Podróżowanie w czasie COVID-19 - część II


Druga część naszego subiektywnego przewodnika pandemicznego podróżowania dotyczyć będzie nieco dalszych destynacji. W tym wpisie znajdziecie informacje o bardzo popularnym w tym sezonie Zanzibarze, Meksyku i Dominikanie.

 

Zacznijmy od hitu tej zimy Zanzibaru. Kierunek zyskał ogromna popularność wśród turystów z polski głównie za sprawa braku obowiązku wykonywania testów ani kwarantanny po przylocie na wyspę. Biura podróży zapewniają wygodny, bezpośredni lot dreamlinerem, a ci, którzy preferują wakacje „na własna rękę” tez nie będą mieć problemu z zakupem biletu.  W przypadku samodzielnej organizacji podróży, sprawdźcie jakie są zasady wjazdu z kraju, gdzie planowana jest przesiadka.

Tanzania wymaga wykonania testu w momencie opuszczania kraju, co jednocześnie zwalnia polskich turystów z kwarantanny po powrocie. Nie jest to jednak miejsce wolne od COVID-19 i rekomendowane jest noszenie maseczek w miejscach publicznych, unikanie większych skupisk oraz zachowanie dystansu społecznego. Większość atrakcji jest otwarta a na miejscu można skorzystać z usług lokalnych przewodników.

Kolejnym kierunkiem na naszej liście jest Dominikana i podobnie jak na Zanzibar można polecieć tam bez testów i kwarantanny. Dominikana- raj na ziemi, słońce, palmy, biały piasek i bezpłatne ubezpieczenie dla turystów w razie hospitalizacji wynikającej z zarażenia wirusem. Aktualnie na terenie kraju obowiązuje godzina policyjna od 19:00 do 5:00 rano od poniedziałku do piątku oraz od 17:00 do 5:00 rano w soboty i niedziele. W razie potrzeby udania się do hotelu czy na lotnisko w czasie ograniczeń w przemieszczaniu się należy mieć ze sobą dokument potwierdzający rezerwacje noclegu lub bilet lotniczy. Wszyscy podróżni zobowiązani są do wypełnienia formularza wjazdu, który łączy oświadczenie zdrowotne podróżnego oraz deklaracje celną. W hotelach wykonywany jest zawsze pomiar temperatury a także zapewnione są maseczki i płyny dezynfekujące dla turystów. Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w miejscach publicznych. W barach i restauracjach maseczki można zdjąć po zajęciu miejsca przy stoliku. Dla obywateli Polski, granice Meksyku pozostają otwarte, a po przylocie nie jest wymagane odbycie kwarantanny oraz posiadanie negatywnego wyniku testu. Należy jednak zaznaczyć, że, władze Meksyku podzieliły kraj na strefy oznaczone różnymi kolorami a zatem o rożnym poziomie obostrzeń. W większości kraj jest w pierwszej lub drugiej strefie. W sklepach i lokalach gastronomicznych obowiązkowa jest dezynfekcja rąk oraz obuwia (specjalne maty do dezynfekcji), pomiar temperatury oraz wejście w maseczkach. Cześć atrakcji turystycznych i muzeum pozostaje zamknięta lub działa w określonych godzinach. W strefie czerwonej zamknięte są sklepy i usługi, które nie kwalifikują się do kategorii niezbędne a gastronomia działa tylko w trybie na wynos. W przypadku hoteli podstawowe zasady to: pomiar temperatury na wejściu, dezynfekcja butów i rąk oraz posiłki podawane do stolika. W poszczególnych stanach i miastach mogą obowiązywać różne restrykcje w podróży i przemieszczaniu się oraz częste kontrole policji. Czy warto wyjeżdżać w czasie pandemii? Na to pytania każdy podróżujący musi odpowiedzieć sobie sam. Jeśli pragniesz słońca, plaży, zwiedzić kilka fajnych miejsc, to nie ma na co czekać!

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania

Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno...

Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?

Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go...