Opóźnione loty czarterowe


Zapewne niejednokrotnie zdarzyło wam się wybrać na zorganizowane przez biuro podróży wakacje. Wyjazd z biurem podróży jest wygodny. Wszystkie formalności zostają po ostanie organizatora, również wybór linii lotniczej.

Loty czarterowe to rejsy obsługiwane wynajętymi przez biuro podróży od linii lotniczych samolotami. Biura podróży czarterują samoloty w celu zapewnienia transportu turystom kupującym od nich wycieczki. Decydując się na podróż samolotem, musimy liczyć się z możliwością opóźnienia lotu. Ciężko się przed nimi ustrzec, może do nich dojść w każdej chwili. Nawet mała awaria może zaburzyć rozkład lotów na kilka lub kilkanaście godzin. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem, pasażerom lotów czarterowych przysługuje odszkodowanie za zakłócony lot. Czy łatwo o takie odszkodowanie? Zarówno polskie jaki i europejskie biura podróży korzystają z usług różnych przewoźników. Z polskich lotnisk na zorganizowany wyjazd możemy polecieć czeskimi, włoskimi, tureckimi czy egipskimi liniami lotniczymi. W przypadku przewoźników zarejestrowanych na terenie UE informacje o rekompensacie można znaleźć na ich stronie internetowej, sprawa wygląda inaczej w przypadku linii tureckich czy egipskich, które na swoich stronach nie maja nawet uwzględnionych praw pasażera. W takich sytuacjach trudność sprawia chociażby znalezienie adresu, na który należy wysłać reklamację. Ze względu na to, że wiele zdarzeń dotyczy lotów liniami nie mającymi oddziału w Polsce, konieczne może być prowadzenie sprawy poprzez urzędy lub sądy za granicą co staje się jeszcze bardziej problematyczne.

 

W wielu krajach prawa pasażera nadal nie są uregulowane, działa to na korzyść linii lotniczych i umożliwia im odmowę do wypłaty rekompensaty. Linie lotnicze potrafią grać na czas i ignorować wnioski złożone przez pasażerów zakłóconych lotów. Należy pamiętać ze reklamacja bezpośrednio na stronie linii lotniczej jest jedynie pierwszym krokiem w procesie a okres przedawnienia to jeden rok. Często jedynym rozwiązaniem jest wejście na drogę sądowa, bo tak długo jak trwa postępowanie, sprawa nie ulegnie przedawnieniu. Trzeba się jednak liczyć, że procedury sądowe są bardzo złożone, kosztowne i mogą trwać nawet kilka lat. W momencie złożenia pozwu należy uiścić opłatę za jego wniesienie a w przypadku linii których siedziba mieści się poza granicami Polski uregulować też należność za tłumaczenia przysięgłe. W takich sytuacjach, warto przekazać sprawę profesjonalnej firmie, która zajmie się przygotowaniem wszystkich wymaganych dokumentów oraz reprezentowaniem pasażerów podczas rozpraw sądowych. Usługa umożliwia pasażerom, którzy stracili już dość dużo czasu w oczekiwaniu na opóźniony samolot, wygodny i profesjonalny sposób uzyskania odszkodowania.

 

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania

Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno...

Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?

Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go...