Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Dolomiti  

Opóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Air Dolomiti nie doszedł do skutku? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o potrzebie anulowania go? Ciężko jest ustrzec się takich sytuacji, więc jeśli podróżnik staje w obliczu problemów z linią Air Dolomiti, musi mieć świadomość tego, czego może się spodziewać i jakie kroki powinien wykonać, by otrzymać wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot jest opóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo różne, od źle przygotowanego rozkładu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po niesprzyjające warunki pogodowe. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę Air Dolomiti, każdy podróżny musi liczyć się z opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują rozmaite inicjatywy aby uniknąć owych kłopotów, jednak pewne rzeczy są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie ma możliwości dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podróżując linią Air Dolomiti, pasażerowi przydarzy się spóźnienie lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i trudnych do zrozumienia dokumentów. Wystarczy, że poda nam odpowiednie informacje o locie. Grupa osób dysponujących szerokimi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i powiadomi konsumenta o jego prawach.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, w związku z czym powinna być analizowana w sposób indywidualny. Najważniejsze pytanie brzmi czy opóźnienie było winą Air Dolomiti, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. Podobnie jest z realizacją vouchera czy też innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Niekiedy zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii Air Dolomiti anulowanie lotu nie jest sytuacją zbyt powszechną, to jednak może się zdarzyć. Linia Air Dolomiti najczęściej stara się – w ramach prawa – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera czymś obowiązkowym.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Air Dolomiti musi w obliczu anulowania lotu zapewnić pasażerowi lot zastępczy, albo wypłacić mu odpowiednie odszkodowanie. Klient może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię albo zażądać przekazania zadośćuczynienia. Linia lotnicza ma obowiązek zapewnić alternatywny lot na danej trasie lub lot powrotny na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Klient może nie zaakceptować warunków, jednak nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Często w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany team przeanalizuje każdą sytuację i indywidualnie wskaże możliwości odszkodowawcze. Zajmie się on także kompleksową reprezentacją konsumenta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Air Dolomiti.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Air Dolomiti nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z przyczyn na które linia nie miała wpływu. W tego typu sytuacjach jak przykładowo:

 • Złe warunki pogodowe,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach pasażerowi nie przysługuje dodatkowa kwota odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, lecz warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie UE, da się określić poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Dolomiti które wyniosło trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w przypadku, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak zmniejszyć poziom odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Mają miejsce sytuacje, gdy rejs spóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to przypadki, w których linia Air Dolomiti lub dowolny inny przewoźnik musi swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu środków zapłaconych na zakłócony rejs,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • przelotu z powrotem na lotnisko, z którego zaczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty e-mail,
 • noclegu i przejazd pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pobytu przez 1 lub więcej dób hotelowych przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Air Dolomiti na pewno jest sytuacją bardzo kłopotliwą oraz nieprzyjemną. Każdemu podróżującemu przysługują wtedy określone prawa, o których powinien wiedzieć. Istotne jest wtedy unikanie nadmiernych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wyjście z owych kłopotów.

Należy ponadto wiedzieć, że zwracając się do specjalistów DelayFix, konsument może otrzymać niemalże natychmiastową pomoc. Aby otrzymać pomoc od specjalistów, nie trzeba przechodzić przez jakiekolwiek skomplikowane formalności. Należy przedstawić tylko podstawowe informacje na temat naszego lotu.

Ogromne doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów w związku z nieregularnością rejsu sprawia, że spóźniony albo odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, załatwianiem żmudnej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonej ilości formularzy. Za kontaktowanie się z linią Air Dolomiti odpowiadać będzie DelayFix, dzięki czemu konsument nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Odszkodowania i zwrócenie kosztów od Air Dolomiti przy profesjonalnym wsparciu nie spowoduje w takim razie żadnych trudności. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie