Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Mediterranean  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Air Mediterranean nie doszedł do skutku? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeśli pasażer spotka się z problemami z linią Air Mediterranean, powinien mieć świadomość tego, na co może liczyć i co powinien uczynić, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, gdy lot ma niemałe opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne powody, od nieprawidłowo przygotowanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na stawienie im czoła.

Wybierając ofertę Air Mediterranean, każdy podróżnik musi liczyć się z opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze podejmują rozmaite działania aby uniknąć takich kłopotów, ale niektóre czynniki pozostają poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, w czasie podróży linią Air Mediterranean, podróżnik napotka problem w postaci spóźnionego lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia formularzy. Musi jedynie zgłosić nam właściwe dane lotu. Zespół specjalistów z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, w związku z czym powinna być sprawdzana z indywidualnym podejściem. Najważniejsze pytanie brzmi czy opóźnienie było winą Air Mediterranean, czy też było wynikiem przypadku. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera bądź podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Air Mediterranean anulowanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia Air Mediterranean zazwyczaj stara się – w ramach prawa – zorganizować lot alternatywny bez obciążania pasażera dodatkowymi kosztami. Oferta ta nie jest jednak dla klienta czymś obowiązkowym.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Air Mediterranean posiada obowiązek przygotować lot alternatywny albo wynagrodzić takie przykre sytuacje konsumentowi w innej formie w większości sytuacji, kiedy dojdzie do odwołania lotu. Podróżny może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię lub zażądać przekazania zadośćuczynienia.

Obowiązkiem przewoźnika jest organizacja innego połączenia na spornej trasie bądź też zorganizowanie przelotu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient ma prawo nie zgodzić się na propozycję, ale może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Najczęściej w spornej sytuacji warto się zgłosić do zawodowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sprawą i są w stanie stworzyć plan postępowania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Zajmą się oni też kompleksową reprezentacją klienta jeśli dojdzie do rozprawy z Air Mediterranean.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Air Mediterranean nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z przyczyn na które linia nie miała wpływu. Dla przykładu są to przypadki takie jak:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Trudny problem medyczny,
 • Strajki personelu lotniczego (nie dotyczy pracowników linii),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach konsumentowi nie należy się dodatkowa forma odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, lecz warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być sprawdzony indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w EU są zapisy, które pozwalają na określenie wartości odszkodowania za opóźniony rejs. Kwota odszkodowania, która przysługuje konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Mediterranean wynoszącym trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Operator może jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Istnieją przypadki, kiedy lot spóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to sytuacje, w których linia Air Mediterranean lub dowolny inny przewoźnik musi swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu kwoty za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z pierwszym,
 • lotu z powrotem do portu lotniczego, z którego zaczęła się podróż,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do telefonu oraz wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Air Mediterranean na pewno jest sytuacją niezręczną i stresującą. Każdemu pasażerowi przysługują w takiej sytuacji określone prawa, o których musi wiedzieć. Ważne jest wtedy unikanie nadmiernych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wyjście z takich problemów.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie takich problemów stanie się o wiele łatwiejsze. Potrzebne są po prostu podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na które rozwiązanie się zdecydować.

Wielkie doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu konsumentów w związku z nieregularnością rejsu powoduje, że spóźniony czy odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, kompletowaniem ogromnej dokumentacji oraz wypełnianiem niekończących się formularzy. Za kontakt z linią Air Mediterranean odpowiada DelayFix, dzięki czemu podróżny nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Trzeba w takim razie tylko wypełnić niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez większych przeszkód otrzymać rekompensatę od Air Mediterranean i uniknąć problematycznych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka jest opłacalna dla każdego pasażera, którego lot nie doszedł do skutku.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie