Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Air Serbia  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Air Serbia nie doszedł do skutku? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacji przytrafia się całe mnóstwo, więc jeśli podróżnik staje w obliczu problemów z linią Air Serbia, musi wiedzieć, czego może się spodziewać i jakie kroki musi podjąć, by otrzymać wsparcie.

Sytuacja, w której lot jest opóźniony o kilka godzin nie jest niczym niezwykłym. Może to mieć najróżniejsze powody, od nieumiejętnie przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w czasie lotu, aż po warunki pogodowe. Linia lotnicza powinna być jednak przygotowana na uporanie się z nimi.

Wybierając ofertę Air Serbia, każdy podróżnik musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu trudności, jednak pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma możliwości domagać się rekompensaty.

Jeśli, podróżując linią Air Serbia, klientowi przytrafi się opóźnienie lotu, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania licznych formalności. Musi jedynie zgłosić nam konkretne dane lotu. Zespół specjalistów w kwestiach prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi klienta o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, w związku z czym potrzebne jest tutaj indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie było winą Air Serbia, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera lub podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. W pewnych sytuacjach mimowolnie rezygnujemy z prawa do dochodzenia odszkodowania czy zaakceptowania go w takiej formie.

Bywa tak, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Air Serbia odwołanie lotu nie bywa powszechne, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Air Serbia standardowo robi wszystko, aby – zgodnie z prawem – zorganizować lot alternatywny bez obciążania klienta nadprogramowymi kosztami. Pasażer nie ma jednak obowiązku zaakceptowania owej propozycji.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Air Serbia ma obowiązek zapewnić lot alternatywny albo zadośćuczynić. Klientowi przysługuje prawo do wyboru pomiędzy rozwiązaniem zaproponowanym przez linię bądź zadośćuczynieniem.

Obowiązkiem linii lotniczej jest zaproponowanie innego połączenia na spornej trasie bądź też organizacja przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na propozycję, ale może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy fachowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sytuacją i mogą stworzyć plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą również przedstawicielem konsumenta w ewentualnym konflikcie z Air Serbia.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Air Serbia jeśli problem z połączeniem nie był zależny od linii. W takich przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z zapisów w prawie, lecz miejmy na uwadze to, żeby dla pewności nasz przypadek analizować indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie UE, można wskazać poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Wartość odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Air Serbia które wyniosło trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, kiedy łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Linia ma prawo jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Mają miejsce przypadki, gdy rejs spóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to sytuacje, w których linia Air Serbia lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • lotu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • zakwaterowanie oraz przejazd pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, gdy występuje konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Air Serbia to niewątpliwie sytuacja denerwująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy podróżny powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji powinno się zachować spokój i znaleźć najlepsze wyjście z punktu widzenia ekonomicznego jak i logistyki.

Fachowcy DelayFix zapewniają natychmiastową pomoc każdemu podróżnemu, który znajduje się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie musimy załatwiać żadnych zawiłych formalności. Trzeba podać tylko kluczowe informacje dotyczące naszego lotu.

DelayFix może poszczycić się dużym doświadczeniem w pomaganiu ludziom których lot został nagle odwołany i doskonale wie, jakie kroki trzeba wykonać aby bez poważniejszych formalności uzyskać rekompensatę od linii lotniczej. Klient nie musi przejmować się kontaktem z linią lotniczą Air Serbia, gdyż będzie na tym polu w pełni reprezentowany przez firmę.

Trzeba zatem tylko wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych problemów otrzymać zadośćuczynienie od Air Serbia oraz uniknąć problematycznych konsekwencji anulowania lotu. Współpraca taka będzie opłacalna dla każdego pasażera, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie