Lot z przesiadką a opóźnienie – czy przysługuje odszkodowanie?


Pasażerowie decydujący się na podróżowanie w odległe miejsca często muszą liczyć się z brakiem bezpośredniego lotu i koniecznością zaplanowania lotu z przesiadką. Zazwyczaj taka podróż składa się z dwóch odcinków rejsu, w ramach których przewoźnik najpierw przewozi pasażerów do większego lotniska przesiadkowego, skąd lecą do miejsca docelowego. Niestety, zdarza się, że w wyniku opóźnienia pierwszego segmentu lotu podróżujący nie są w stanie zdążyć na lot przesiadkowy. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że poszkodowanym również należy się odszkodowanie zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004. Jakie odszkodowanie przysługuje za opóźniony lot z przesiadką?

Na mocy Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 w zależności od długości trasy jaką pokonują pasażerowie przysługuje im odszkodowanie w kwocie:

  •  250 euro – dla lotów z przesiadką o długości do 1500 km,
  •  400 euro – dla lotów transferowych o długości pomiędzy 1500 km a 3500 km,
  •  600 euro – dla lotów łączonych o długości przekraczającej 3500 km.

Kluczowe jest, że w przypadku opóźnienia pierwszego odcinka rejsu, odszkodowanie odnosi się do całości trasy objętej rezerwacją, a nie jedynie do fragmentu zakłóconego odcinka. 

Przykład:

Pasażer wykupił rejs na trasie Warszawa-Monachium-Los Angeles. W wyniku opóźnienia samolotu na trasie Warszawa-Monachium podróżujący nie zdążył na przesiadkę do Los Angeles i ostatecznie dotarł do miejsca docelowego lotem alternatywnym powyżej 3 godzin od planowanej godziny przylotu. Gdyby Monachium było miejscem docelowym pasażera i opóźnienie wyniosłoby powyżej 3 godzin przysługiwałoby mu odszkodowanie w wysokości 250 euro. Jednak z racji tego, że lotniskiem docelowym było Los Angeles, a odległość od lotniska początkowego w Warszawie wynosi powyżej 3500 km, pasażerowi przysługuje rekompensata w kwocie 600 euro.

W opisywanym przykładzie należy zwrócić uwagę, że opóźnienie w miejscu docelowym musi wynieść minimum 3 godziny. Oznacza to, że gdyby przewoźnik pomimo utraty połączenia przez pasażera zorganizował lot alternatywny, który wylądowałby o czasie poniżej 3 godzin niż pierwotnie zakładała rezerwacja, wówczas odszkodowanie zgodnie z Rozporządzeniem nie przysługuje.

fot. samoloty oczekujące w kolejce na start.

 

Lot z przesiadką – na jakie dokumenty zwrócić uwagę?

Przy planowaniu lotu z przesiadką warto pamiętać, aby wszystkie odcinki rejsu były objęte wspólną rezerwacją. Jest to ważne z punktu widzenia przewoźnika lotniczego i łatwiejsze w przypadku ewentualnego ubiegania się o rekompensatę. Wszystkie połączenia są traktowane wówczas jako jedna całość, a w sytuacji opóźnienia pierwszego odcinka rejsu linia lotnicza ma również obowiązek zapewnienia pasażerowi połączenia zastępczego. 

Sytuacja komplikuje się, gdy pasażerowie odbywają podróż transferową na oddzielnych rezerwacjach. Wówczas obydwa odcinki rejsu traktowane są jako osobne połączenia, a przewoźnik lotniczy może uważać loty za dwie odrębne usługi oraz nie jest zobowiązany do zapewnienia lotu alternatywnego.

 

Minimalny czas na przesiadkę.

Kolejnym aspektem, na którym należy zwrócić uwagę przy rezerwacji lotu łączonego jest zaplanowanie odpowiedniego zapasu czasu na przesiadkę. Jest to szczególnie ważne podczas przesiadek na największych lotniskach, gdzie oprócz przejścia przez kontrolę celną czy wizową, dużo czasu może zająć znalezienie odpowiedniej bramki. 

Ułatwieniem może okazać się tzw. MCT – Minimum Connecting Time, czyli minimalny czas na przesiadkę, o którym informacje zazwyczaj znajdują się na stronach internetowych lotniska. W przypadku europejskich lotnisk, takich jak Warszawa, Monachium czy Amsterdam minimalny czas wynosi zazwyczaj 45 minut, poza UE czas ten może się wydłużyć nawet do 2 godzin, m.in. ze względu na kontrolę paszportową. Dla własnego komfortu zawsze lepiej przeznaczyć nieco więcej czasu niż ten sugerowany przez lotnisko, tym bardziej gdy jest to nasza pierwsza wizyta na większych terminalach.

 

Czy minimalny czas na przesiadkę ma wpływ na odszkodowanie?

Z reguły przy rezerwacji lotu transferowego bezpośrednio u przewoźnika bierze on pod uwagę odpowiedni czas na przesiadkę dla pasażerów. Posiadając taką rezerwację również łatwiej jest ubiegać się o odszkodowanie w przypadku opóźnienia któregoś z odcinka rejsu lub nieodpowiedniego zaplanowania poszczególnych odcinków rejsu. Jest to również bezpieczniejsza opcja, ponieważ w ramach jednej rezerwacji zazwyczaj rejs odbywa się samolotami tego samego przewoźnika.

W przypadku rezerwowania na własną rękę lub za pomocą pośrednika, niezachowanie minimalnego czasu na przesiadkę może okazać się większym problemem i być kluczowym argumentem linii lotniczej przeciwko wypłacie odszkodowania za opóźniony lot. Wynika to z tego, że pośrednicy często proponują najtańsze lub najszybsze opcje przesiadkowe bez uwzględnienia zapasu czasowego na przesiadkę, za co przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności.

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot z przesiadką?

Przy ubieganiu się o odszkodowanie za opóźniony lot z przesiadką należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu wszystkich dokumentów podróży, takich jak potwierdzenia rezerwacji, karty pokładowe czy informacje przekazywane przez linię lotniczą. Istotne będzie również wykazanie, czy linia lotnicza zapewniła lot alternatywny oraz wymiar opóźnienia w miejscu docelowym. Dodatkowym atutem będzie opis sytuacji, w tym m.in. jakie warunki pogodowe panowały danego dnia na lotnisku oraz czy była podawana przyczyna opóźnienia. Po zgromadzeniu dokumentacji wystarczy wypełnić formularz dostępny na naszej stronie lub zadzwonić, a nasi specjaliści pomogą w uzyskaniu rekompensaty za opóźniony lot z przesiadką!

 

Mariusz Białkowski 

Czego nie można wnosić na pokład samolotu?

Podróżowanie samolotem wiąże się z przestrzeganiem...

Podróżnicze sztuczki - 5 tricków pakowania walizki

Podróżowanie może być przygodą pełną...