Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air China  

Spóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Air China nie został zrealizowany? A może dostałeś przykrą wiadomość o potrzebie odwołania go? Podobnych sytuacji przytrafia się wiele, więc jeżeli podróżnik staje w obliczu problemów z linią Air China, musi mieć świadomość tego, czego może się spodziewać i co powinien uczynić, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy lot jest opóźniony o kilka godzin nie jest niczym niezwykłym. Powody mogą być bardzo odmienne, od nierozsądnie przygotowanego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Air China, każdy pasażer musi być przygotowanym na potencjalne opóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć takich trudności, ale pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że klient nie ma możliwości dochodzić swych praw.

Jeżeli, w czasie podróży linią Air China, pasażer natrafi na spóźnienie lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych dokumentów. Musi po prostu podać nam odpowiednie informacje o locie. Zespół osób dysponujących szerokimi kwalifikacjami z zakresu prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i poinformuje podróżnika o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja może różnić się od innych, przez co powinna być rozpatrywana oddzielnie. Najważniejsze pytanie brzmi czy opóźnienie powstało z winy Air China, czy też było rezultatem przypadku. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera albo innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Czasami samoistnie rezygnujemy z możliwości dochodzenia odszkodowania czy przyjęciu go w owej formie.

Bywa tak, że spóźnienie zmieni się w całkowite odwołanie lotu. Choć w liniach Air China odwołanie lotu nie jest sytuacją zbyt powszechną, to jednak zawsze jest taka ewentualność. Linia Air China najczęściej stara się – w ramach prawa – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Nie istnieje jednak obowiązek akceptowania takiego rozwiązania.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Air China musi przygotować lot alternatywny lub w przypadku anulowania lotu musi zagwarantować podróżnemu lot zastępczy, albo wypłacić mu stosowne zadośćuczynienie. Wybór pomiędzy odszkodowaniem a rozwiązaniem oferowanym przez linię należy wyłącznie do klienta.

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić alternatywny przelot na danej trasie lub lot powrotny na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Klient może nie zgodzić się na warunki, jednak nie zawsze będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Najczęściej w takiej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany team przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie wskaże możliwości odszkodowawcze. Zajmie się on również pełną reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Air China.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Air China kiedy problem z podróżą nie był zależny od przewoźnika. W tego typu przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwość odbycia lotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników danego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W takich przypadkach konsumentowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, choć warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie UE, da się sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air China które wyniosło 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, kiedy łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w przypadku, gdy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy może jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Istnieją przypadki, gdy lot opóźnia się więcej niż 5 godzin. Są to przypadki, w których linia Air China lub dowolna inna ma obowiązek swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu środków wydanych na sporny rejs,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z poprzednim,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy portem lotniczym a hotelem, kiedy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia przelotu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Air China z pewnością jest sytuacją, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Z tego też powodu każdy klient powinien znać swoje prawa i obowiązki. Najważniejsze jest w takiej sytuacji wystrzeganie się nadmiernych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam sprawne wyjście z owych kłopotów.

Należy ponadto wiedzieć, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, konsument otrzymuje niemalże natychmiastową pomoc. Aby otrzymać wsparcie od specjalistów, nie musimy przechodzić przez jakiekolwiek skomplikowane formalności. Trzeba podać wyłącznie podstawowe dane na temat konkretnego lotu.

Wielkie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów w związku z nieregularnością rejsu powoduje, że opóźniony czy odwołany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, obowiązku wypełniania niezliczonych formularzy oraz załatwianiem żmudnych czynności biurokratycznych. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Air China, gdyż będzie na tym polu w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz zwrot kosztów od Air China przy profesjonalnym wsparciu będzie więc formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie