Rovaniemi, czyli idealny cel podróży na święta!


Jednym z największych marzeń każdego dziecka związanych ze świętami Bożego Narodzenia jest spotkanie św. Mikołaja. Nie dziwi zatem fakt, że z roku na rok coraz większą popularność zdobywa Rovaniemi, czyli urokliwe miasto położone w Finlandii, w pobliżu koła podbiegunowego, gdzie znajduje się również wioska tego bohatera świąt i jego pomocników. Oferty kilkudniowych wycieczek można znaleźć zarówno w biurach podróży, jak i u prywatnych przewodników, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować taką podróż na własną rękę!

Jak dostać się do Rovaniemi?

Na tę chwilę niestety nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Rovaniemi, więc najlepszą opcją jest podróż z przesiadką w Helsinkach. Taką opcję możemy znaleźć przede wszystkim u fińskiego przewoźnika Finnair, który operuje z kilku polskich lotnisk, tj. z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Dla osób, które chciałyby zachwycić się również widokami nie tylko z lotu ptaka, ale również z okien pociągu, mogą wybrać alternatywną podróż z Helsinek do Rovaniemi fińskimi liniami kolejowymi. 

 

Wioska św. Mikołaja – atrakcje

Wioska św. Mikołaja jest oddalona ok. 8km od centrum Rovaniemi i najłatwiej dotrzeć do niej autobusami miejskimi lub dalekobieżnymi. Na miejscu na odwiedzających czeka wiele atrakcji, z których najważniejszą jest wizyta w oficjalnej siedzibie św. Mikołaja. To tam będzie możliwość spotkania naszego bohatera z dzieciństwa, odbycia krótkiej rozmowy i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Innym punktem wartym uwagi jest poczta, w której będzie można podejrzeć, jak elfy sortują tysiące listów zaadresowanych do św. Mikołaja, a nawet samemu nadać list do przyjaciół czy rodziny w Polsce!

Na miejscu znajdziemy również wiele sklepów i restauracji, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój oraz pozwolą na zabranie ze sobą wspaniałych pamiątek. Młodszym uczestnikom wyprawy z pewnością spodoba się Snowman World, czyli lodowy plac zabaw ze zjeżdżalniami, lodowiskiem czy śnieżnym labiryntem. A jeżeli ktoś rozważa zostanie pomocnikiem św. Mikołaja, może udać się na lekcje do Szkoły Elfów lub Piekarni Pani Piernikowej, gdzie nabędzie niezbędną wiedzę i umiejętności!

Fot. Wioska świętego Mikołaja.

 

Rovaniemi – co jeszcze warto zobaczyć?

Przebywając niedaleko koła podbiegunowego nie można pominąć obserwacji jednego z najciekawszych zjawisk na Ziemi, czyli zorzy polarnej. Biura podróży i przewodnicy oferują również inne ciekawe wycieczki fakultatywne, do których przede wszystkim należy zaliczyć wizytę na reniferowej farmie. W tym miejscu będzie można zobaczyć, jak wygląda hodowla reniferów oraz poznać ciekawostki z ich życia. Co więcej, dla chętnych będzie również możliwość poprowadzenia sań ciągniętych przez renifery, a nawet zdobycia „reniferowego prawa jazdy”.

Równie interesującą atrakcją jest zobaczenie farmy husky oraz wzięcie udziału w psim kuligu. Doskonałą opcją jest także spacer po wyznaczonych szlakach leśnych i obserwacja tamtejszej roślinności czy wycieczka z przewodnikiem do Ranua – najbardziej na północ wysuniętego parku dzikich zwierząt, gdzie można spotkać takie zwierzęta, jak misie polarne czy wilki.

 

Podsumowanie

Jak widać, Rovaniemi to wspaniałe miasto, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a cała atmosfera jest nasycona radosną atmosferą świąt Bożego Narodzenia. Podróż do Wioski Świętego Mikołaja to nie tylko wizyta w miejscu pełnym magii i tradycji, ale także możliwość stworzenia niezapomnianych wspomnień. Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu na prezent dla swoich bliskich, być może to właśnie podróż w okolice koła podbiegunowego będzie strzałem w dziesiątkę!

 

 

Mariusz Białkowski 

Kolejne odwołane loty Wizz Air. Przyczyną usterka techniczna silników.

W ostatnim czasie Wizz Air...

Dokumenty wymagane na lotnisku – o czym warto pamiętać?

Przygotowując się do podróży...