Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika?


Odwołanie lotu to jedna z tych przykrych sytuacji, które mogą dotknąć niemal każdego pasażera – niezależnie od tego, czy leci on z rodziną na wymarzone wakacje, czy może realizuje kolejny, krótki wyjazd w formule city-break. Za każdym razem jest to jednak dawka stresu i wątpliwości na temat tego, jak w takim momencie można zrealizować prawa pasażera. Zapraszamy do lektury!

 

Odwołany lot jest okolicznością, w której możemy być pewni, co do zwrotu pieniędzy za bilet, a dodatkowo – w zależności od przyczyn anulacji rejsu – przysługuje nam również prawo do ubiegania się o odszkodowanie.

 

Zwrot kosztów za odwołany lot
 

Każdy pasażer, któremu odwołano lot, ma prawo do odzyskania pieniędzy uiszczonych w formie opłaty za swój bilet. Zwrot odbywa się wówczas, gdy pasażer nie zdecydował się oczywiście na skorzystanie z propozycji alternatywnego lotu, zaproponowanego mu przez przewoźnika.

 

Odszkodowanie za odwołany lot


Prawa pasażerów linii lotniczych określają m.in. przepisy zawarte w Rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Dokument ten gwarantuje pasażerom możliwość ubiegania się o odszkodowanie z tytułu odwołania lotu, przy czym odwołanie to musiałoby nastąpić z przyczyn zależnych od przewoźnika (przykładem mogłaby tu być sytuacja strajków załogi samolotu przewoźnika czy awaria maszyny wynikająca z jego zaniedbań).

O jakich kwotach mówimy w kontekście takiego odszkodowania? Zależą one przede wszystkim od długości planowanej trasy oraz od opóźnienia zaproponowanego przez przewoźnika lotu alternatywnego w stosunku do godziny lotu odwołanego...

Szczegółowe informacje na temat tego, jakie okoliczności dają nam szansę na uzyskanie zadośćuczynienia za odwołany lot znajdują się w artykule „Odszkodowanie za odwołany lot - ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.

 

Są jednak sytuacje, w których – mimo jasno określonych przepisów i dobrych praktyk – uzyskanie zwrotu za bilet oraz odszkodowania nie jest ani łatwe, ani oczywiste. Mowa tu o sytuacjach spowodowanych pandemią koronawirusa. Jak to wygląda w praktyce?

 

Odwołany lot z powodu lockdownu i koronawirusa – jakie są moje prawa?

 

Jeśli chodzi o zwrot pieniędzy za bilet samolotowy, to przewoźnik – bez względu na przyczynę anulacji lotu – musi oddać pasażerom pieniądze. Teoretycznie ma na to 7 dni od daty zgłoszenia chęci odzyskania pieniędzy (pasażer może bowiem zdecydować się na alternatywę w postaci innego proponowanego lotu lub vouchera za odwołany lot, możliwego do realizacji w późniejszym, dogodnym dla klienta linii lotniczej terminie). Niestety, ze względu na masowe odwoływanie rejsów z powodu pandemii, czas zwrotu gotówki znacznie się wydłuża i obecnie pasażerowie czekają na swoją należność już... od kilku miesięcy. Przybliżony czas oczekiwania można sprawdzić na stronach WWW przewoźników, które podajemy m.in. w artykule „Gdzie szybko sprawdzić odwołane loty?”.

 

Sytuacja jest jednoznaczna również w kwestii odszkodowania – tak, jak już wcześniej zostało to wspomniane – jeśli anulacja lotu wynika z winy linii lotniczej, to wówczas pasażer ma prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie. Jeśli jednak przyczyna odwołania lotu jest niezależna od przewoźnika (a w ten sposób interpretowane są okoliczności będące następstwem pandemii – lockdown, uziemieniu samolotów, zamknięcie granic) – to w takim przypadku pasażer niestety nie otrzyma odszkodowania.

 

Voucher za odwołany lot

 

Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, pasażer może uzyskać voucher za odwołany lot. Niektórzy przewoźnicy zintensyfikowali praktykę tego rozwiązania w dobie pandemii. Generalnie za odwołany lot należy się klientowi zwrot pieniędzy, jednak linia lotnicza proponuje zamiast tego voucher na taką samą kwotę, na jaką opiewał rachunek za odwołany lot. Czas jego realizacji jest ustalony odgórnie, choć obecnie – ze względu na wciąż zmieniające się obostrzenia – pasażerowie decydujący się na przyjęcie vouchera zamiast zwrotu gotówki mogą liczyć na przedłużenie terminu na jego wykorzystanie.

 

Zwrot kosztów za rezygnację z podróży

 

Odwrotnie do sytuacji opisanej powyżej – jeśli pasażer nie zdecyduje się na wykorzystanie vouchera na podróż, to wówczas może liczyć na zwrot kosztów biletu za rezygnację z podróży. Obecnie zwroty są realizowane masowo (ze względu na pandemię), a więc najczęściej pasażerowie muszą czekać na zaksięgowanie pieniędzy na koncie dłużej, niż 7 dni (termin ustalony w przepisach dotyczących praw pasażerów).

 

 

Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

Ruch lotniczy w Polsce rozwija się w expressowym tempie. Na rodzimych lotniskach pojawia się...

Okoliczności nadzwyczajne – zdarzenia, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich...