Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Europa  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Air Europa nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o potrzebie odwołania go? Ciężko jest ustrzec się tego typu sytuacji, więc jeżeli pasażer spotka się z problemami w linii Air Europa, musi wiedzieć, na co może liczyć i jakie kroki powinien wykonać, by zapewnić sobie komfortowe rozwiązanie w sytuacji.

Sytuacja, gdy samolot jest opóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo różne, od nieprawidłowo przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po warunki pogodowe. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Wybierając ofertę Air Europa, każdy podróżujący musi być gotowym na możliwe opóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tego typu sytuacjom, ale pewne czynniki są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pasażer nie może domagać się zadośćuczynienia.

Jeżeli, w czasie podróży linią Air Europa, klient napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się obowiązkiem załatwiania złożonych formalności. Musi po prostu przekazać nam konkretne informacje o locie. Grupa pracowników posiadających szerokie kwalifikacje w kwestiach prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje konsumenta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, przez co musi być analizowana oddzielnie. Najważniejszą kwestią jest czy opóźnienie powstało z winy Air Europa, czy też było rezultatem przypadku. Podobnie jest z realizacją vouchera bądź podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w przypadku linii Air Europa anulowanie lotu nie jest rzeczą zbyt powszechną, to jednak może się zdarzyć. Linia Air Europa zwykle robi co tylko może, żeby – zgodnie z prawem – zorganizować lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Propozycja ta nie jest jednak dla konsumenta niczym obowiązkowym.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Air Europa zobowiązuje się przygotować lot alternatywny lub w obliczu odwołania lotu ma obowiązek zagwarantować konsumentom lot zastępczy, albo wypłacić mu stosowne zadośćuczynienie. Klient może wybrać rozwiązanie proponowane przez linię lub zażądać wypłaty rekompensaty. Przewoźnik ma obowiązek zapewnić alternatywny lot na konkretnej trasie lub lot powrotny na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Pasażer może nie przystać na propozycję, lecz może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Najczęściej w spornej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sytuacją i są w stanie stworzyć plan działania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Zajmą się oni także pełną reprezentacją klienta jeśli dojdzie do sporu z Air Europa.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Air Europa jeśli kłopot z podróżą nie pojawił się z winy linii. Przykładowo są to przypadki takie jak:

 • Niesprzyjające warunki atmosferyczne,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Będzie miał miejsce problem z dziedziny medycznej,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach konsumentowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w Unii Europejskiej istnieją zapisy, które pozwalają na obliczenie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Europa które wyniosło 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Ta wartość ma prawo zostać zmniejszona o połowę w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Opóźnienie operacji lotniczej o ponad pięć godzin jest sytuacją, która pojawia się od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia Air Europa lub dowolna inna musi swoim klientom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na sporny rejs,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania wcześniejszego,
 • lotu powrotnego na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do telefonów i nadania e-maila bez żadnych opłat,
 • w razie konieczności - miejsce noclegowe w hotelu oraz przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Air Europa to niewątpliwie sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Dlatego każdy podróżny musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takich sytuacjach trzeba zachować spokój i wybrać najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistycznego.

Fachowcy DelayFix zapewniają błyskawiczną pomoc każdemu pasażerowi, który znajduje się w takiej trudnej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od znawców, nie trzeba obawiać się jakichkolwiek skomplikowanych formalności. Trzeba przedstawić tylko podstawowe informacje na temat konkretnego lotu.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu pasażerów w związku z nieregularnością lotu sprawia, że opóźniony albo odwołany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, konieczności wypełniania licznych formularzy czy załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Air Europa, ponieważ będzie na tym polu w pełni reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz zwrócenie kosztów od Air Europa przy profesjonalnym wsparciu nie przyniesie więc żadnych problemów. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie