Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Alitalia  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Alitalia nie został zrealizowany? A może dostałeś nieoczekiwaną wiadomość o konieczności anulowania go? Ciężko jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeśli podróżnik spotka się z problemami w linii Alitalia, powinien wiedzieć, czego może się spodziewać i co musi uczynić, aby otrzymać wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot ma istotne opóźnienie nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo odmienne, od źle przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po warunki pogodowe. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Alitalia, każdy podróżujący musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują różne działania aby uniknąć owych nieprzyjemności, jednak pewne czynniki są poza nimi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie jest w stanie oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeżeli, podróżując linią Alitalia, podróżnikowi przytrafi się opóźniony lot, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia formularzy. Musi zwyczajnie zgłosić nam odpowiednie dane lotu. Zespół specjalistów z zakresu prawa lotniczego oceni sytuację i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od innych, zatem niezbędne jest tu indywidualne podejście. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Alitalia, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera lub innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. Czasami przyjęcie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że spóźnienie zmieni się w całkowite odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii Alitalia odwołanie lotu nie przytrafia się zbyt często, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia Alitalia najczęściej robi co tylko może, aby – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zorganizować lot zastępczy bez obarczania konsumenta nadprogramowymi opłatami. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera niczym obowiązkowym.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Alitalia musi zapewnić lot zastępczy lub zrekompensować tego typu kłopoty konsumentowi w inny sposób w większości przypadków, kiedy dojdzie do anulowania lotu. Podróżny może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię albo zażądać przekazania rekompensaty.

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić inne połączenie na konkretnej trasie lub połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer może nie zgodzić się na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Opłaca się zatem sięgnąć po pomoc od profesjonalistów. Nasz doświadczony team sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie zaprezentuje możliwości odszkodowawcze. Będzie też reprezentował klienta w potencjalnym konflikcie z Alitalia.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Alitalia nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z przyczyn niezależnych od linii lotniczej. Na przykład są to sytuacje takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie lotu,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Trudny problem medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie ma prawa do uzyskania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z zapisów w prawie, lecz miejmy na uwadze to, żeby dla pewności naszą sytuację rozpatrywać indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, można określić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Wartość odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Alitalia które wyniosło trzy lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak pomniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Opóźnienie przelotu o ponad pięć godzin jest sytuacją, która pojawia się od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Alitalia lub dowolna inna musi swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu środków wydanych na sporny rejs,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z wcześniejszym,
 • lotu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Alitalia z pewnością jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się spotkać. Dlatego każdy klient powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takim położeniu powinno się zachować spokój i znaleźć najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego jak i logistyki.

Eksperci DelayFix są w stanie zapewnić błyskawiczną pomoc każdemu podróżnemu, który znalazł się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, jakie rozwiązanie wybrać.

DelayFix ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z podróżnymi których lot został nagle odwołany i bardzo dobrze wie, co należy zrobić aby bez poważniejszych formalności uzyskać rekompensatę od linii lotniczej. Klient nie musi przejmować się kontaktem z linią lotniczą Alitalia, ponieważ będzie na tym polu w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Trzeba zatem po prostu wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych kłopotów zdobyć rekompensatę od Alitalia i wystrzec się przykrych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka jest korzystna dla każdego podróżnego, którego lot nie odbył się.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie