Przekierowanie lotu na inne lotnisko a odszkodowanie


Podróżowanie samolotem jest ekscytującym doświadczeniem, ale czasami nawet najlepiej zaplanowane podróże mogą ulec zmianie z powodu różnych czynników. Jedną z takich niespodziewanych sytuacji może być przekierowanie lotu na inne lotnisko. Czy w takich przypadkach pasażerom przysługuje odszkodowanie? Jakie obowiązki ciążą na przewoźniku lotniczym, gdy dojdzie do zmiany miejsca wylotu lub przylotu?

 

Przyczyny przekierowania lotu na inne lotnisko

Przekierowanie lotu na inne lotnisko można wynikać z różnych powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn są niekorzystne warunki atmosferyczne. Silne wiatry, mgły czy burze mogą uniemożliwić lądowanie na planowanym lotnisku, w związku z czym przewoźnik lotniczy lub inne organy ruchu lotniczego mogą podjąć decyzję o lądowaniu w innym porcie lotniczym. 

Innym powodem przekierowania lotu może być awaria techniczna, zarówno samego samolotu, jak i infrastruktury lotniskowej. W przypadku usterki technicznej statku powietrznego pilot może zostać zmuszony do lądowania na najbliższym możliwym lotnisku w celu zagwarantowania bezpieczeństwa pasażerów. 

Jeszcze innym czynnikiem, którym może wpłynąć na zmianę miejsca wylotu lub przylotu, jest zamknięcie lotniska. Może ono wynikać np. z remontu pasa startowego, zamknięcia lotniska w godzinach nocnych czy innych sytuacji losowych, takich jak zagrożenia dla bezpieczeństwa podróżujących w wyniku zamachów czy alarmów bombowych. 

 

Przekierowanie lotu na inne lotnisko – orzeczenie TSUE

Sytuacja przekierowania lotu na inne lotnisko była przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE w komunikacie prasowym z 22 kwietnia 2021 roku dotyczącym wyroku w sprawie C-826/19 stwierdził, że „samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania ryczałtowego”.

W pierwszej kolejności należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku wystąpienia takiej nieregularności, przewoźnik lotniczy powinien z własnej inicjatywy zaoferować pasażerowi pokrycie kosztów transportu do pierwotnego miejsca docelowego lub do innego pobliskiego miejsca uzgodnionego z pasażerem. W przypadku niewywiązania się z powyższego obowiązku przez przewoźnika, pasażerowi przysługuje prawo do zwrotu kosztów poniesionych w ramach samopomocy. 

 

Odszkodowanie za opóźnienie w wyniku przekierowania lotu

Orzeczenie TSUE nie wyklucza jednak możliwości ubiegania się o zryczałtowane odszkodowanie. Jak wskazuje Trybunał, rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro będzie należna, jeżeli pasażer dotrze do pierwotnie przewidzianego portu lotniczego lub uzgodnionego innego pobliskiego miejsca co najmniej trzy godziny po pierwotnie planowanej godzinie przylotu. Za punkt odniesienia przyjmuje się wówczas godzinę, o której pasażer dotarł po zakończeniu dodatkowego przewozu.

Należy jednak pamiętać, że odszkodowanie nie będzie przysługiwać, jeżeli przewoźnik lotniczy będzie w stanie udowodnić, że opóźnienie było następstwem nadzwyczajnych okoliczności, których nie dało się uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Do takich okoliczności mogą należeć m.in wymienione wyżej niekorzystne warunki pogodowe czy zagrożenia bezpieczeństwa. 

Niemniej, z uwagi na nadużywanie przez przewoźników argumentu dot. nadzwyczajnych okoliczności, w przypadku ubiegania się o odszkodowanie, do każdej sytuacji należy podchodzić indywidualnie. 

 

 

Mariusz Białkowski 

 

Podróżowanie samolotem z dziećmi - niezbędne wskazówki i rady

Podróżowanie z dziećmi może być...

Jak taniej podróżować? Odkrywaj więcej za mniej!

Podróżowanie otwiera przed nami drzwi do...