Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od AlMasria  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią AlMasria się nie odbył? A może przekazano Ci nieoczekiwaną wiadomość o jego odwołaniu? Ciężko jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią AlMasria, powinien wiedzieć, czego może się spodziewać i co powinien zrobić, by uzyskać pomoc.

Sytuacja, gdy lot jest opóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne powody, od źle napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na pogodzie kończąc. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę AlMasria, każdy pasażer musi być przygotowanym na możliwe spóźnienia. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze próbują przeciwdziałać tym zdarzeniom, jednak pewne czynniki pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią AlMasria, klient natrafi na spóźniony lot, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania złożonych formalności. Wystarczy, że poda nam podstawowe informacje o locie. Grupa specjalistów w kwestiach prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od innych, zatem powinna być sprawdzana z indywidualnym podejściem. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie powstało z winy AlMasria, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. Podobnie jest z realizacją vouchera czy też innej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Czasami przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że opóźnienie zmieni się w kompletne anulowanie lotu. Chociaż w liniach AlMasria anulowanie lotu nie jest szczególnie powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia AlMasria standardowo stara się – zgodnie z prawem – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Nie istnieje jednak obowiązek zaakceptowania owej propozycji.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także AlMasria posiada obowiązek przygotować lot zastępczy lub zadośćuczynić. Klientowi przysługuje prawo do wybrania między rozwiązaniem oferowanym przez linię bądź rekompensatą.

Przewoźnik musi zaproponować alternatywne połączenie na spornej trasie lub połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na warunki, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji warto się zgłosić do zawodowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i mogą stworzyć plan działania, którego celem jest uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni też kompleksową reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do rozprawy z AlMasria.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot AlMasria nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z przyczyn niezależnych od linii lotniczej. Na przykład są to przypadki takie jak:

 • Złe warunki atmosferyczne,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach pasażer nie ma prawa do uzyskania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z zapisów w prawie, ale pamiętajmy o tym, żeby dla pewności nasz przypadek analizować indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie UE, da się sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Konsument ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu AlMasria wynoszącym 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak zmniejszyć kwotę odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Opóźnienie lotu o ponad pięć godzin to sytuacja, która występuje co jakiś czas. Są to sytuacje, w których linia AlMasria lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie może się odbyć z powodu odwołania wcześniejszego,
 • lotu z powrotem na lotnisko, z którego zaczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu i wysłania e-maila bez żadnych opłat,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu oraz przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu AlMasria z pewnością jest sytuacją mało komfortową i przysparzającą niemałe kłopoty. Właśnie dlatego każdy pasażer musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Najważniejsze jest w takiej sytuacji unikanie niepotrzebnych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam jak najszybsze wyjście z takich problemów.

Trzeba oprócz tego wiedzieć, że po zwróceniu się do specjalistów DelayFix, pasażer otrzymuje błyskawiczną pomoc. Potrzebne są jedynie podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, na którą opcję się zdecydować.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów w związku z nieregularnością rejsu powoduje, że spóźniony czy anulowany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, konieczności wypełniania niezliczonych formularzy oraz załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontaktowanie się z linią AlMasria odpowiada DelayFix, więc podróżny nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Wystarczy w takim razie wysłać niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych kłopotów uzyskać zadośćuczynienie od AlMasria i uniknąć niemiłych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka będzie wartościowa dla każdego podróżnego, którego lot został anulowany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie