Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Canada  

Opóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Air Canada nie doszedł do skutku? A może przekazano Ci nieoczekiwaną wiadomość o potrzebie odwołania go? Takie sytuacje są możliwe, więc jeżeli podróżnik spotka się z problemami w linii Air Canada, musi pamiętać, na co może liczyć i jakie kroki powinien wykonać, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy lot ma kilkugodzinne opóźnienie nie jest niczym niezwykłym. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od niewłaściwie napisanego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po pogodę. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na poradzenie sobie z nimi.

Wybierając ofertę Air Canada każdy klient musi być przygotowanym na możliwe spóźnienie. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują wszelkie inicjatywy aby uniknąć tego typu niedogodności, ale pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie jest w stanie dochodzić swych praw.

Jeżeli, w czasie podróży linią Air Canada, klientowi przydarzy się opóźniony lot, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania zawiłych formalności. Musi tylko podać nam podstawowe dane lotu. Grupa pracowników posiadających duże kwalifikacje w kwestiach prawa lotniczego oceni sytuację i powiadomi klienta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja różni się od innych, zatem powinna być rozpatrywana oddzielnie. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie było winą Air Canada, czy też było efektem sytuacji losowych. To samo dotyczy realizowania vouchera czy też innej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. W niektórych przypadkach samoistnie rezygnujemy z możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w takiej postaci.

Możliwe jest, że spóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Chociaż w liniach Air Canada odwołanie lotu nie szczególnie bywa powszechne, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Air Canada zazwyczaj robi co w jej mocy, żeby – w ramach prawa – zapewnić lot alternatywny bez obarczania pasażera dodatkowymi kosztami. Nie istnieje jednak obowiązek akceptowania owej oferty przez klienta linii lotniczej.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Air Canada musi zaoferować lot zastępczy lub zrekompensować takie niewygody klientowi w inny sposób w większości przypadków, gdy dojdzie do odwołania lotu. Pasażer może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię albo żądać wypłacenia odszkodowania.

Obowiązkiem przewoźnika jest zorganizowanie alternatywnego przelotu na tej konkretnej trasie lub też zapewnienie transportu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, ale nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji warto się zgłosić do profesjonalistów. Nasz doświadczony team sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie wskaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on także kompleksową reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do rozprawy z Air Canada.

Trzeba wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Air Canada nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z przyczyn na które przewoźnik nie miał wpływu. Na przykład są to przypadki takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się problem z dziedziny medycznej,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich przypadkach klientowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, ale należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być sprawdzony rzetelnie oraz indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, da się sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Canada które wyniosło trzy bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, gdy łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Operator ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Bywają sytuacje, gdy lot opóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to przypadki, w których linia Air Canada lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy wydanych na zakłócony przelot,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z pierwszym,
 • przelotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty elektronicznej,
 • zakwaterowanie i przejazd pomiędzy lotniskiem a hotelem, gdy pojawia się konieczność pobytu przez 1 lub więcej dób hotelowych przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Air Canada bez wątpienia jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się spotkać. Każdemu pasażerowi przysługują w takiej sytuacji określone prawa, o których musi wiedzieć. W takim położeniu powinno się zachować spokój i znaleźć najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia naszego portfela oraz logistyki.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie tego typu problemów może być znacznie prostsze. Aby otrzymać pomoc od znawców, nie trzeba załatwiać jakichkolwiek skomplikowanych formalności. Trzeba przedstawić wyłącznie podstawowe dane na temat konkretnego lotu.

Ogromne doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu podróżnych w związku z nieregularnością lotu sprawia, że spóźniony lub odwołany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, konieczności wypełniania licznych formularzy oraz załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontakt z linią Air Canada odpowiadać będzie DelayFix, zatem pasażer nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Wystarczy w takim razie wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych kłopotów uzyskać zadośćuczynienie od Air Canada i wystrzec się problematycznych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego pasażera, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie