Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania


Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno te urlopowe, jak i biznesowe. Powiadomienie o tym fakcie pasażerów nie jest jednak w takiej sytuacji jedynym obowiązkiem linii lotniczej. Prawa pasażera zapewniają osobom, które utraciły możliwość realizacji swojego lotu, otrzymanie odszkodowania (w określonej wysokości i w określonych okolicznościach). Co zrobić, gdy linia lotnicza nie godzi się jednak na wypłatę rekompensaty za odwołany lot? Czy można odwoływać się w tej sprawie do innych organów i jak to zrobić, by zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania zadośćuczynienia? O tych i innych aspektach ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

Odszkodowanie za odwołany lot można uzyskać w określonych okolicznościach, które definiowane są przez przepisy unijne dotyczące praw pasażerów. Warto znać w tej kwestii możliwości uzyskania rekompensaty, ponieważ może ona wynosić nawet do 600 euro – to w zupełności wystarczy, by opłacić sobie kolejne loty! Więcej informacji o konkretnych kwotach znajduje się w jednym z wcześniejszych artykułów – Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?

Odszkodowanie należy się pasażerom, których lot został odwołany z powodów zależnych od przewoźnika. Jakie to okoliczności? Przykładowo, strajk pracowników danej linii lotniczej, ale również awaria maszyny, która wyniknęła z powodu zaniedbań przewoźnika czy pomyłki poczynione przez linię w planowaniu rozkładu lotów i zaopatrzenia kadrowego konkretnych rejsów. Po otrzymaniu informacji o odwołaniu lotu warto natychmiast skontaktować się z przewoźnikiem, by poznać przyczynę takiej sytuacji – może być to pomocne w ubieganiu się o odszkodowanie oraz w komponowaniu wniosku o rekompensatę.

 

Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

Pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania od linii lotniczej za odwołany czy nawet opóźniony lot, jest złożenie reklamacji do samego przewoźnika. W artykule Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika pisaliśmy już o świadczeniach, jakie przysługują pasażerowi, natomiast poniżej przedstawiamy 3 ścieżki uzyskania rekompensaty.

 

1. Wniosek o odszkodowanie za odwołany lot do przewoźnika

Jak zostało to wspomniane powyżej, pierwszym krokiem w kierunku uzyskania rekompensaty za odwołany lot jest złożenie wniosku reklamacyjnego do samego przewoźnika. Powinny w nim zostać zawarte najważniejsze informacje o locie, pozwalające na identyfikację zarówno samego rejsu, jak i pasażera ubiegającego się o odszkodowanie (mowa tu o numerach lotu, przyczynie odwołania połączenia, karcie pokładowej – jeśli takowa została już wydana – oraz o innych okolicznościach sprawy). Na złożenie takiego wniosku pasażer ma rok od daty odwołanego lotu. Może to zrobić poprzez formularze dostępne zazwyczaj na stronach internetowych przewoźników lub za pośrednictwem poczty - elektronicznej lub tradycyjnej.

 

2. Rzecznik praw pasażerów przy ULC

Co w sytuacji, w której linia lotnicza zadecyduje o nieuwzględnieniu reklamacji, czyli o odrzuceniu takiego wniosku? Wówczas można spróbować złożyć pismo reklamacyjne do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), a konkretnie do rzecznika praw pasażerów przy Komisji Ochrony Prawa Pasażerów. Jeśli chcemy składać swoje zgłoszenie właśnie do tego urzędu, to od daty zdarzenia (odwołania lotu) do złożenia roszczenia musi minąć 30 dni. Z tej ścieżki korzystają osoby, które wyczerpały już wszystkie możliwości dochodzenia swoich praw u przewoźnika (złożyły zarówno reklamację, jak i odwołanie od negatywnej decyzji linii lotniczej).

 

3. Rekompensata za odwołany lot – kiedy iść do sądu?

Kolejny krok na drodze do uzyskania rekompensaty za odwołany lot to złożenie pozwu do sądu przeciwko linii lotniczej. Dzieje się tak wówczas, gdy zarówno przewoźnik, jak i Urząd Lotnictwa Cywilnego odrzuciły wcześniejsze roszczenia. Do tego kroku należy jednak dobrze się przygotować, ponieważ postępowanie z udziałem wielkiej firmy, jakimi zazwyczaj są firmy lotnicze, może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami i kosztować naprawdę dużo pieniędzy.

Fot. Aby na drodze sądowej odzyskać pieniądze za odwołany lot, warto wesprzeć się pomocą specjalistów.

Na szczęście można również zwrócić się do firmy specjalizującej się w tego typu tematach, jak Delayfix, której prawnicy mają za sobą już wiele spraw zakończonych sukcesem, a więc uzyskaniem rekompensaty dla klienta. Ponadto eksperci Delayfix pomagają nie tylko w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Mogą zająć się sprawą już od pierwszego jej etapu, czyli od złożenia wniosku reklamacyjnego bezpośrednio do przewoźnika. To znacząco ułatwia klientowi całe postępowanie – nie musi on bowiem martwić się o sporządzenie dokumentu czy o dalsze negocjacje z linią lotniczą – robią to za niego specjaliści!

***

Jeśli stoisz przed koniecznością złożenia reklamacji za odwołany lot, skontaktuj się z nami! Wspólnie opracujemy możliwe najlepszą strategię dla rozwiązania twojej sprawy.

 

Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?

Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go...

Podróżowanie samolotem a zagubiony bagaż lotniczy

Co zrobić, by tego uniknąć – kilka praktycznych wskazówek