Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – jak to działa?


Nagła choroba, lepsza oferta, brak możliwości wzięcia wolnego w pracy, a w najgorszym wypadku utrata bliskiej osoby. To okoliczności, w których podróżny jest zmuszony do zrezygnowania z biletu bądź z wykupionej wycieczki. Czy w takiej sytuacji ma on prawo ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów? Zdecydowanie tak – zwłaszcza, jeśli wykupi ubezpieczenie biletu lotniczego, a właściwie ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Jak można je uzyskać, ile kosztuje i jak działa w sytuacjach kryzysowych? O tych i innych aspektach ubezpieczenia od rezygnacji z lotu czy wycieczki piszemy poniżej – zapraszamy do lektury!

Podróżowanie zaczyna się od planowania – dla wielu osób to jeden z przyjemniejszych elementów całego przedsięwzięcia. Wybór miejsca docelowego, hotelu, tras zwiedzania, restauracji do wypróbowania, a także – zakup biletów lotniczych. Już na etapie planów trzeba ponieść nierzadko duże koszty. Płaci się je jednak z nadzieją na ekscytującą podróż lub relaksujące wakacje. Czasem jednak plany ulegają zmianie – z różnych powodów.

 
Gdzie i jak kupuje się ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z biletu lotniczego można kupić tak naprawdę w wielu miejscach. Czasem proponuje je linia lotnicza, czasem biuro podróży (stają się oni wówczas zwykle pośrednikami w takiej transakcji), a czasem podróżny wybiera samodzielny zakup, bezpośrednio od ubezpieczyciela. Obecnie wszystkich formalności można dopełnić online, przez Internet – to wyjątkowo wygodne, zwłaszcza dla osób, które są w ciągłym biegu. W formularzu należy wypełnić najważniejsze dane dotyczące lotu lub wycieczki, podać swoje dane osobowe oraz opłacić ubezpieczenie.

 

Na rynku można znaleźć naprawdę wiele firm ubezpieczeniowych oferujących zakup polisy ubezpieczeniowej na rezygnację z podróży. Warto jednak przy tym pamiętać, by podczas wyboru konkretnego ubezpieczyciela sprawdzić, jakie okoliczności firma uznaje za przyczynę do wypłaty odszkodowania – im jest ich więcej, tym lepiej klient jest chroniony. Należy także wiedzieć, że ubezpieczenie musi być wykupione na co najmniej 30 dni przed datą wycieczki czy lotu – inaczej nie będzie obowiązywało.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego?

 

Tak naprawdę koszt ubezpieczenia rezygnacji z podróży nie jest wysoki – w zależności od wysokości ochrony, a także od liczby sytuacji, w której ubezpieczyciel ma wypłacić klientowi odszkodowanie, cena takiego dodatkowego zabezpieczenia może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wykupienie ubezpieczenia opłaca się więc osobom, które planują drogie wycieczki, a jednocześnie mają niestabilną sytuację osobistą czy pracowniczą.

 

Oczywiście ci, którzy podróżują tanimi liniami i ich największym kosztem jest właśnie bilet na samolot, także mogą skorzystać z opcji wykupienia ubezpieczenia, przy czym warto pamiętać, że wiele linii w kryzysowych sytuacjach, takich jak śmierć bliskiej osoby czy nagła choroba, po udokumentowaniu przykrych okoliczności także zwraca pieniądze za anulowanie biletów. Więcej informacji o zasadach takich zwrotów znajdziesz w artykule Anulowanie biletu lotniczego – jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy.

 

 
Co obejmuje ubezpieczenie biletu lotniczego i kosztów podróży?
 

Zakres ubezpieczenia od rezygnacji z lotu i kosztów podróży zależy od dwóch czynników – oferty, którą zdecydował się przedstawić nam ubezpieczyciel, a także od opcji, jaką sami – jako klienci i pasażerowie – wybierzemy. Jasnym jest, że warianty powinny być różne – na inną kwotę i inne okoliczności będzie się bowiem ubezpieczał backpacker, podróżujący samotnie z plecakiem, a na inną rodzina jadąca z dziećmi na wakacje z biurem podróży, w formule all inclusive. Ubezpieczenie może zawierać naprawdę wiele elementów, a w tym:

 

  1. zapewnienie zwrotu kosztów poniesionych na zakup biletów;
  2. zwrot kosztów poniesionych na zakup wycieczki w biurze podróży;
  3. zwrot kosztów noclegów: hoteli, pensjonatów, hosteli, pól namiotowych i innych;
  4. zwrot kosztów wynajętych pojazdów: samochodów, skuterów;
  5. zwrot kosztów zakupionych wycieczek fakultatywnych, rejsów i innych atrakcji.

 

Wszystkie rodzaje zwracanych kosztów, a także ich wysokość, można znaleźć w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Jest to dokument, który klient towarzystwa ubezpieczeniowego powinien otrzymać jeszcze przed zawarciem umowy, w celu szczegółowego zapoznania się z ofertą ubezpieczyciela.

 

Fot. Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu może obejmować wiele różnych okoliczności odwołania podróży i nie stanowi przy tym bardzo dużego wydatku – to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

 

Kiedy ubezpieczenie biletów od kosztów rezygnacji nie zadziała?
              

Niestety, ubezpieczenie kosztów podróży nie będzie działać zawsze – krótko mówiąc, ubezpieczyciel nie wypłaci zadośćuczynienia w okolicznościach, których to ubezpieczenie nie obejmuje. Najczęściej są to sytuacje, kiedy podróżny - po zakupie biletu bądź wycieczki – natrafił później na lepszą ofertę i – chcąc zrezygnować z tej pierwszej – ubezpiecza się, oczekując wypłaty odszkodowania. W większości przypadków nie otrzyma go jednak po takiej decyzji.

 

Ubezpieczenie biletów czy wycieczki od rezygnacji nie zostanie również wypłacone, gdy pasażer nie będzie w stanie podać jakiegokolwiek powodu. Do wypłaty ubezpieczenia muszą bowiem zajść okoliczności niepozostawiające klientowi wyboru, co do odwołania wycieczki lub lotu, a dodatkowo muszą one być możliwe do udowodnienia.

 

Więcej informacji o prawach przysługujących pasażerom na każdym etapie podróży lotniczej znajdziesz w zakładce Twoje prawa. Zapraszamy do zapoznania się z nią i do stosowania zawartych w niej porad w praktyce!

Co z tą kwarantanną?

Wraz z sezonem wiosennym w ofercie biur podróży pojawia się nowa oferta wyjazdowa. Można już...

Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura

Rezygnacja z wcześniej zakupionego biletu – niezależnie od tego, czy...