Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Nostrum  

Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią Air Nostrum nie został zrealizowany? A może przekazano Ci niespodziewaną wiadomość o konieczności odwołania go? Ciężko jest uniknąć podobnych sytuacji, więc jeśli pasażer staje w obliczu problemów z linią Air Nostrum, musi pamiętać, na co może liczyć i jakie kroki powinien wykonać, by uzyskać rekompensatę.

Sytuacja, gdy lot ma niemałe opóźnienie nie jest niczym rzadkim. Może to mieć bardzo różne powody, od niewłaściwie ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w czasie lotu, a na czynnikach atmosferycznych kończąc. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Wybierając ofertę Air Nostrum, każdy klient musi być przygotowanym na możliwe spóźnienia. Oczywiście wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu trudności, ale niektóre rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią Air Nostrum, klientowi przytrafi się opóźniony lot, nie musi przejmować się potrzebą załatwiania licznych formalności. Musi zwyczajnie przekazać nam konkretne informacje o locie. Zespół pracowników posiadających duże kwalifikacje z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, w związku z czym powinna być analizowana w sposób indywidualny. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie wynikło z winy Air Nostrum, czy też było efektem sytuacji losowych. Podobnie jest z realizacją vouchera bądź podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. Czasami przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Choć w liniach Air Nostrum anulowanie lotu nie szczególnie jest powszechne, to jednak zawsze jest taka ewentualność. Linia Air Nostrum standardowo robi co tylko może, żeby – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zapewnić lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera czymś obowiązkowym.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Air Nostrum musi przygotować lot alternatywny lub w sytuacji anulowania lotu ma obowiązek zorganizować pasażerom lot alternatywny, albo wypłacić mu właściwe dla sytuacji odszkodowanie. Klient może zgodzić się na rozwiązanie oferowane przez linię bądź też żądać wypłacenia rekompensaty.

Obowiązkiem przewoźnika jest zaproponowanie innego przelotu na spornej trasie lub też zapewnienie transportu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie przystać na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Warto zatem sięgnąć po pomoc od fachowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z Twoją sprawą i mogą opracować plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą również przedstawicielem klienta w potencjalnym sporze z Air Nostrum.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Air Nostrum jeśli problem z połączeniem nie był zależny od przewoźnika. Na przykład są to sytuacje takie jak:

 • Nieodpowiednie warunki atmosferyczne,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce problem natury medycznej,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie ma możliwości otrzymania odszkodowania, które wynikałoby wprost z przepisów, aczkolwiek miejmy na uwadze to, żeby dla pewności nasz przypadek rozpatrywać indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU znajdziemy zapisy, które pozwalają na obliczenie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Nostrum wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Ta kwota ma prawo zostać obniżona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Istnieją przypadki, kiedy lot spóźnia się więcej niż pięć godzin. Ten interwał to granica, powyżej której linia Air Nostrum oraz inni operatorzy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania klientom:

 • pełnego zwrotu środków wydanych na opóźniony przelot,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, gdy następny odcinek nie może się odbyć z powodu odwołania pierwszego,
 • przelotu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty e-mail,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu oraz przejazd do niego.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Air Nostrum na pewno jest sytuacją krępującą i zawsze przynosi wiele problemów. W związku z tym każdy pasażer powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takich sytuacjach trzeba zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszych finansów jak i logistycznego.

Fachowcy DelayFix mogą zaproponować błyskawiczną pomoc każdemu konsumentowi, który znalazł się w takiej niełatwej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz omówienie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, jakie rozwiązanie wybrać.

Znaczne doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów z racji nieregularności lotu sprawia, że opóźniony lub anulowany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, obowiązku wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych czynności biurokratycznych. Za kontaktowanie się z linią Air Nostrum odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym konsument nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Odszkodowania i zwrócenie kosztów od Air Nostrum przy fachowym wsparciu nie przyniesie w takim razie żadnych problemów. Zapraszamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie