Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Aer Lingus  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Aer Lingus nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci nieoczekiwaną wiadomość o jego odwołaniu? Takie sytuacje są możliwe, więc jeśli pasażer staje w obliczu problemów w linii Aer Lingus, powinien pamiętać, czego może oczekiwać i jakie kroki musi wykonać, by otrzymać wsparcie.

Sytuacja, gdy lot jest spóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Może to mieć najróżniejsze powody, od nierozsądnie napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, a na pogodzie kończąc. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę Aer Lingus, każdy klient musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze usiłują przeciwdziałać tym niedogodnościom, jednak pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma możliwości dochodzić swoich praw.

Jeśli, podczas podróży linią Aer Lingus, klient doświadczy opóźnienia lotu, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania skomplikowanych formalności. Wystarczy, że poda nam konkretne informacje o locie. Zespół pracowników posiadających bogate kwalifikacje w kwestiach prawa lotniczego oceni sytuację i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, przez co powinna być analizowana z indywidualnym podejściem. Wszystko zależy od tego czy opóźnienie było winą Aer Lingus, czy też było rezultatem sytuacji losowych. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera lub podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w tej postaci będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Aer Lingus anulowanie lotu nie szczególnie powszechne, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Aer Lingus zazwyczaj robi co w jej mocy, żeby – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez obciążania podróżnego nadprogramowymi kosztami. Propozycja ta nie jest jednak dla podróżnego niczym obowiązkowym.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Aer Lingus musi zorganizować lot zastępczy albo zrekompensować te kłopoty konsumentowi w inny sposób w większości sytuacji, gdy dochodzi do anulowania lotu. Klient może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię albo zażądać wypłacenia odszkodowania. Obowiązkiem linii lotniczej jest organizacja alternatywnego lotu na spornej trasie lub też organizacja przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Warto więc sięgnąć po pomoc od fachowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sprawą i mogą stworzyć plan działania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Będą również reprezentowali klienta w ewentualnym konflikcie z Aer Lingus.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Aer Lingus nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów na które linia nie miała wpływu. Przykładowo są to przypadki takie jak:

 • Nieodpowiednie warunki pogodowe,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Pojawi się problem z dziedziny medycznej,
 • Strajki personelu lotniczego (ale nie pracowników linii),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach klientowi nie przysługuje dodatkowa kwota odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, lecz warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być sprawdzony indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Aer Lingus wynoszącym trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Linia ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Opóźnienie operacji lotniczej o ponad 5 godzin jest sytuacją, która ma miejsce od czasu do czasu. Ten interwał to granica, po przekroczeniu której linia Aer Lingus oraz inne linie lotnicze na świecie są zobligowane do zagwarantowania pasażerom:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z wcześniejszym,
 • przelotu na lotnisko startowe,
 • bezpłatnego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Aer Lingus to na pewno sytuacja irytująca i kłopotliwa. Każdemu pasażerowi przysługują wówczas jasno opisane prawa, o których warto wiedzieć. W obliczu takich sytuacji należy zachować spokój i znaleźć najlepsze wyjście z punktu widzenia naszych finansów oraz logistyki.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie takich problemów może być o wiele prostsze. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie musimy obawiać się żadnych zawiłych formalności. Należy podać tylko kluczowe informacje dotyczące naszego lotu.

DelayFix posiada bogate doświadczenie w pomaganiu klientom których lot został nieoczekiwanie odwołany i doskonale wie, co należy zrobić aby bez poważniejszych formalności zdobyć rekompensatę od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Aer Lingus odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym klient nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Wystarczy w takim razie wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych kłopotów zdobyć rekompensatę od Aer Lingus i uniknąć problematycznych konsekwencji anulowania lotu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego klienta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie