisy?

Wiesz już, co powinna zawierać dobrze przygotowana, kompleksowa, personalizowana polisa. Pewnie biorąc pod uwagę wszystkie elementy wyobrażasz sobie, że takie ubezpieczenie jest naprawdę drogie. A jak to jest naprawdę?

Koszty polisy uwarunkowane są kilkoma czynnikami: 

liczba dni obowiązywania,
kierunku naszej wyprawy,
zakresu ubezpieczenia (powyższa checklista).

Najczęściej koszt dobrej polisy to kilkanaście złotych za dzień. Jak widzisz, nie są to duże kwoty. Pamiętaj, że oszczędność na swoim zdrowiu, bezpieczeństwie i psychicznym komforcie podróży może okazać się dużo większą stratą. 


Wiesz już doskonale na co zwracać uwagę przy zakupie dobrej polisy turystycznej, aby nie strzelić sobie w kolano jak z kiepskim wspólnikiem. 


Jeśli jednak jesteś po wyjeździe i Twój lot został opóźniony lub odwołany, możesz ubiegać się o rekompensatę. Chcesz poznać szczegóły, skontaktuj się z nami: +48 222 929 222 lub napisz: [email protected]

Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem?Odszkodowanie za opóźniony lot –...

Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?

Odwołany lot może zepsuć każde wakacje – zarówno te, które zostały...