Latanie samolotem w ciąży – kiedy jest bezpiecznie, a kiedy lepiej zrezygnować?
Podróżowanie...
Twój lot został odwołany i miał się odbyć linią Lufthansa? Reklamacje, odszkodowanie i zwrot pieniędzy – to prawa, które przysługują pasażerowi w takiej sytuacji. Aby jednak do tego doszło, muszą zostać spełnione pewne warunki – czy raczej muszą zajść pewne okoliczności wskazujące bezpośrednio na winę przewoźnika w kwestii odwołanego lotu. Lufthansa, tak jak inne linie, jest wówczas zobowiązana do zadośćuczynienia swoim pasażerom powstałych w wyniku anulowania lotu niedogodności. Jak napisać reklamację do Lufthansy? Jak złożyć reklamację, by odniosła ona pożądany skutek?
Przeczytaj o aspektach związanych z odzyskiwaniem należności w przypadku odwołanego lotu Lufthansy. Zapraszamy do lektury!
Jak uzyskać rekompensatę od Lufthansa? Wniosek o odszkodowanie, wypełniony właściwymi danymi i okolicznościami całej sprawy, jest do tego odpowiednim narzędziem. W jaki sposób takie wnioski przyjmuje Lufthansa? Odszkodowanie za odwołany lot może być wypłacone na podstawie dokumentu, który wpłynął bezpośrednio do biura obsługi klienta, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub e-mail. Podpowiadamy, jak napisać taki wniosek do Lufthansy. Odwołany lot nie będzie już problemem!
Jakie okoliczności muszą nastąpić, by ubieganie się o odszkodowanie było możliwe w przypadku Lufthansy? Odszkodowanie za anulowany lot przysługuje pasażerom wówczas, gdy samo anulowanie lotu nastąpiło z winy przewoźnika. Oznacza to, że można się o nie ubiegać, gdy – przykładowo – lot nie odbył się ze względu na strajk pracowników danej linii lotniczej (w omawianym przypadku – Lufthansy), ale nie można, gdy strajkowała obsługa lotniska, za którą przewoźnik nie jest odpowiedzialny.
Aby otrzymać odszkodowanie, należy do linii lotniczej Lufthansa złożyć stosowny wniosek. O tym, co powinno się w nim znaleźć (informacje dotyczące samego lotu, dokumentów podróży, numeru rezerwacji i innych okoliczności), piszemy poniżej.
Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odszkodowania od Lufthansy, pasażer powinien wiedzieć, jak napisać wniosek o rekompensatę. Muszą znaleźć się w nim konkretne informacje...
Dokumenty podróży to m.in.: karta pokładowa (jeśli została już wydana lub znalazła się na koncie pasażera w aplikacji mobilnej), e-bilety (przekazane pasażerowi w formie elektronicznej), powiadomienie o odwołaniu lotu, potwierdzenie rezerwacji, ale również dokumenty wskazujące wydatki poniesione na rzecz odbycia podróży (rachunki za komunikację miejską, taksówki, rachunek za noclegi etc.).
We wniosku o odszkodowanie za anulowane połączenie powinien znaleźć się również numer lotu, a także informacje co do jego harmonogramu (godziny startu i lądowania).
Jeśli pasażer ma taką możliwość, a informacja o przyczynie odwołania lotu nie została podana do jego wiadomości, powinien skontaktować się z linią lotniczą Lufthansa i sam uzyskać dane na temat przesłanek do odwołania połączenia. Od tej informacji zależy, czy uda się przewoźnikowi udowodnić winę ponoszoną za anulowanie rejsu.
We wniosku o odszkodowanie klient powinien zawrzeć również informacje o tym, o jaką wysokość świadczenia się ubiega. Więcej informacji o tym, jakie są wartości odszkodowań za odwołany lot znajdziesz w artykule „Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.
Fot. O odszkodowanie za odwołany lot Lufthansa warto powalczyć ze wsparciem prawnika specjalizującego się w takich sprawach.
Lufthansa – podobnie jak i inne linie lotnicze – może odmówić wypłacenia rekompensaty głównie ze względu na niezgodę, co do winy tej linii za anulowany lot. W praktyce oznacza to, że w piśmie zwrotnym (w odpowiedzi na reklamację) linia lotnicza nie zgadza się z powodem odwołania lotu podanym przez pasażera lub wskazuje, że powód odwołania lotu nie był winą przewoźnika. Wówczas sprawa może dalej toczyć się w sądzie, co oczywiście komplikuje i wydłuża całą procedurę wypłaty odszkodowania. Wielu klientów Lufthansy (i nie tylko tego przewoźnika) na tym etapie, zniechęconych wizją sądowej batalii, rezygnuje więc z dochodzenia swoich praw. Na taki efekt zresztą liczy sam przewoźnik. Praktyka pokazuje jednak, że nie warto odpuszczać, ponieważ wiele spraw ostatecznie skierowanych do sądu kończy się ugodą między stronami i wypłatą należnej rekompensaty. Jednak aby tak się stało, warto zadbać o wsparcie doświadczonej kancelarii.
Jeśli nadal masz wątpliwości, co do własnej sytuacji i wypłaty odszkodowania, skontaktuj się z zespołem Delayfix – pomożemy Ci uzyskać rekompensatę, która z powodzeniem pokryje część kosztów Twoich kolejnych podróży!