Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Austrian Airlines  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Austrian Airlines nie mógł się odbyć? A może otrzymałeś nieoczekiwaną wiadomość o jego odwołaniu? Trudno jest ustrzec się podobnych sytuacji, zatem jeżeli pasażer spotka się z problemami w linii Austrian Airlines, powinien mieć świadomość tego, na co może liczyć i jakie kroki powinien podjąć, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której lot ma spore opóźnienie nie jest niczym niespotykanym. Przyczyny mogą być bardzo różne, od nierozsądnie ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po warunki pogodowe. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć firma organizująca loty.

Decydując się na ofertę Austrian Airlines, każdy podróżny musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu kłopotów, ale niektóre czynniki są poza nimi. Nie oznacza to jednak, że podróżnik nie ma możliwości dochodzić swych praw.

Jeżeli, w czasie podróży linią Austrian Airlines, klient napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania zawiłych formalności. Musi tylko przekazać nam konkretne informacje o locie. Grupa osób dysponujących dużymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje konsumenta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, w związku z czym musi być analizowana w sposób indywidualny. Wszystko zależy od tego czy opóźnienie powstało z winy Austrian Airlines, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera czy też podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić oczekiwanie. Czasami mimowolnie zrzekamy się prawa do dochodzenia zadośćuczynienia lub zaakceptowania go w owej postaci.

Możliwe jest, że opóźnienie zmieni się w kompletne odwołanie lotu. Choć w liniach Austrian Airlines odwołanie lotu nie jest sytuacją szczególnie powszechną, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Austrian Airlines zazwyczaj stara się – zgodnie z panującymi przepisami – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Propozycja ta nie jest jednak dla konsumenta czymś obowiązkowym.

Na mocy rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Austrian Airlines ma obowiązek zorganizować lot alternatywny lub zrekompensować te przykre sytuacje klientowi w inny sposób w większości sytuacji, kiedy dojdzie do odwołania lotu. Konsument może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię albo zażądać wypłaty odszkodowania.

Przewoźnik musi zapewnić inne połączenie na spornej trasie albo połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, ale nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Opłaca się więc sięgnąć po pomoc fachowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sprawą i mogą opracować plan działania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Zajmą się oni także pełną reprezentacją klienta jeśli dojdzie do sporu z Austrian Airlines.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Austrian Airlines jeśli kłopot z połączeniem nie pojawił się z winy linii. W takich sytuacjach jak przykładowo:

 • Nieodpowiednie warunki pogodowe,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Pojawi się problem natury medycznej,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tego typu sytuacjach klientowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania wynikająca bezpośrednio z przepisów, lecz warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w Unii Europejskiej znajdziemy zapisy, które pozwalają na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Wartość odszkodowania, przysługująca pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Austrian Airlines wynoszącym trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, gdy łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana kwota ma prawo zostać zmniejszona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Mają miejsce sytuacje, gdy lot opóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to sytuacje, w których linia Austrian Airlines lub dowolny inny przewoźnik musi swoim klientom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Austrian Airlines to na pewno sytuacja stresująca i kłopotliwa. Dlatego każdy pasażer powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takich sytuacjach powinno się zachować spokój i wybrać najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego jak i logistycznego.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie takich problemów będzie znacznie prostsze. Aby otrzymać pomoc od znawców, nie trzeba przechodzić przez żadne złożone formalności. Należy przedstawić po prostu podstawowe informacje na temat konkretnego lotu.

Znaczne doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu pasażerów z racji nieregularności rejsu sprawia, że opóźniony czy odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, gromadzeniem żmudnej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonej ilości formularzy. Za kontakt z linią Austrian Airlines odpowiada DelayFix, zatem konsument nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Rekompensaty oraz zwrócenie kosztów od Austrian Airlines przy profesjonalnym wsparciu będzie błyskawiczną formalnością. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz weryfikacyjny.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie