Bezstresowy lot z przesiadką – da się


Loty przesiadkowe to połączenia, które cieszą się coraz większą popularnością - i nic w tym dziwnego. Pozwalają dotrzeć podróżnikom dalej, a niekiedy nawet… taniej!

Przed podróżą samolotem, zwłaszcza taką, która obejmuje przesiadki, wiele osób się jednak stresuje. Nie wiedzą, czym takie loty różnią się od standardowych połączeń bezpośrednich – od punktu A do punktu B. Najczęściej występującą obawą jest oczywiście spóźnienie na drugi lot, wynikające z opóźnienia pierwszego połączenia. Co wtedy zrobić? Jak wygląda kwestia bagażu rejestrowanego a przesiadki? Jak przygotować się do lotu na długim dystansie? Informacje o tych i innych aspektach lotu „łączonego” poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z nimi i… do zastosowania w praktyce!

 

Jak przetrwać lot samolotem na długi dystans?

Mając przed sobą perspektywę podróży samolotem z przesiadką, która zwykle zabiera kilka, a nawet kilkanaście godzin, wiele osób martwi się, jak poradzi sobie z długością trwania takiego lotu. Siedzenie w jednym i – nie oszukujmy się – niezbyt wygodnym miejscu przez wiele godzin nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, jaka może spotkać nas w życiu, ale to właśnie dzięki skorzystaniu z opcji przesiadki będziemy mieć choć chwilę na przysłowiowe „rozprostowanie nóg” w trakcie całej podróży. Ponadto przetrwanie lotu z przesiadką może okazać się tym bardziej „znośne”, jeśli czas pomiędzy lądowaniem a startem kolejnego samolotu będzie wynosił kilka dobrych godzin, w trakcie których uda nam się zobaczyć czy zwiedzić choć ułamek tego, co oferuje kraj, w którym się przesiadamy.

 

Od strony praktycznej warto dodać, że aby zminimalizować stres przed lotem przesiadkowym, warto zabukować wszystkie połączenia na jednej rezerwacji – wówczas mamy pewność, że w przypadku opóźnienia jednego z lotów, przysługuje nam prawo do odszkodowania i opieki lotniskowej.

Fot. Aby zminimalizować stres przed lotem przesiadkowym, warto zabukować wszystkie połączenia na jednej rezerwacji.

 

Jak wygląda lot z przesiadką?

To, jak wygląda lot z przesiadkami, zależy przede wszystkim od długości przesiadki oraz od długości lotów – bo to właśnie te parametry determinują wrażenia podróżnika z przebiegu wycieczki. Generalnie zakup wszystkich biletów na jednej rezerwacji bardzo ułatwia wszystkie procedury i właśnie taką opcję polecamy nie tylko początkującym obieżyświatom, ale również doświadczonym podróżnikom, którzy w trasie cenią sobie spokój i pewność co do tego, że nawet, gdy coś pójdzie nie tak (lot zostanie opóźniony), będą mogli skorzystać z prawa do roszczeń o odszkodowanie wobec konkretnej linii lotniczej.

 

Lot z przesiadką – odprawa

Jeśli przygotowujesz się do lotu z przesiadkami, a odprawa nadal spędza ci sen z powiek, to uspokajamy – wygląda ona podobnie, jak w przypadku klasycznego lotu, a nie podróży transferowej. Dla pasażerów dostępna jest również odprawa online. Lot z przesiadką rozpoczyna się w punkcie check-in na lotnisku, gdzie obsługa sprawdza dokumenty podróżnego, pomaga nadać bagaż oraz informuje go o ewentualnych zmianach – przykładowo, co do opóźnień w lotach z przesiadką. Jedna odprawa dla obu lub więcej połączeń to obecnie standard, jednak należy pamiętać, że jeśli będzie inaczej, to obsługa poinformuje o tym pasażera właśnie przy stanowisku check-in.

 

Lot z przesiadkami – kontrola bezpieczeństwa

Przy locie z przesiadkami, podobnie jak przy tradycyjnym połączeniu, pasażerowie podlegają standardowej kontroli bezpieczeństwa na tym samym lotnisku, na którym dokonują odprawy. Podobnie jednak jak przy odprawie, nie muszą już przechodzić kontroli na lotnisku transferowym – czyli tam, gdzie realizują przesiadkę. Dzieje się tak, ponieważ lot przesiadkowy traktowany jest jak jedna podróż, podzielona na etapy. Jeśli jednak pasażer będzie musiał przejść odprawę i kontrolę bezpieczeństwa na kolejnym lotnisku, wówczas zostanie o tym poinformowany podczas pierwszego check-inu.

 

Lot z przesiadką – co z bagażem?

Wiesz już, jak wygląda lot przesiadkowy, a co z bagażem? Jeśli masz wyłącznie bagaż podręczny, to samodzielnie przemieszczasz się z nim na pokład drugiego samolotu. Jeżeli jednak bagaż był rejestrowany, a loty realizowane są na jednej rezerwacji, to też nie musisz się o to martwić – pracownicy lotniska zadbają o to, by twoje walizki znalazły się w luku bagażowym drugiego samolotu. Jeśli miałoby stać się inaczej i twój udział w procesie transferu bagażu okaże się niezbędny, przewoźnik cię o tym poinformuje.

 

Minimalny czas na przesiadkę

Wielu pasażerów stresuje się również, że nie zdąży na przesiadkę z uwagi na zagubienie się w skomplikowanej topografii lotniska czy ze względu na tworzące się na nim kolejki do stanowisk odprawy lub kontroli bezpieczeństwa. Zakup biletów na jednej rezerwacji jest tu jednak niejako gwarancją uniknięcia takich problemów, ponieważ przewoźnicy, wraz z pracownikami lotniska, ustalają tak zwany minimalny czas na przesiadkę (minimum connecting time), uwzględniający wszystkie te zmienne. Oznacza to, że odstęp między lotami będzie dostosowany do tych ustaleń.

 

Spóźnienie na lot-przesiadkę – co zrobić?

Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, pasażer podróżujący transferem (lotem łączonym) na jednej rezerwacji, w przypadku opóźnienia lotu powodującego spóźnienie na kolejne połączenie, może ubiegać się od linii lotniczej o odszkodowanie. Kwestia ta regulowana jest przepisami unijnymi dotyczącymi praw pasażerów, a sama rekompensata może wynieść nawet 600 euro – jest więc o co walczyć. Opóźnienie musi nastąpić jednak z winy przewoźnika, ponieważ w innym przypadku podróżny traci prawo do roszczeń. Więcej informacji o tym, w jakich sytuacjach można ubiegać się o odszkodowanie, a w jakich nie warto tego robić, znajduje się w tekście Kiedy odszkodowanie za opóźniony lot nie przysługuje podróżującym.

 

Zachęcamy do sprawdzenia podstawowych informacji o prawach pasażera w przypadku opóźnienia lotu w zakładce Opóźniony lot – dotyczą one bowiem również lotów realizowanych na jednej rezerwacji.

 

 

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania

Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno...

Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?

Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go...