Klasy w samolocie – co warto o nich wiedzieć?


Podróżując tanimi liniami lotniczymi na krótkich odcinkach zazwyczaj nie spotkamy się z wyborem klasy rezerwacyjnej. Jednak w przypadku lotu regularnymi rejsami, szczególnie na dłuższych trasach międzynarodowych i międzykontynentalnych, wybór klasy serwisowej będzie miał istotne znaczenie dla komfortu naszej podróży. 

 

Rodzaje klas w samolocie.

Obecnie wyróżnia się następujące klasy w samolocie:

·       Klasa ekonomiczna

·       Klasa biznes

·       Pierwsza klasa

Od jakiegoś czasu na rynku można spotkać się również z klasą ekonomiczną premium. Jest to opcja oferująca więcej udogodnień od klasy ekonomicznej za znacznie niższą cenę od klasy biznes, dzięki czemu może ona stanowić idealny wybór dla niektórych pasażerów.  

 

Klasa ekonomiczna a klasa ekonomiczna premium.

Podstawowe różnice przy wyborze klasy w samolocie dotyczą stopnia wygody foteli, oferty posiłków i napojów czy dodatkowych usług zarówno na pokładzie samolotu, jak i poza nim.

Kupując bilet w klasie ekonomicznej dostajemy podstawowy wariant podróży samolotem, który obejmuje miejsce zazwyczaj w tylnej lub środkowej części samolotu, darmowy posiłek dostosowany do pory w jakiej odbywa się lot oraz bezpłatne napoje dostępne podczas całego lotu. 

W zależności od linii lotniczej możemy spotkać się z różną szerokością siedzeń fotela oraz odległością pomiędzy rzędami. Dla przykładu w samolotach LOT-u znajdziemy fotele o szerokości 43 cm oraz odległością 81 cm od drugiego fotela, co daje lepsze parametry niż w przypadku takich linii, jak Lufthansa czy KLM. Fotele są zazwyczaj regulowane oraz zawierają podłokietniki czy podpórki na nogi, dzięki czemu zapewniają zdrową pozycję podczas lotu. 

W trakcie podróży klasą ekonomiczną pasażerowie mogą korzystać również z systemu rozrywki pokładowej, wmontowanej w oparcie fotela, która zawiera dostęp do szerokiej oferty filmów czy muzyki. Na podróżujących mogą również czekać inne udogodnienia, np. w postaci opasek do oczu czy zatyczek do uszu, wpływające pozytywnie na komfort podróży.

Klasa ekonomiczna premium jak sama nazwa wskazuje to lepsza wersja klasy ekonomicznej, w ramach której dostaniemy przede wszystkim szersze i bardziej wygodne fotele, z większą przestrzenią na nogi oraz większy wybór posiłków i napojów. W zależności od przewoźnika, oferta klasy ekonomicznej premium może obejmować również priorytetowe wejścia na pokład, dostęp do osobnej poczekalni na lotnisku (za darmo lub z dopłatą) czy podwyższone limity bagażowe.

Fot. Podróż w klasie ekonomicznej premium. 

 

Klasa biznes i pierwsza klasa – czym się charakteryzują?

Wybierając podróż w klasie biznesowej możemy liczyć na znacznie wyższy komfort i bardziej osobiste podejście do naszych potrzeb. Jeszcze przed wejściem na pokład samolotu pasażerowie mogą skorzystać z takich udogodnień jak priorytetowa odprawa, przejście do kontroli bezpieczeństwa przez fast track czy dostęp do poczekalni klasy biznes, serwującej bezpłatne posiłki i napoje. 

Jeżeli chodzi o ofertę gastronomiczną na pokładzie samolotu, podróżujący mogą wybierać ze znacznie szerszej karty dań, w dodatku serwowanej na prawdziwej porcelanie, co może przypominać niemal wizytę w eleganckiej restauracji. Do dyspozycji pasażerów jest również jeszcze bardziej rozbudowany system rozrywki pokładowej oraz możliwość zwiększenia limitów bagażowych, zarówno bagażu rejestrowanego, jak i podręcznego.

W porównaniu do klasy ekonomicznej odczujemy także znacznie więcej przestrzeni oraz prywatności. Siedzenia w klasie biznes są szersze i bardziej wygodne oraz swobodnie można je złożyć do pozycji leżącej, co w połączeniu z przyciemnianymi oknami czy specjalnym oświetleniu LED może pozytywnie wpłynąć na sen oraz łagodzić skutki jet lagu.

Pierwsza klasa to najwyższy standard podróżowania lotniczego, dzięki czemu każdy może poczuć się jak celebryta. Siedzenia w pierwszej klasie są najszersze i oferują największą ilość przestrzeni na nogi. Często można też zamienić je w luksusowe, prywatne kabiny.

W pierwszej klasie serwowane są najwyższej jakości posiłki, przygotowywane przez renomowanych szefów kuchni oraz dostarczane na życzenie, a nie o stałych porach jak w przypadku niższych klas. Na lotnisku pasażerowie są oczywiście traktowani priorytetowo, mają dostęp do prywatnej sali oczekiwania oraz pierwszeństwo przy kontroli paszportowej i bezpieczeństwa. 

Co więcej, niektórzy przewoźnicy w swojej ofercie posiadają również transport na lotnisko prywatną limuzyną. Nad wszystkim czuwa także wysoce wykwalifikowana obsługa, która zatroszczy się o to, aby podróż minęła bez żadnych problemów.

 

 

Mariusz Białkowski 

 

5 chwytów linii lotniczych… by nie wypłacić odszkodowania

Linie lotnicze robią wszystko, by...

Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego?

Kontroler ruchu lotniczego (ATC, Air Traffic Controller) to...