Opady śniegu a odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot


W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się podróżowanie w sezonie zimowym. Osoby decydujące się na urlop w tym okresie chcą w ten sposób m.in. uniknąć tłumów, jakie występują podczas sezonu wakacyjnego czy uciec jak najdalej od chłodu i szarości zalewających codzienne życie. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie na upragnionej drodze do odpoczynku może stanąć niekorzystna pogoda, w tym przede wszystkim obfite opady śniegu i oblodzenia pasów startowych czy samolotów. 

Na początku grudnia w wyniku nagłego ataku zimy w Europie doszło do paraliżu niektórych lotnisk, takich jak Monachium czy Glasgow, a wiele lotów zostało opóźnionych, przekierowanych do innych portów lub całkowicie odwołanych. Niekorzystne warunki pogodowe uniemożliwiały bezpieczne przeprowadzenie operacji lotniczych, a setki pasażerów utknęły na lotniskach nawet na kilka dni w oczekiwaniu na realizację połączeń. Czy w takich przypadkach podróżującym przysługuje jakiekolwiek odszkodowanie?

 

Ryzyko związane z intensywnymi opadami śniegu

Rozporządzenie WE nr 261 z 2004 roku przewiduje, że przewoźnicy lotniczy mogą zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty odszkodowania, jeżeli do opóźnienia lub odwołania lotu dojdzie na skutek zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, których nie dało się uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Jednym z takich typów okoliczności są niekorzystne warunki atmosferyczne, do których można zaliczyć intensywne opady śniegu. 

Głównym problemem związanymi z burzami śnieżnymi jest ograniczenie widoczności pilotów oraz silne podmuchy wiatru, co utrudnia start i lądowanie samolotów czy skuteczną kontrolę nad statkiem powietrznym. Obfite opady śniegu wpływają również na pracę obsługi lotniska, która musi m.in. odśnieżać pasy startowe w celu bezpiecznego wykonania rejsów. W sezonie zimowym zagrożenie stanowią także marznące opady deszczu i gromadzenie się lodu zarówno na płycie lotniska, jak i w niektórych częściach samolotów. Bardzo często w takich przypadkach stosowana jest procedura odladzania, przez którą dany lot może mieć dodatkowe opóźnienie.

Fot. Odśnieżanie pasa startowego.

 

Opady śniegu a odszkodowanie

Tym samym, ubiegając się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot w wyniku opadu śniegu, do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie. Przewoźnicy lotniczy często nadużywają argumentu niekorzystnych warunków pogodowych w celu uniknięcia wypłaty odszkodowań. Dlatego będąc na lotnisku warto dokonać własnych obserwacji, w tym m.in: ocenić, czy pogoda rzeczywiście uniemożliwia wykonanie rejsu oraz zapisywać lub zapamiętać wszystkie informacje przekazywane przez przewoźnika lub obsługę lotniska.

Należy również pamiętać, że chociaż pogoda jest czynnikiem, na który linie lotnicze często nie mają wpływu, ze względu na wykonywaną działalność powinni być odpowiednio przygotowani na zaistnienie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szczególnie w miesiącach zimowych, przewoźnicy powinni być przygotowani na możliwość wystąpienia ujemnych temperatur czy opadów śniegu, a w związku z tym zachować należytą staranność w realizacji przewozu.

W przypadku, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że linia błędnie powołuje się na niekorzystne warunki atmosferyczne, a lot zostanie opóźniony o co najmniej o 3 godziny lub odwołany na mniej niż 14 dni przed datą lotu, pasażerom przysługuje prawo do odszkodowania w kwocie od 250 do 600 euro.

Co więcej, w przypadku dużego opóźnienia lotu podróżujący mają prawo także do otrzymania bezpłatnych posiłków i napojów w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania. Dodatkowo, w sytuacji, gdy rejs zostanie przeniesiony na następny dzień, linia lotnicza ma także obowiązek zapewnienia noclegu w hotelu oraz transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania. W momencie niewywiązania się przewoźnika z powyższych obowiązków, pasażerom przysługuje zwrot kosztów za wydatki zrealizowane na własną rękę.

 

 

Mariusz Białkowski

Kolejne odwołane loty Wizz Air. Przyczyną usterka techniczna silników.

W ostatnim czasie Wizz Air...

Dokumenty wymagane na lotnisku – o czym warto pamiętać?

Przygotowując się do podróży...