Jak powstają lotniska?
Czy ciekawiło cię kiedykolwiek, w jaki sposób powstają lotniska?...
W ostatnim czasie Wizz Air zmaga się z problemami związanymi z usterką w silnikach firmy Pratt&Whitney. W związku z tym węgierski przewoźnik został zmuszony do uziemienia około 50 samolotów i zawieszenia kilkudziesięciu tras z Polski. Jest to cios dla wielu pasażerów, którzy zdążyli już zaplanować swój urlop. Czy w takiej sytuacji podróżujący mogą liczyć na odszkodowanie? Jakie prawa przysługują za odwołany lot oraz czy istnieją alternatywne sposoby zmiany podróży? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.
W pierwszej kolejności należy pamiętać, że o jakichkolwiek zmianach Wizz Air powinien nas powiadomić poprzez wiadomość w aplikacji lub za pomocą adresu e-mail i numeru telefonu, podanych podczas rezerwacji. Jeżeli dojdzie do anulowania rejsu bądź do zmiany rozkładu lotu, który nie będzie dla nas odpowiedni, to zgodnie z ogólnymi warunkami przewozu przewoźnika mamy do wyboru następujące opcje:
Warto mieć na uwadze, że jedną z powyższych opcji można trzeba wybrać nie później niż 3 godziny przed pierwotnie planowanym czasem odlotu. W przeciwnym razie węgierski przewoźnik automatycznie dokona zwrotu 120% w środkach Wizz.
Pasażerowie, których rezerwacje zostały anulowane, mogą wystąpić o odszkodowanie w ramach Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku. Odszkodowanie będzie należne jednak tylko wtedy, gdy do odwołania dojdzie na mniej niż 14 dni przed pierwotnie planowaną datą wylotu. W zależności od długości lotu, wartość rekompensaty może wynieść od 250 do 600 euro.
Przy okazji odszkodowania warto przypomnieć, że przewoźnicy mogą zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty jeżeli powodem odwołania rejsu są nadzwyczajne okoliczności, których nie udało się uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Usterka techniczna, z jaką zmaga się obecnie Wizz Air, nie należy jednak do nadzwyczajnych okoliczności, a jest jedynie błędem producenta, w związku z czym powoływanie się na nią przez przewoźnika będzie bezzasadne.
W przypadku anulowania lotu Wizz Air, szczególnie gdy o odwołaniu dowiemy się bezpośrednio na lotnisku, pasażerom przysługuje także prawo do opieki. W jego ramach pasażerom przysługują bezpłatne posiłki oraz napoje oraz dwie bezpłatne rozmowy telefoniczne, dwa dalekopisy, dwie przesyłki faksowe lub e-mailowe.
Dodatkowo, jeżeli przewoźnik lotniczy zaproponuje rejs alternatywny, który zostanie zaplanowany dopiero na następny dzień, podróżującym powinno być zapewnione dodatkowo zakwaterowanie w hotelu oraz transport pomiędzy noclegiem a lotniskiem.
Mariusz Białkowski