Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Adria Airways  

Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią Adria Airways nie doszedł do skutku? A może otrzymałeś niespodziewaną wiadomość o jego odwołaniu? Takie sytuacje są możliwe, więc jeżeli klient spotka się z problemami z linią Adria Airways, powinien pamiętać, na co może liczyć i co musi zrobić, by otrzymać wsparcie.

Sytuacja, gdy lot ma kilkugodzinne opóźnienie nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo różne, od niewłaściwie przygotowanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na względach atmosferycznych kończąc. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na stawienie im czoła.

Wybierając ofertę Adria Airways, każdy podróżnik musi liczyć się z opóźnieniami. Naturalnie wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć takich zdarzeń, ale niektóre czynniki są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że klient nie ma możliwości oczekiwać rekompensaty.

Jeśli, w czasie podróży linią Adria Airways podróżnik napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia dokumentów. Wystarczy, że zgłosi nam podstawowe informacje o locie. Grupa osób dysponujących dużymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i poinformuje konsumenta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, w związku z czym powinna być rozpatrywana indywidualnie. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Adria Airways, czy też było rezultatem sytuacji losowych. Podobnie jest z realizacją vouchera albo innej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Niekiedy automatycznie zrzekamy się prawa do dochodzenia zadośćuczynienia czy zaakceptowania go w owej postaci.

Zdarza się, że spóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Chociaż w liniach Adria Airways anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt często, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia Adria Airways standardowo robi wszystko, żeby – zgodnie z panującymi przepisami – zapewnić lot zastępczy bez obciążania pasażera nadprogramowymi opłatami. Oferta ta nie jest jednak dla podróżnego niczym obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Adria Airways musi zaoferować lot zastępczy lub zrekompensować takie trudności podróżnemu w innej formie w większości sytuacji, gdy dochodzi do odwołania lotu. Wybór pomiędzy rekompensatą, a rozwiązaniem oferowanym przez linię należy w stu procentach do podróżnego.

W obowiązku przewoźnika jest organizacja innego połączenia na tej konkretnej trasie lub też organizacja przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, ale nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Najczęściej w takiej sytuacji warto się zgłosić do profesjonalistów. Nasz doświadczony team przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie zaprezentuje możliwości odszkodowawcze. Zajmie się on też pełną reprezentacją konsumenta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Adria Airways.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Adria Airways jeśli kłopot z połączeniem nie pojawił się z winy przewoźnika. W tego typu przypadkach jak na przykład:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników danego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach pasażerowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, ale należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU znajdziemy zapisy pozwalające na obliczenie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Adria Airways które wyniosło 3 bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, kiedy łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Ta kwota może zostać zmniejszona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Opóźnienie lotu przekraczające pięć godzin to sytuacja, która ma miejsce co jakiś czas. Są to sytuacje, w których linia Adria Airways lub dowolny inny przewoźnik musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z pierwszym,
 • lotu na lotnisko początkowe,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty elektronicznej,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Adria Airways bez wątpienia jest sytuacją, w której nikt z nas nie chciałby wylądować. Właśnie dlatego każdy pasażer powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji trzeba zachować spokój i znaleźć najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszych finansów oraz logistycznego.

Trzeba oprócz tego mieć na uwadze to, że po zwróceniu się do fachowców DelayFix, pasażer otrzyma sprawną pomoc. Potrzebne są po prostu podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, które wyjście wybrać.

Znaczne doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu klientów z powodu nieregularności rejsu powoduje, że spóźniony albo odwołany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, obowiązku wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą Adria Airways, bo jest w tej kwestii w pełni reprezentowany przez firmę.

Trzeba więc po prostu wysłać niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych trudności uzyskać odszkodowanie od Adria Airways i uniknąć przykrych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka jest pomocna dla każdego konsumenta, którego lot nie odbył się.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie