Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Cairo  

Spóźniony samolot? Zaplanowany lot linią Air Cairo nie został zrealizowany? A może dostałeś nieoczekiwaną wiadomość o jego odwołaniu? Ciężko jest uniknąć podobnych sytuacji, więc jeżeli pasażer spotka się z problemami z linią Air Cairo, musi wiedzieć, czego może oczekiwać i jakie kroki musi podjąć, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od źle przemyślanego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po warunki pogodowe. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć firma organizująca loty.

Wybierając ofertę Air Cairo, każdy pasażer musi być gotowym na ewentualne spóźnienia. Oczywiście wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu zdarzeń, jednak pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że klient nie może dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podróżując linią Air Cairo, klient natrafi na opóźnienie lotu, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania zawiłych formalności. Musi tylko podać nam odpowiednie informacje o locie. Grupa pracowników posiadających duże kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, w związku z czym powinna być sprawdzona w sposób indywidualny. Główną kwestią jest to czy opóźnienie wynikło z winy Air Cairo, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera lub podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Czasem samoistnie zrzekamy się możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w takiej formie.

Możliwe jest, że spóźnienie przekształci się w kompletne anulowanie lotu. Choć w przypadku linii Air Cairo odwołanie lotu nie przytrafia się szczególnie regularnie, to jednak może się zdarzyć. Linia Air Cairo standardowo robi wszystko, aby – zgodnie z panującymi przepisami – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Propozycja ta nie jest jednak dla pasażera niczym obowiązkowym.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Air Cairo musi zaoferować lot zastępczy albo zadośćuczynić. Wybór pomiędzy zadośćuczynieniem, a rozwiązaniem które zostanie zaoferowane przez linię należy w stu procentach do klienta.

Linia lotnicza ma obowiązek zapewnić alternatywny lot na konkretnej trasie lub lot powrotny na lotnisko, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, jednak nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Najczęściej w takiej sytuacji warto się zgłosić do profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i są w stanie stworzyć plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Zajmą się oni też kompleksową reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Air Cairo.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Air Cairo kiedy kłopot z połączeniem nie był zależny od przewoźnika. Dla przykładu są to sytuacje takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce kłopot z dziedziny medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych sytuacjach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, ale miejmy na uwadze to, żeby dla pewności nasz przypadek analizować indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, da się sprawdzić kwotę zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Wysokość odszkodowania, przysługująca klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Cairo wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana kwota ma prawo zostać obniżona o połowę w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa nie jest dłuższa niż 3500 km.

Opóźnienie lotu o ponad pięć godzin to sytuacja, która pojawia się co jakiś czas. Ten interwał to granica, powyżej której linia Air Cairo oraz inne linie lotnicze na świecie są zobowiązane do zapewnienia klientom:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • rejsu powrotnego na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do telefonów oraz nadania wiadomości e-mail bez żadnych opłat,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Air Cairo na pewno jest sytuacją dość nieprzyjemną. Właśnie dlatego każdy podróżny musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji należy zachować spokój i znaleźć najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszego portfela oraz logistycznego.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie owych nieprzyjemności może być dużo prostsze. Aby otrzymać pomoc od znawców, nie musimy przechodzić przez jakiekolwiek złożone formalności. Trzeba dostarczyć wyłącznie kluczowe dane dotyczące konkretnego lotu.

DelayFix może poszczycić się dużym doświadczeniem we współpracy z ludźmi których lot został nieoczekiwanie anulowany i doskonale wie, jakie kroki trzeba wykonać, aby bez ogromnych formalności zdobyć odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Air Cairo odpowiadać będzie DelayFix, zatem pasażer nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Trzeba w takim razie tylko wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych przeszkód zdobyć zadośćuczynienie od Air Cairo i wystrzec się problematycznych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka jest pomocna dla każdego klienta, którego lot zostanie anulowany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie