Rejs czarterowy a rejs regularny: co warto wiedzieć?


Podróżując samolotem, mamy do wyboru różne rodzaje lotów: rejsy czarterowe i regularne. Chociaż obydwa typy mają na celu przetransportowanie pasażerów z punktu A do punktu B, istnieje kilka kluczowych różnic, które mogą wpływać na nasze doświadczenia podczas podróży.


Czym różni się rejs czarterowy od rejsu regularnego?

Rejsy regularne są standardowymi połączeniami oferowanymi przez linie lotnicze według stałego rozkładu lotów. Są to połączenia dostępne dla wszystkich pasażerów i można je zarezerwować bezpośrednio u linii lotniczych lub za pośrednictwem różnych platform rezerwacyjnych. Rejsy regularne charakteryzują się większą elastycznością w zakresie wyboru dat i godzin lotu, a także większym komfortem i dodatkowymi usługami, takimi jak programy lojalnościowe.

Z kolei rejsy czarterowe są zazwyczaj wynajmowane przez biura podróży lub inne organizacje na określony czas i trasę. Loty te często są częścią pakietów wakacyjnych i oferują mniej elastyczności, ponieważ odbywają się w określonych terminach, dostosowanych do potrzeb grup turystycznych.

 

Rejs czarterowy i regularny – czy za obydwa przysługuje odszkodowanie?

Różnice między rejsami czarterowymi a regularnymi mają również wpływ na prawa pasażerów w przypadku opóźnienialub odwołania lotu. Zgodnie z rozporządzeniem WE nr 261 z 2004 roku, pasażerowie zarówno rejsów czarterowych, jak i regularnych mają prawo do odszkodowania w przypadku opóźnienia lotu o co najmniej trzy godziny, odwołania lotu lub odmowy przyjęcia na pokład.

Podstawową różnicą w ubieganiu się o odszkodowanie jest dokumentacja, jaką należy skompletować podczas składania roszczenia. W przypadku rejsów regularnych należy przygotować potwierdzenie rezerwacji otrzymane w formie papierowej lub elektronicznej od przewoźnika lotniczego. Rezerwację może stanowić także karta pokładowa. Dodatkowo warto zachować wszelkie informacje otrzymane od linii lotniczej, takie jak wiadomości sms czy mailowe od przewoźnika dot. zakłócenia lotu.

W przypadku rejsów czarterowych wymaganym dokumentem do ubiegania się o odszkodowanie jest umowa z biurem podróży. Należy zwrócić uwagę, że musi ona zawierać podstawowe informacje, takie jak dane pasażera, datę i czas lotu, numer lotu, trasę lotu czy dane przewoźnika. Podobnie jak przy lotach regularnych, warto zachować zarówno karty pokładowe, jak i wszelką korespondencję z biurem podróży, w tym istotne informacje o zmianach w rozkładzie lotu.

Niezależnie od typu rejsu, poza odszkodowaniem linie lotnicze mają także obowiązek zapewnić pasażerom odpowiednią opiekę, w tym posiłki, napoje, jak i zakwaterowanie czymożliwość bezpłatnej komunikacji w przypadku długiegoopóźnienia lub odwołania lotu.

 

Podsumowanie

Podsumowując, wybór między rejsami czarterowymi a regularnymi zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji podróżujących. Rejsy regularne oferują większą elastyczność i wygodę, podczas gdy czartery mogą być korzystne dla osób szukających zorganizowanych wycieczek wakacyjnych.

Ważne jest, aby pasażerowie byli świadomi swoich praw wynikających z rozporządzenia WE nr 261 z 2004 roku, niezależnie od rodzaju lotu, którym podróżują. Dzięki temu mogą skutecznie ubiegać się o należne im odszkodowanie i korzystać z odpowiedniej opieki w przypadku zakłóceń w podróży.

 

 

Mariusz Białkowski 

Podróżnicze sztuczki – jak znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania?

Planujesz podróż i chcesz...

Czym jest rezerwacja lotnicza?

Rezerwacja lotnicza to potwierdzenie przez przewoźnika lotniczego, że...