Porównanie przewoźników: Które linie lotnicze najczęściej opóźniają loty i jak to wpływa na twoje prawo do odszkodowania.


Opóźnienia lotów to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu z nas. Czy zastanawiałeś się kiedyś, które linie lotnicze są bardziej narażone na takie problemy? Jak często występują opóźnienia i jak to wpływa na twoje prawo do odszkodowania? Zapraszamy do lektury.

 

Opóźnienia i odwołania lotów – problem globalny

Przede wszystkim warto podkreślić, że opóźnienia i odwołania lotów to problem dotykający przemysł lotniczy na całym świecie. Każda linia lotnicza, niezależnie od swojego statusu czy renomy, może doświadczyć takich problemów z powodu wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, problemy techniczne, strajki czy obecnie pandemia COVID-19.

 

Które linie lotnicze opóźniają najwięcej lotów?

Dane na ten temat są publicznie dostępne i regularnie aktualizowane. Wśród przewoźników, które najczęściej opóźniają loty, często pojawiają się zarówno tzw. tanie linie lotnicze, jak i przewoźnicy flagowi. Warto jednak pamiętać, że duże linie lotnicze obsługują znacznie więcej lotów niż mniejsze, więc statystycznie mogą one mieć więcej opóźnień.

 

Jak opóźnienia wpływają na prawo do odszkodowania?

Opóźnienie lotu może uprawniać pasażera do odszkodowania, jeśli spełnia określone kryteria. W przypadku lotów w obrębie Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 261/2004, odszkodowanie przysługuje, gdy opóźnienie wynosi co najmniej 3 godziny, lot nie został odwołany i przyczyna opóźnienia leży po stronie przewoźnika. Wysokość odszkodowania zależy od długości trasy.

Fot. Węgierskie tanie linie lotnicze WizaAir.

 

Unikaj opóźnień - wybieraj mądrze przewoźnika

Chociaż opóźnienia lotów są częścią podróżowania samolotem, pasażerowie mogą podjąć pewne działania, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jednym z nich jest świadomy wybór przewoźnika. Przed zakupem biletu warto sprawdzić statystyki dotyczące opóźnień danego przewoźnika. Można to zrobić za pomocą wielu dostępnych online narzędzi i stron.

 

Co robić, gdy dojdzie do opóźnienia?

Jeśli mimo wszystko Twój lot zostanie opóźniony, nie panikuj. Pamiętaj, że masz prawo do odpowiedniego traktowania i odszkodowania, jeśli spełnione są odpowiednie warunki. Zachowaj wszystkie dokumenty podróży, a jeśli masz problemy z uzyskaniem odszkodowania, skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Podsumowując, opóźnienia lotów to nieodłączny element branży lotniczej, ale pasażerowie mają prawo do odszkodowania w przypadku znacznych opóźnień. Wybierając przewoźnika, warto wziąć pod uwagę statystyki dotyczące opóźnień, aby zminimalizować ryzyko. Pamiętaj, że odszkodowanie jest Twoim prawem, nie rezygnuj z niego, nawet jeśli proces może wydawać się skomplikowany.

Co kryje się pod pojęciem niesfornego pasażera?

Ruch lotniczy powoli wraca do poziomu sprzed...

Różnice w prawach pasażerów w różnych krajach – co warto wiedzieć przed podróżą

Podróżowanie...