Krótko i na temat – prawa i obowiązki pasażera


Pasażerowie linii lotniczych posiadają swoje prawa, których respektowanie leży w granicach misji każdej linii lotniczej. Każdy pasażer musi swoje prawa znać i wiedzieć w jaki sposób powinny być respektowane przez przewoźnika. Z drugiej strony prawa ustalane przez przewoźnika obowiązują pasażerów w równym stopniu, tj. ich nieprzestrzeganie może skutkować karami. Z perspektywy pasażera dobrze jest poznać własne prawa.

Ogólne warunki ochrony pasażerów

Podstawowe przepisy dotyczące praw pasażerów są dokładnie określone przez prawa wspólnotowe. Dlatego dotyczą one przede wszystkim lotów na terytorium Unii Europejskiej oraz u przewoźników z państw należących do Wspólnoty. Pasażerowie są zatem chronieni podczas lotu poza granice Unii, jeśli wylot lub lotnisko docelowe są umiejscowione na jej terytorium.

 


Prawo do opieki

Podstawowe prawo pasażera to prawo do opieki. Linia lotnicza ma obowiązek otoczyć wsparciem pasażera, którego lot został odwołany, jest opóźniony w stopniu znacznym lub pasażer nie został wpuszczony na pokład samolotu wbrew własnej woli i własnemu działaniu. W ramach tejże opieki pasażerowie muszą otrzymać od przewoźnika wyżywienie oraz napoje, dwie rozmowy telefoniczne, faksy lub maile, a nawet zakwaterowanie w hotelu jeżeli czas do odlotu wynosi więcej niż jeden dzień od planowanego.

Warto jednak wiedzieć, że pomoc nie przysługuje gdy:

- Opóźnienie trwa mniej niż 2 godziny (loty do 1500 km),
- Opóźnienie trwa mniej niż 3 godziny w przypadku lotów wewnątrzwspólnotowych (loty powyżej 1500 km).
- Opóźnienie trwa mniej niż 3 godziny w przypadku lotów innych niż wewnątrzwspólnotowe (loty pomiędzy 1500 km a 3500 km),
- Opóźnienie trwa mniej niż 4 godziny w przypadku lotów innych niż wewnątrzwspólnotowe (loty powyżej 3500 km).

 

Prawo do odszkodowania

W przypadku, gdy wynikiem sytuacji niezwiązanej winą z pasażerem, przewoźnik nie zagwarantuje należytego wykonania usługi, pasażer ma prawo do uzyskania odszkodowania. Zawsze jest ono regulowane osobnymi przepisami wspólnotowymi oraz może osiągnąć wyższy stopień niż ten, przewidziany przez ustawę.

Pierwszą sytuacją, w której może dojść do uaktywnienia się prawa do odszkodowania jest sytuacja odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera i nie w wyniku jego działań albo odwołania lotu. Wówczas przewoźnik zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania. Jest ono określone z góry i wynosi odpowiednio:

- 250 euro dla lotów o długości do 1500 km,
- 400 euro dla lotów w Unii Europejskiej o długości powyżej 1500 km,
- 400 euro dla lotów innych niż w Unii Europejskiej o długości od 1500 km do 3500 km,
- 600 euro dla lotów innych niż w Unii Europejskiej o długości powyżej 3500 km.
To jednak tylko przepis ogólny. Kwota ta może być wyższa, ale może także zostać zmniejszona o połowę, w przypadku gdy przewoźnik zagwarantuje czas przylotu alternatywnego lotu nie później niż:

- dwie godziny w przypadku lotów o długości 1500 km,
- trzy godziny w przypadku lotów w Unii Europejskiej o długości powyżej 1500 km lub lotów innych niż w Unii o długości pomiędzy 1500 km a 3500 km,
- cztery godziny w przypadku lotów innych niż w Unii Europejskiej o długości powyżej 3500 km.

 

Prawo do zwrotu pełnej ceny biletu i bezpłatnego powrotu

Jeśli dany lot opóźniony jest o ponad 5 godziny lub został odwołany, pasażer ma prawo do zwrotu pełnej ceny zakupionego biletu oraz do zorganizowania przez przewoźnika darmowego powrotu w warunkach godnych i korzystnych dla pasażera. Co ważne, za pisemną zgodą pasażera zwrot może nastąpić w formie vouchera lub danej usługi.

 


Obowiązki pasażera

Nie jest jednak tak, że pasażerowie posiadają wyłącznie prawa. Obowiązkiem każdego jest przestrzeganie nie tylko ogólnie przyjętych norm, ale także wewnętrznych regulaminów zachowań w trakcie lotu. W wyniku nieprzestrzegania przepisów, pasażer może zostać wydalony z samolotu lub niewpuszczony na pokład. Wówczas odszkodowanie nie będzie mu przysługiwało. Warto zatem o tym pamiętać.

Strajk Lufthansy a odszkodowanie

W związku z ostatnimi strajkami pracowników Lufthansy nawet...

Przekierowanie lotu na inne lotnisko a odszkodowanie

Podróżowanie samolotem jest ekscytującym...