Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od American Airlines  

Opóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią American Airlines się nie odbył? A może otrzymałeś nieoczekiwaną wiadomość o potrzebie odwołania go? Tego typu sytuacji jest wiele, więc jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią American Airlines, musi wiedzieć, czego może się spodziewać i co powinien zrobić, aby otrzymać rekompensatę.

Sytuacja, gdy lot jest spóźniony o parę godzin nie jest niczym niezwykłym. Powody mogą być bardzo różne, od nieprawidłowo ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Linia lotnicza powinna być jednak przygotowana na poradzenie sobie z nimi.

Decydując się na ofertę American Airlines, każdy podróżnik musi być gotowym na potencjalne opóźnienia. Oczywiście wszystkie linie lotnicze usiłują przeciwdziałać tego typu niedogodnościom, ale pewne rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie jest w stanie dochodzić swoich praw.

Jeśli, podróżując linią American Airlines, podróżnik natrafi na spóźniony lot, nie musi martwić się koniecznością załatwiania skomplikowanych formalności. Wystarczy, że zgłosi nam podstawowe dane lotu. Zespół pracowników posiadających bogate kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi konsumenta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, zatem powinna być przeanalizowana w sposób indywidualny. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie powstało z winy American Airlines, czy też było wynikiem sytuacji losowych. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera albo podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Niekiedy przyjęcie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w przypadku linii American Airlines anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt często, to jednak istnieje taka możliwość. Linia American Airlines standardowo robi co tylko może, żeby – w ramach prawa – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Propozycja ta nie jest jednak dla pasażera niczym obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również American Airlines musi zaoferować lot zastępczy lub wynagrodzić takie niedogodności pasażerowi w innej formie w większości sytuacji, gdy dochodzi do odwołania lotu. Wybór pomiędzy odszkodowaniem a rozwiązaniem zaproponowanym przez linię należy wyłącznie do podróżnego.

W obowiązku linii lotniczej jest zaproponowanie alternatywnego przelotu na spornej trasie bądź też zorganizowanie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Klient może nie zaakceptować warunków, jednak nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Często w takiej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Nasz doświadczony team sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie zaprezentuje możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on również pełną reprezentacją konsumenta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z American Airlines.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot American Airlines nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów na które linia nie miała wpływu. Przykładowo są to sytuacje takie jak:

 • Złe warunki pogodowe,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Pojawi się kłopot z dziedziny medycznej,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, ale miejmy na uwadze to, żeby dla pewności nasz przypadek analizować indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie UE, da się określić kwotę zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu American Airlines wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana kwota może zostać obniżona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Mają miejsce przypadki, kiedy lot opóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to przypadki, w których linia American Airlines lub dowolna inna musi swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez problem z wcześniejszym,
 • przelotu powrotnego na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do telefonów i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • lokum oraz transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pozostania tam przez 1 lub więcej nocy przez klienta wynikająca z opóźnienia rejsu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu American Airlines to niewątpliwie sytuacja stresująca i kłopotliwa. Każdemu klientowi przysługują wówczas konkretne prawa, o których musi wiedzieć. W takim położeniu należy zachować spokój i znaleźć najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia naszych finansów jak i logistyki.

Fachowcy DelayFix mogą zaproponować błyskawiczną pomoc każdemu konsumentowi, który znajduje się w takiej ciężkiej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, na które rozwiązanie się zdecydować.

Wielkie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów z racji nieregularności lotu powoduje, że spóźniony czy odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, kompletowaniem ogromnej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonych formularzy. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą American Airlines, gdyż będzie na tym polu w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz zwrot kosztów od American Airlines przy fachowym wsparciu będzie niewielką formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie