Podróż samolotem osób niepełnosprawnych.


W dzisiejszych czasach podróżowanie stało się bardzo popularne. Jak zaplanować podróż osoby niepełnosprawnej, aby minęła bezpiecznie i komfortowo? Warto wiedzieć, że osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pomocy linii lotniczych i wykwalifikowanego personelu. Jeśli planujecie podróż z osobą niepełnosprawną lub też sami wymagacie pomocy to koniecznie zapoznajcie się z naszym najnowszym wpisem.

 

Jak przygotować się do podróży samolotem.

 

Już podczas rezerwacji biletu należy poinformować linie lotniczą o zakresie niepełnosprawności oraz sprecyzować jakiej pomocy oczekujemy. Jeśli nie zrobimy tego podczas zakupu biletu powinniśmy zgłosić to przewoźnikowi do 48 godzin przed lotem. Osoby z ograniczeniem ruchowym, które podróżują bez asystenta powinny zmniejszyć swój bagaż podręczny, co ułatwi im przemieszczanie się po lotnisku. Osoby zażywające leki oraz używające specjalistycznego sprzętu medycznego mogą przewozić go w bagażu podręcznym jednak powinny mieć ze sobą recepty oraz potwierdzenie od lekarza prowadzącego na wypadek, gdyby obsługa lotniska chciała je sprawdzić.

 

Poruszanie się po lotnisku oraz wejście i wyjście z samolotu.

 

Osoba niepełnosprawna na stanowisku odprawy powinna pojawić się nieco wcześniej, gdzie będzie na nią czekał wykwalifikowany pracownik lotniska. Jego asysta będzie towarzyszyła pasażerowi od momentu odprawy, poprzez kontrolę bezpieczeństwa, aż do momentu wejścia na pokład i zajęcie właściwego miejsca. Jeśli pasażer korzysta z własnego wózka inwalidzkiego, to polecamy pozostanie w nim aż do momentu znalezienia się na pokładzie samolotu, po czym zostanie oddany on do luku bagażowego. Możliwe jest również nadanie wózka do luku bagażowego podczas odprawy bagażu i skorzystanie z wózka udostępnionego przez port lotniczy. 

Fot. Osoba niepełnosprawna podróżująca na wózku inwalidzkim. 


Warto pamiętać, że osoby niepełnosprawne mogą przewozić ze sobą maksymalnie dwa urządzenia do poruszania się. Informację taką należy zgłosić przewoźnikowi przynajmniej 48 godzin przed lotem. Dodatkowo przy wózku elektrycznym powinna zostać umieszczona informacja o sposobie zasilania oraz o rodzaju używanych baterii. 

 

Podczas wchodzenia na pokład linie lotnicze udzielają pierwszeństwa osobom niepełnosprawnym. Warto wiedzieć, iż pomocy na lotnisku, w trakcie odprawy, czy też podczas wsiadania i wysiadania z samolotu mogą skorzystać nie tylko osoby trwale niepełnosprawne, ale też takie, które mają problemy z poruszaniem się ze względu na wiek czy uraz. Usługa asysty jest bezpłatna dla wszystkich.

 

Zakres pomocy reguluje załącznik nr 1 do rozporządzenia UE nr 1107/2006 z dnia 5 lipca 2006 r.

 

 • Pomoc podczas przemieszania się z wyznaczonego punktu do stanowiska odprawy,
 • Pomoc przy dokonaniu odprawy oraz nadaniu bagażu,
 • Pomoc podczas przemieszczania się ze stanowiska odprawy do samolotu oraz wypełnieniu procedury emigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa,
 • Pomoc podczas wejścia na pokład samolotu (wykorzystanie udostępnionych wind, wózków inwalidzkich) lub innej potrzebnej pomocy w zależności od okoliczności.
 • Pomoc przy przemieszczaniu się od drzwi samolotu do swojego miejsca,
 • Pomoc przy przechowywaniu i pobieraniu bagażu w samolocie,
 • Pomoc przy przemieszczeniu się z konkretnego miejsca na lotnisku do drzwi samolotu,
 • Pomoc przy zejściu z pokładu samolotu przy wykorzystaniu wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy,
 • Pomoc przy przemieszczaniu się z samolotu do hali bagażowej i przy odbiorze bagażu wraz z dopełnieniem procedury imigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa,
 • Pomoc w przemieszczeniu się z hali bagażowej do konkretnego punktu,
 • Pomoc przy lotach tranzytowych,
 • Pomoc przy przemieszczaniu się do toalety.

 

Po wylądowaniu osoby niepełnosprawne opuszczają pokład samolotu jako ostatnie. Personel powinien także pomóc osobie niepełnosprawnej podczas przemieszczania się po hali przylotów oraz z odbiorem bagażu czy dotarciu do punktu, w którym może kontynuować podróż (postój taksówek, przystanek autobusu). 

 

Pomoc medyczna na pokładzie samolotu.

 

Na pokładzie samolotu pasażerowie mają zapewnioną pomoc medyczną. W zależności od przewoźnika jej zakres oraz jakość różnią się między sobą. Pomimo tego personel pokładowy zawsze jest przeszkolony w kwestii udzielania pierwszej pomocy. 

 

Kiedy osoba niepełnosprawna nie może podróżować sama samolotem?

Osoby niepełnosprawne podróżujące same muszą być w stanie samodzielnie skorzystać z toalety, spożywać posiłki oraz zaaplikować sobie odpowiednie lekarstwa. Osoby niepełnosprawne muszą być zdolne do samodzielnego założenia maski tlenowej. Jeśli osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wykonać jednej z powyższych czynności, musi podróżować z opiekunem, który ma ukończone 16 lat. 

 

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej jest jak najbardziej możliwa. Jeśli dodatkowo przygotujemy się do niej odpowiednio wcześnie, może okazać się przyjemna i bezproblemowa. 

 

Lot z przesiadką a opóźnienie – czy przysługuje odszkodowanie?

Pasażerowie decydujący się na...

Sekrety linii lotniczych – tego personel samolotu Ci nie powie!

Podróż samolotem stała się...