Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Aegean Airlines  

Opóźniony samolot? Wybrany przez Ciebie lot linią Aegean Airlines nie został zrealizowany? A może przekazano Ci niespodziewaną wiadomość o jego odwołaniu? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeśli podróżnik spotka się z problemami w linii Aegean Airlines, powinien zdawać sobie sprawę z tego, czego może oczekiwać i co powinien zrobić, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, gdy lot ma znaczne opóźnienie nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo odmienne, od nieumiejętnie rozpisanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w czasie lotu, a na pogodzie kończąc. Z nimi wszystkimi powinna się jednak liczyć firma organizująca loty.

Decydując się na ofertę Aegean Airlines, każdy podróżujący musi być przygotowanym na ewentualne spóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć takich problemów, ale pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że klient nie jest w stanie domagać się rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią Aegean Airlines, klient napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych dokumentów. Musi tylko przekazać nam właściwe informacje o locie. Zespół specjalistów w kwestiach prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, w związku z czym wymagane jest przy tym indywidualne podejście. Wszystko zależy od tego czy opóźnienie wynikło z winy Aegean Airlines, czy też było efektem sytuacji losowych. Podobnie jest z realizacją vouchera bądź podobnej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Czasem samoistnie zrzekamy się możliwości dochodzenia odszkodowania czy zaakceptowania go w tej formie.

Bywa tak, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Aegean Airlines anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak może się zdarzyć. Linia Aegean Airlines standardowo stara się – w ramach prawa – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera niczym obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Aegean Airlines posiada obowiązek zaoferować lot zastępczy albo wynagrodzić takie niewygody pasażerowi w innej formie w większości przypadków, kiedy dojdzie do odwołania lotu. Konsument może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię albo żądać przekazania zadośćuczynienia.

Obowiązkiem linii lotniczej jest zaproponowanie alternatywnego przelotu na tej konkretnej trasie bądź też organizacja transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient może nie przystać na propozycję, lecz może to zablokować mu drogę do uzyskania odszkodowania. Opłaca się zatem sięgnąć po pomoc od fachowców. Nasz wykwalifikowany team sprawdzi każdą sytuację i indywidualnie pokaże możliwości odszkodowawcze. Będzie też przedstawicielem klienta w potencjalnym konflikcie z Aegean Airlines.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Aegean Airlines nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z przyczyn na które przewoźnik nie miał wpływu. Przykładowo są to przypadki takie jak:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Ciężki kłopot medyczny,
 • Strajki personelu lotniczego (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach pasażerowi nie przysługuje dodatkowa kwota odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, lecz należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie UE, da się określić kwotę zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Aegean Airlines które wyniosło 3 bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy lotnisko na terenie UE z lotniskiem spoza niej).

Operator ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Mają miejsce przypadki, kiedy lot opóźnia się więcej niż 5 godzin. Jest to granica, powyżej której linia Aegean Airlines oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania pasażerom:

 • pełnego zwrotu środków zapłaconych na sporny przelot,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z pierwszym,
 • lotu powrotnego do portu lotniczego, z którego zaczęła się podróż,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty e-mail,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, kiedy występuje konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Aegean Airlines to na pewno sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Każdemu podróżującemu przysługują wtedy jasno opisane prawa, o których powinien wiedzieć. Najważniejsze jest w takiej sytuacji wystrzeganie się niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam jak najszybsze wyjście z owych problemów.

Trzeba oprócz tego pamiętać, że po zwróceniu się do specjalistów DelayFix, podróżny otrzymuje sprawną pomoc. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie musimy obawiać się żadnych skomplikowanych formalności. Należy podać jedynie podstawowe informacje dotyczące naszego lotu.

DelayFix posiada ogromne doświadczenie w pomaganiu osobom których lot został niespodziewanie anulowany i dokładnie wie, co należy zrobić aby bez poważniejszych formalności uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał martwić się o kontakt z linią lotniczą Aegean Airlines, ponieważ jest w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty i zwrot kosztów od Aegean Airlines przy fachowym wsparciu nie przyniesie więc żadnych problemów. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie