Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air France  

Opóźniony samolot? Wybrany przez Ciebie lot linią Air France nie mógł się odbyć? A może dostałeś przykrą wiadomość o konieczności odwołania go? Tego typu sytuacji zdarza się wiele, zatem jeżeli podróżnik spotka się z problemami w linii Air France, musi wiedzieć, czego może oczekiwać i co powinien zrobić, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot jest opóźniony o kilka godzin nie jest niczym niezwykłym. Przyczyny mogą być bardzo odmienne, od niewłaściwie przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w czasie lotu, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć firma która organizuje loty.

Decydując się na ofertę Air France, każdy podróżny musi być przygotowanym na potencjalne opóźnienia. Naturalnie wszystkie linie lotnicze podejmują różne działania aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, jednak pewne czynniki są poza nimi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie jest w stanie dochodzić swych praw.

Jeśli, w czasie podróży linią Air France, podróżnik doświadczy spóźnienia lotu to nie musi martwić się potrzebą załatwiania skomplikowanych formalności. Musi zwyczajnie podać nam wymagane informacje o locie. Grupa pracowników posiadających szerokie kwalifikacje w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od innych, w związku z czym potrzebne jest tu indywidualne podejście. Podstawową kwestią jest to czy opóźnienie było winą Air France, czy też było rezultatem sytuacji losowych. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera czy też podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić oczekiwanie. Czasami zaakceptowanie zadośćuczynienia w tej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach Air France odwołanie lotu nie szczególnie powszechne, to jednak zawsze jest taka ewentualność. Linia Air France zazwyczaj robi wszystko, aby – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zorganizować lot zastępczy bez obciążania pasażera nadprogramowymi kosztami. Jednak podróżny nie jest zmuszony do akceptacji oferty lotu alternatywnego.

Z powodu rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Air France musi zaoferować lot alternatywny lub w przypadku anulowania lotu musi zagwarantować podróżnemu lot zastępczy, albo wypłacić mu stosowne zadośćuczynienie. Pasażer może zgodzić się na rozwiązanie oferowane przez linię albo zażądać wypłacenia rekompensaty.

Linia lotnicza jest zobowiązana zapewnić inne połączenie na konkretnej trasie albo lot powrotny do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Często w spornej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z Twoją sprawą i są w stanie stworzyć plan działania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Będą również przedstawicielem klienta w potencjalnym sporze z Air France.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Air France nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów na które linia nie miała wpływu. W tego typu sytuacjach jak przykładowo:

 • Nieodpowiednie warunki pogodowe,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie ma prawa do uzyskania odszkodowania, które wynikałoby bezpośrednio z zapisów w prawie, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby dla pewności naszą sytuację traktować indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie UE, można określić poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym lotem. Pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air France wynoszącym trzy lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w przypadku, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Ta wartość ma prawo zostać zmniejszona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Istnieją przypadki, gdy lot spóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to przypadki, w których linia Air France lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z wcześniejszym,
 • lotu na lotnisko początkowe,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do telefonów oraz nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • lokum i transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej dób hotelowych przez pasażera w związku z nieregularnością rejsu.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Air France to niewątpliwie sytuacja stresująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy podróżujący powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji należy zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistycznego.

Warto jednocześnie mieć na uwadze to, że zwracając się do ekspertów DelayFix, klient otrzyma błyskawiczną pomoc. Wystarczą podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na którą opcję się zdecydować.

Wieloletnie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu pasażerów z racji nieregularności rejsu powoduje, że spóźniony czy odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, zbieraniem żmudnej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonej ilości formularzy. Za kontakt z linią Air France odpowiadać będzie DelayFix, więc podróżny nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Rekompensaty i zwrócenie kosztów od Air France przy profesjonalnym wsparciu będzie czystą formalnością. Zapraszamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza weryfikacyjnego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie