Obowiązki przewoźnika lotniczego względem Pasażera – co przysługuje Pasażerom opóźnionych i odwołanych lotów?


Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, w której Twój lot doznał nieregularności? Jeżeli spotka Cię overbooking, opóźnienie, bądź odwołanie lotu warto pamiętać, że Pasażer ma prawo do opieki i wypłaty rekompensaty.

Podstawą prawną regulującą tę kwestię jest Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11.02.2004 roku ustanawiające wspólne zasady odszkodowań i pomocy dla pasażerów. Przepisy odnoszą się do lotów które odbywają się z: 

· z lotniska w UE na inne lotnisko w UE np. z Warszawy do Paryża, 

· z lotniska w UE na lotnisko poza obszarem UE np. z Gdańska do Dubaju, 

· z lotniska położonego poza UE na lotnisko na terenie UE, gdy lot realizowany jest przez przewoźnika zarejestrowanego na terenie UE. 

 

Jeśli Przewoźnik przewiduje, że lot będzie opóźniony w stosunku do planowanego startu:

· o 2 lub więcej godzin w przypadku lotów o długości do 1500 km; lub

· o 3 lub więcej godzin w przypadku wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 km i wszystkich innych lotów o długości od 1500 km do 3500 km; lub

· o 4 lub więcej godzin w przypadku wszystkich innych lotów

 

Pasażer powinien otrzymać bezpłatnie od przewoźnika: 

· posiłki oraz napoje (mogą to być również vouchery do wykorzystania w restauracjach zlokalizowanych na terenie lotniska) w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania, 

· możliwość odbycia dwóch rozmów telefonicznych, dwóch dalekopisów czy wysłania dwóch faxów/e-maili, 


Dodatkowo Pasażerowi przysługuje zakwaterowanie w hotelu oraz transport, jeżeli lot zostanie opóźniony co najmniej o jeden dzień w stosunku do planowanej godziny wylotu lub gdy rejs został odwołany a alternatywny lot ma nastąpić najwcześniej jeden dzień po planowej godzinie wylotu. 

 

W momencie, gdy przewoźnik nie jest w stanie zapewnić Pasażerom należytej opieki, przysługuje im zwrot kosztów poniesionych na lotnisku podczas oczekiwania na wylot samolotu. Ważne, żeby Pasażer zachował dokumenty potwierdzające poniesione koszty. Należy pamiętać, że koszty te powinny być w granicy rozsądku i adekwatne do czasu oczekiwania na lot.  

 

Co kryje się pod pojęciem niesfornego pasażera?

Ruch lotniczy powoli wraca do poziomu sprzed...

Różnice w prawach pasażerów w różnych krajach – co warto wiedzieć przed podróżą

Podróżowanie...