Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Berlin  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Air Berlin nie został zrealizowany? A może dostałeś przykrą wiadomość o jego odwołaniu? Takie sytuacje są możliwe, więc jeśli pasażer staje w obliczu problemów w linii Air Berlin, musi pamiętać, czego może oczekiwać i co powinien uczynić, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo odmienne, od nierozsądnie napisanego planu siatki połączeń, poprzez awarie, a na pogodzie kończąc. Linia lotnicza musi być jednak gotowa na uporanie się z nimi.

Decydując się na ofertę Air Berlin, każdy klient musi liczyć się z opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze próbują przeciwdziałać tego typu sytuacjom, ale niektóre czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie ma możliwości domagać się zadośćuczynienia.

Jeśli, podczas podróży linią Air Berlin, klient napotka problem w postaci spóźnionego lotu, nie musi przejmować się potrzebą załatwiania złożonych formalności. Musi po prostu przekazać nam właściwe parametry lotu. Grupa pracowników posiadających duże kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego oceni sytuację i powiadomi konsumenta o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od innych, zatem powinna być przeanalizowana indywidualnie. Wszystko zależy od tego czy opóźnienie wynikło z winy Air Berlin, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera albo podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Niekiedy mimowolnie zrzekamy się prawa do dochodzenia zadośćuczynienia czy zaakceptowania go w owej formie.

Możliwe jest, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Air Berlin anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie regularnie, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Air Berlin standardowo stara się – zgodnie z prawem – zorganizować lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Jednak pasażer nie jest zmuszony do zaakceptowania oferty lotu zastępczego.

W myśl rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Air Berlin musi zapewnić lot alternatywny lub w przypadku anulowania lotu musi zagwarantować podróżnym lot zastępczy, bądź też wypłacić mu stosowne odszkodowanie. Wybór pomiędzy rekompensatą a rozwiązaniem zaproponowanym przez linię należy tylko do klienta.

W obowiązku linii lotniczej jest zorganizowanie alternatywnego połączenia na tej konkretnej trasie bądź też zapewnienie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, ale nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Warto zatem zasięgnąć pomocy fachowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sprawą i mogą stworzyć plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą też reprezentowali klienta w potencjalnym konflikcie z Air Berlin.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Air Berlin jeśli kłopot z połączeniem nie pojawił się z winy przewoźnika. W takich przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki pogodowe nie pozwalające na odbycie lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajki personelu lotniczego (nie dotyczy pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie ma prawa do uzyskania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z przepisów, aczkolwiek miejmy na uwadze to, żeby zawsze naszą sytuację rozpatrywać indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Klient ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Berlin które wyniosło 3 lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana kwota ma prawo zostać zmniejszona o 50% w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Mają miejsce sytuacje, gdy lot spóźnia się więcej niż 5 godzin. Są to sytuacje, w których linia Air Berlin lub dowolna inna ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy wydanych na sporny lot,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z poprzednim,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do telefonów oraz wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • lokum oraz przejazd pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, kiedy występuje konieczność pobytu przez 1 lub więcej dób hotelowych przez pasażera w związku z nieregularnością lotu.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Air Berlin to na pewno sytuacja stresująca i kłopotliwa. Każdemu konsumentowi przysługują wtedy określone prawa, o których powinien wiedzieć. Istotne jest w takiej sytuacji wystrzeganie się niepotrzebnych nerwów i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam sprawne wydostanie się z takich problemów.

Eksperci DelayFix oferują błyskawiczną pomoc każdemu klientowi, który znalazł się w takiej niełatwej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie trzeba załatwiać jakichkolwiek skomplikowanych formalności. Należy przedstawić tylko kluczowe informacje na temat naszego lotu.

Wielkie doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu pasażerów w związku z nieregularnością rejsu sprawia, że spóźniony czy odwołany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, konieczności wypełniania licznych formularzy oraz załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontaktowanie się z linią Air Berlin odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym klient nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Należy więc po prostu wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych kłopotów zdobyć zadośćuczynienie od Air Berlin i uniknąć kłopotliwych konsekwencji anulowania lotu. Współpraca taka jest opłacalna dla każdego podróżnego, którego lot nie doszedł do skutku.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie