Odszkodowanie za zagubiony bagaż – jak się o nie ubiegać?


Zagubiony bagaż to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może spotkać nas w podróży. Niezależnie od tego, czy lecimy na wakacyjny wypoczynek, przemieszczamy się w celach biznesowych czy realizujemy swoje marzenie o city-breaku w jednej z europejskich stolic, taka „przygoda” skutecznie potrafi odebrać radość z podróżowania samolotem.

Na szczęście istnieją sposoby na to, by poradzić sobie z tego typu problemem i uzyskać od przewoźnika realizującego nasz lot odszkodowanie za zgubiony bagaż. Jak to zrobić i gdzie się zgłosić po zarejestrowaniu faktu zaginięcia torby czy walizki? O tym i innych aspektach dotyczących bezpiecznego przewozu bagażu piszemy poniżej...

 

Zaginiony bagaż – co zrobić?

 

Stało się – stojąc przy taśmie bagażowej orientujemy się, że wokół nas nie ma już oczekujących na swoje walizki pasażerów, a oprócz tego… nie ma też naszej walizki! W takiej sytuacji nie warto wpadać w panikę. Może okazać się, że bagaż doleciał z nami na odpowiednie lotnisko, jednak trafił na niewłaściwą taśmę – wówczas będzie stosunkowo łatwo go odnaleźć. Jeśli jednak ten optymistyczny scenariusz nie sprawdzi się, również nie warto tracić głowy. Do dyspozycji mamy bowiem wachlarz praw pasażera, które obejmują także takie sytuacje i odszkodowanie za zagubiony bagaż.

 

Zagubiony bagaż na lotnisku – jak i gdzie zgłosić ten fakt?

 

Od razu po zarejestrowaniu faktu, że nasz bagaż zaginął, należy udać się do punktu, w którym pracownicy pomagają podróżnym z problemem zaginionego bagażu (jest on zwykle oznaczony emblematem czy szyldem z napisem „Lost luggage”).

 

Tam otrzymamy specjalny formularz, który należy wypełnić, by zarówno pracownicy lotniska, jak i linia lotnicza mogli zweryfikować i zidentyfikować trasę, na której nastąpiło zaginięcie walizek, toreb lub plecaków, a także powiązać z nimi podróżnych, których problem dotyczy. W formularzu muszą znaleźć się oczywiście ich dane osobowe i kontaktowe, ale również numer lotu, godziny wylotu i przylotu, numer karty pokładowej i rezerwacji... Mimo nerwów i niespodziewanych okoliczności warto skupić się na dokładnym wypełnieniu formularza, ponieważ ułatwi on komunikację z przedstawicielem przewoźnika, a także usprawni identyfikację zdarzenia i jego okoliczności. Warto dodać, że w takich sytuacjach koniecznie trzeba zachować naklejki, które zostały przytwierdzone do bagażu na lotnisku startowym (czy raczej ich kopie), a także kartę pokładową i wszelkie inne dokumenty potwierdzające nasz przelot na danej trasie.

 

Odszkodowanie za bagaż – ile pieniędzy można uzyskać?

 

Wedle zapisów konwencji montrealskiej oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 889/2002, pasażer w ramach odszkodowania za zagubiony bagaż może otrzymać od przewoźnika kwotę nie większą niż 6916,56 złotych. Wylicza się ją zwykle na podstawie szacunków podróżującego co do wartości zawartości walizki, a jeśli nie jest to możliwe – na podstawie wagi zaginionego bagażu. Jeśli wartość rzeczy zgubionych przekraczała podaną powyżej kwotę, wówczas przewoźnik nie jest zobowiązany do zwrotu różnicy – chyba że wcześniej podróżny spisał podczas zakupu biletu specjalną umowę z linią lotniczą i uiścił opłatę na wypadek takich okoliczności.

 

Należy tutaj dodać, że ochrona bagażu pasażera przez pracowników linii lotniczej obowiązuje jedynie w momencie, w którym bagaż znajduje się pod jej pieczą – a mianowicie podczas transportu do luku bagażowego, w samym luku bagażowym oraz podczas rozładunku na lotnisku docelowym. Jeśli do zagubienia bagażu doszło na skutek nieuwagi pasażera, wówczas niestety nie będzie mógł on ubiegać się o rekompensatę.

 

Zagubiony bagaż a najpotrzebniejsze rzeczy

 

Niektóre linie lotnicze (także te niskobudżetowe) są przygotowane na sytuacje związane z zagubieniem bagażu pasażerów i na lotniskach, przy stanowiskach obsługi (a po dokonanym zgłoszeniu zaginięcia bagażu) przygotowują dla klientów „zestawy ratunkowe”, zawierające środki higieny osobistej, szczoteczkę do zębów i inne tego typu przybory. Przy dokonywaniu zgłoszenia warto zapytać o taką pomoc.

 

Fot. Odszkodowanie za zgubiony bagaż należy się pasażerowi w sytuacji, w której do zaginięcia bagażu doszło podczas jego transportu do luku bagażowego, w samym luku albo podczas rozładunku na lotnisku docelowym.

 

Zagubiony bagaż na lotnisku – jak temu zapobiegać?

 

Istnieje kilka sposobów na to, by zmniejszyć ryzyko zaginięcia bagażu i zwiększyć jednocześnie szanse jego odnalezienia. Warto z pewnością pamiętać o charakterystycznym oznaczeniu swojej walizki, o zrobieniu jej dokumentacji zdjęciowej (także o sfotografowaniu wnętrza – takie dowody przydadzą się, gdy bagaż dotrze do nas zniszczony). Oprócz tego należy także mieć przy sobie potwierdzenie nadania bagażu, a dodatkowo można wykupić jego ubezpieczenie. W przypadku lotów łączonych warto kupować je w ramach jednej rezerwacji – wówczas nie trzeba będzie powtórnie przechodzić kontroli bagażowej i nadawać walizek przy przesiadce. Więcej praktycznych porad dotyczących ochrony bagażu zamieściliśmy w tekście Podróżowanie samolotem – co zrobić, żeby bagaż nie zaginął w drodze. Zachęcamy do jego lektury!

 

Co z tą kwarantanną?

Wraz z sezonem wiosennym w ofercie biur podróży pojawia się nowa oferta wyjazdowa. Można już...

Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura

Rezygnacja z wcześniej zakupionego biletu – niezależnie od tego, czy...