Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Aeroflot  

Opóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Aeroflot nie został zrealizowany? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o konieczności odwołania go? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeśli klient spotka się z problemami w linii Aeroflot, powinien wiedzieć, na co może liczyć i co powinien zrobić, aby uzyskać pomoc.

Sytuacja, gdy lot jest opóźniony o parę godzin nie jest niczym rzadkim. Może to mieć najróżniejsze powody, od nieumiejętnie przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć firma która organizuje loty.

Wybierając ofertę Aeroflot, każdy podróżny musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze starają się zapobiegać tego typu zdarzeniom, jednak pewne czynniki pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że podróżnik nie ma możliwości dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podróżując linią Aeroflot, podróżnikowi przydarzy się opóźniony lot, nie musi przejmować się potrzebą załatwiania zawiłych formalności. Musi po prostu przekazać nam odpowiednie dane lotu. Zespół osób dysponujących dużymi kwalifikacjami z zakresu prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od innych, więc musi być analizowana indywidualnie. Najważniejszą rzeczą czy opóźnienie powstało z winy Aeroflot, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. Podobnie jest z realizacją vouchera albo podobnej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Czasami przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w przypadku linii Aeroflot anulowanie lotu nie jest sytuacją zbyt częstą, to jednak może się zdarzyć. Linia Aeroflot najczęściej stara się – w ramach prawa – zorganizować lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Propozycja ta nie jest jednak dla konsumenta czymś obowiązkowym.

W myśl rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Aeroflot musi przygotować lot alternatywny albo wynagrodzić takie niedogodności pasażerowi w innej formie w większości przypadków, gdy dojdzie do anulowania lotu. Wybór pomiędzy odszkodowaniem a rozwiązaniem zaproponowanym przez linię należy jedynie do klienta. Przewoźnik jest zobowiązany zaproponować alternatywne połączenie na spornej trasie lub lot powrotny na lotnisko, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Klient ma prawo nie przystać na zaproponowane warunki, ale może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany zespół sprawdzi każdą sytuację i indywidualnie wskaże możliwości odszkodowawcze. Będzie też reprezentował konsumenta w potencjalnym konflikcie z Aeroflot.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Aeroflot jeśli kłopot z podróżą nie pojawił się z winy przewoźnika. W takich przypadkach jak na przykład:

 • Niesprzyjające warunki pogodowe,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się problem natury medycznej,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich przypadkach pasażerowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania wynikająca bezpośrednio z przepisów, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w EU istnieją zapisy, które pozwalają na obliczenie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Wysokość odszkodowania, która przysługuje konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Aeroflot wynoszącym 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana wartość może zostać obniżona o 50% w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Opóźnienie przelotu przekraczające 5 godzin jest sytuacją, która występuje od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia Aeroflot lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu środków zapłaconych na opóźniony lot,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • przelotu powrotnego do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • lokum i transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, kiedy występuje konieczność pobytu przez 1 lub więcej nocy przez pasażera w związku z nieregularnością rejsu.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Aeroflot z pewnością jest sytuacją, w każdej sytuacji oznacza wiele trudności. Właśnie dlatego każdy podróżny musi znać swoje prawa i obowiązki. Najważniejsze jest w takiej sytuacji unikanie niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam jak najszybsze wydostanie się z takich kłopotów.

Eksperci DelayFix zapewniają natychmiastową pomoc każdemu klientowi, który znalazł się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, na którą opcję się zdecydować.

Bogate doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów w związku z nieregularnością rejsu sprawia, że opóźniony czy odwołany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, konieczności wypełniania licznych formularzy oraz załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą Aeroflot, bo będzie w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Należy w takim razie jedynie wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych przeszkód zdobyć rekompensatę od Aeroflot i nie doświadczyć przykrych konsekwencji anulowania lotu. Współpraca taka będzie wartościowa dla każdego klienta, którego lot nie doszedł do skutku.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie