Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Baltic  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Air Baltic się nie odbył? A może przekazano Ci nieoczekiwaną wiadomość o konieczności odwołania go? Tego typu sytuacje są możliwe, więc jeżeli klient spotka się z problemami z linią Air Baltic, musi zdawać sobie sprawę z tego, czego może oczekiwać i co musi uczynić, by zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o parę godzin nie jest niczym niezwykłym. Może to mieć bardzo różne powody, od nieprawidłowo ułożonego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na pogodzie kończąc. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Air Baltic, każdy klient musi być przygotowanym na możliwe opóźnienie. Oczywiście wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tym zdarzeniom, jednak pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że klient nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podczas podróży linią Air Baltic, podróżnikowi przydarzy się opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych formularzy. Musi jedynie przekazać nam właściwe informacje o locie. Grupa specjalistów z dziedziny prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje podróżnika o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, zatem wymagane jest tu indywidualne podejście. Podstawową kwestią jest czy opóźnienie powstało z winy Air Baltic, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera bądź innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Niekiedy przyjęcie zadośćuczynienia w takiej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach Air Baltic anulowanie lotu nie szczególnie jest powszechne, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Air Baltic najczęściej robi wszystko, żeby – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez obciążania konsumenta nadprogramowymi kosztami. Jednak podróżny nie jest zmuszony do przyjęcia oferty lotu zastępczego.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Air Baltic musi zapewnić lot alternatywny albo zadośćuczynić. Podróżny może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię albo żądać przekazania odszkodowania.

W obowiązku przewoźnika jest organizacja innego połączenia na spornej trasie bądź też organizacja transportu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na propozycję, lecz może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Warto zatem sięgnąć po pomoc od fachowców. Nasz doświadczony team sprawdzi każdą sytuację i indywidualnie pokaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on też pełną reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do sporu z Air Baltic.

Trzeba wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Air Baltic nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów niezależnych od linii lotniczej. Przykładowo są to przypadki takie jak:

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Trudny problem medyczny,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników spornego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach pasażerowi nie należy się dodatkowa kwota odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, lecz warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na określenie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Baltic które wyniosło 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Wspomniana wartość ma prawo zostać obniżona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa nie jest dłuższa niż 3500 km.

Mają miejsce sytuacje, kiedy lot opóźnia się więcej niż pięć godzin. Ten interwał to granica, powyżej której linia Air Baltic oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zapewnienia klientom:

 • pełnego zwrotu płatności za bilety,
 • pełnego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, gdy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • przelotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Air Baltic to z pewnością sytuacja stresująca i kłopotliwa. Każdemu podróżnemu przysługują wówczas określone prawa, o których powinien wiedzieć. W takim położeniu powinno się zachować spokój i wybrać najlepsze wyjście z punktu widzenia ekonomicznego jak i logistycznego.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie owych kłopotów stanie się znacznie prostsze. Wystarczą podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz omówienie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, na które rozwiązanie się zdecydować.

DelayFix dysponuje dużym doświadczeniem w pomaganiu ludziom których lot został nagle anulowany i doskonale wie, jakie kroki należy podjąć aby bez dużych formalności uzyskać zadośćuczynienie od linii lotniczej. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą Air Baltic, bo jest na tym polu całkowicie reprezentowany przez firmę.

Odszkodowania i zwrot kosztów od Air Baltic przy fachowym wsparciu będzie szybką formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie