Co zrobić, gdy bagaż zaginie? - przewodnik dla podróżujących samolotami


Zagubiony podczas podróży samolotem bagaż to stresująca, ale wcale nierzadka sytuacja. Szacuje się, że na wszystkich lotniskach świata ginie dziennie aż 100 tysięcy walizek! Na szczęście większość z nich odnajduje się przed upływem 24 h. Dziś o tym, co powinieneś zrobić, jeśli Twój bagaż nie doleci razem z Tobą do celu.

Droga, jaką musi pokonać walizka nim trafi do luku bagażowego, jest nie tyle długa, co… wyboista. Na lotniskach funkcjonują oczywiście rozmaite rozwiązania, mające ten proces usprawnić: taśmociągi, podnośniki, wózki… Do tego zapewniające bezpieczeństwo i porządek skanery oraz systemy komputerowe. Nad wszystkim czuwają pracownicy, którzy pilnują znakowania i sortowania bagaży, a także załadunku na pokład oraz rozładunku po dotarciu na miejsce. Wystarczy jednak niewielka awaria systemu informatycznego znakującego walizki albo - i to zdarza się najczęściej - błąd człowieka, aby Twoje mantaki zaliczyły atrakcyjną podróż na inny kontynent… 

 

Bagaż w podróży

Powodem mylnego oznakowania bagażu jest zazwyczaj pośpiech - pracownicy lotniska mają niewiele czasu na umieszczenie nieraz kilkunastu ton walizek w odpowiednich miejscach. W ferworze załadunku może się zdarzyć, że Twoja torba zostanie przydzielona do niewłaściwego samolotu i… trafi na lotnisko w słonecznym Madrycie, podczas gdy Ty wylądujesz w zimnych Helsinkach... Taka nieplanowana “podróż” bagażu może trwać nawet kilka tygodni! 


Ryzyko zagubienia walizki rośnie podczas lotu z przesiadkami. Częściej zdarza się również na dużych lotniskach, które obsługują wiele lotów każdego dnia. 


Jednak błędne skierowanie bagażu to tylko jedna z możliwych przyczyn zagubienia Twojej własności. Inne to: upadek z wózka transportowego, zniszczenie, a nawet kradzież. 

 

Zagubiony bagaż - co teraz?

Wylądowałeś na miejscu i cierpliwie czekasz aż bagaż pokaże się na taśmie. Na próżno - akurat Twojej walizki brak! To koszmarny sen każdego podróżującego. Jeśli i Tobie przydarzy się ta nieprzyjemna sytuacja, pamiętaj, żeby zachować zimną krew i postępować zgodnie z poniższą procedurą:


➡️Udaj się do Biura Bagażu Zagubionego (Biura Poszukiwania Bagażu), które zlokalizowane jest w strefie pasażera (zwykle w hali przylotów).
➡️Zabierz ze sobą: kartę pokładową, którą otrzymałeś podczas odprawy, dowód tożsamości, kwit potwierdzający nadanie bagażu.
➡️Podaj wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą namierzyć zgubę.
➡️Na ich podstawie zostanie spisany protokół nieprawidłowości bagażowej PIR (Property Irregularity Report). Ten dokument jest również podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. 
➡️Dane z protokołu trafią do specjalnych systemów międzynarodowych, które umożliwiają identyfikację bagażu. Obejmują one setki linii lotniczych. 
➡️Jeżeli Twój przewoźnik udostępnia taką możliwość, będziesz mógł monitorować stan poszukiwań online - wystarczy, że będziesz dysponował numerem referencyjnym, który wpiszesz na odpowiedniej stronie.
➡️Potem pozostanie Ci cierpliwie czekać na odnalezienie zguby. Nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu zadzwonisz do Biura i poprosisz o informacje o Twoim bagażu. 
➡️Zazwyczaj zgubiona walizka zostaje zlokalizowana przed upływem doby. Gdy zostanie odnaleziona, przewoźnik dostarczy ją na swój koszt pod wskazany przez Ciebie adres. 

 

W oczekiwaniu na zgubę

Perspektywa wielogodzinnego oczekiwania na walizkę bez szczoteczki do zębów oraz czystej bielizny  nie nastraja optymistycznie. Ale spokojna głowa - możesz liczyć na pomoc linii lotniczych. Przewoźnicy oferują w tym zakresie wsparcie - od “pakietu przetrwania”, obejmującego podstawowe kosmetyki i ubrania, po pieniądze na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. Pamiętaj, aby nie wyrzucać rachunków za zakupione wyposażenie - będą one podstawą do ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych w związku z zagubieniem walizki. Zdarza się i tak, że przewoźnik określa, jaką sumę możesz wydać, a następnie zwraca Ci pieniądze. 

 

Odszkodowanie za 3xZ

Jeśli Twoja walizka zaginęła, została zagubiona lub zniszczona, złóż reklamację. Na zażalenie związane z uszkodzeniem bagażu masz 7 dni od chwili dostarczenia, a w sytuacji, gdy bagaż nie dotarł na czas – 21 dni. Potrzebne formularze pobierzesz ze strony internetowej przewoźnika. Najlepiej jednak zacząć od bezpośredniego kontaktu z administracją linii lotniczej. 


Jak zminimalizować ryzyko zgubienia walizki?

Pamiętaj o czytelnym i widocznym podpisaniu bagażu. Na trwałej plakietce zapisz swoje dane, w tym adres i telefon. Zdejmij również stare naklejki i przywieszki z poprzednich lotów. Niektórzy radzą, aby wybierać charakterystyczne torby, walizki czy plecaki, co ma zmniejszać ryzyko omyłkowego przejęcia przez któregoś ze współpasażerów. 


Nie wpadaj w panikę - większość wraca do właścicieli!

Zagubienie bagażu podczas podróży lotniczych to niemal standard. Każdy z nas ma w gronie rodziny czy przyjaciół kogoś, komu przydarzyła się taka „przygoda”. Jeżeli i Tobie przytrafi się coś takiego, nie wpadaj w panikę. Zaledwie 2% zaginionych w ten sposób rzeczy nigdy się nie odnajduje. Większość z nich lokalizowana jest bardzo szybko i przylatuje kolejnym lotem, trafiając do właściciela po kilku lub kilkunastu godzinach.


Co może być gorszego od zgubionego przez linie bagażu?

Nieszczęścia chodzą parami i zdarza się, że zaginiony bagaż to nie jedyny problem. Czasami zbiega się on z opóźnionym lub odwołanym lotem, np. kiedy zostaje odwołany jeden lot podczas wieloodcinkowej podróży. W takim wypadku nie zwlekaj, tylko skontaktuj się z nami, a my już zajmiemy się resztą… pamiętaj, że o odszkodowanie możesz ubiegać się już w momencie, kiedy opóźnienie wylotu wynosi więcej niż 3 godziny!

Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem?Odszkodowanie za opóźniony lot –...

Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?

Odwołany lot może zepsuć każde wakacje – zarówno te, które zostały...